26 Temmuz Pazartesi 2021
Ana SayfaİtalyaRomaRoma Yeme - İçme Rehberi

Roma Yeme – İçme Rehberi

Dostlar, arkadaşlar, Romalılar. Toplanın bakalım. Vereceğim fikirleri yazın bir yerlere. En detaylısından “Roma’da Yeme – İçme Rehberi” hazırladım sizler için. Bu yazı dizisinde Roma’da turist gibi değil de bir Romalı İtalyan gibi nasıl yemek yersiniz? Nerelerde tıkınırsınız? Nerelerde ristrettonuzu yudumlarsınız? Hepisiciğini buraya yazdım. Yazdım ki olur ya Roma’ya yolunuz düşer veya arkadaşınızın birisi “Hadi haftaya Roma’ya gidelim!” der olursa elinizin altında bir rehber olması iyi olma mı? En azından Roma’da Romalı gibi yemek yer arkadaşlarınıza da “Bak oranın risottosu güzel değil ama buranın spagetti carbonarası on numara.” der havanızı basar forsunuzu koyar geçersiniz.

ROMA’DA Kİ İTALYA MUTFAĞI

Şöyle anlatabilirim. İtalya Gurmeler tarafından bildiğim kadarıyla 3 veya 4 bölgeye ayrılmış durumda. Roma ve civarı, Milano ve Civarı, Napoli ve civarı son olarak ta Sicilya. Lezzet konusunda birbirlerine yakın olsalar da büyük farklılıkları olmasa bile birbirlerine has önemli lezzetleri vardır.

Örneğin Milano’da yediğiniz bir pizzanın lezzetini Napoli’de bulamazsınız. “Pizza her yerde pizzadır arkadaş.” Demeden evvel bi dinleyin öncelikle. İtalya insanlar zamanında kesişim noktaları yaşamış birbirlerine düşmanlaşmış ve “Ben onun yaptığını yapmam. Ben daha iyisini yaparım.” mantığı ile çıkar çatışması yaşamış bir millet. Floransa – Roma kendince bir ağız tadı yakalasa da bu ağız tadı Amalfi kıyılarında yaşayanlar için pek lezzetli değildir. Aynı şekilde artık nasıldır nedir bende pek fazla yorum yapamasam da Palermo – Katanya bölgesindeki ristretto ile Genova’nın ristrettolarınıda birbirlerine karıştırmamak gerekir.

İTALYAN LEZZETLERİ

Kafanız karıştı değil mi? Yok efendim ristrettomuş, neymiş risottoymuş neymiş bunlar böyle. İlk başlarda İtalyan mutfağına hakim birisi olmadan evvel bende bi afallamıştım. Ama bu mükemmel lezzetlere dadandıktan sonra bunun sonu olmadığını öğrenmiş oldum. Kafanızı karıştırmamak için neyin ne olduğunu ufaktan açıklayalım isterseniz.

Ristretto: İtalyanların yoğun kıvam olarak içtikleri koyu bir espresso çeşidi. İtalyanca sıkı anlamında kullanılıyor ve yoğun bir kahve çeşididir. Solo shot olarak servis ediliyor.

Limoncello: Kısacası limon likörü. Roma’da bol bol bulabilirsiniz. Limonata ile karıştırmayın!

Lazanya: Bilmeyeniniz yoktur herhalde diye düşünüp hemen geçiyorum. Fırında makarna.

Carbonara: Benim çok sevdiğim bi makarna sosu. Yumurta ile hazırlanıyor.

Risotto: Et, tavuk veya sebze suyu ile hazırlanıp krema kıvamında sunular bir tür pirinç.

Gelato: Roma’ya hatta İtalya’ya gitmemin en büyük sebebi diyebilirim. Bildiğiniz bütün dondurmaları bir kenara bırakın ve bu İtalyan dondurmasını deneyin.

Gelelim şimdi esas anlatmak istediğim konuya. Roma’ya geldik, otelimize yerleştik, dolaş dolaş yorulduk ve yemek yiyeceğiz. Nereye gidelim? Öncelikle Roma’da iki seçenek mevcuttur. Ne yemek istediğini bilmeyenler için “Turist Menüleri.” Ben ne yiyeceğimi gayet iyi bilirim diyenler için “Lokal Yemekler.” Sıra sıra başlayacağım ve neyin ne olduğunu içerisinde bahsedeceğim. Hem fiyatları ile hem de lezzetleri konu alarak.

PASTA MI? MAKARNA MI?

Bildiğimiz makarna ama İtalyanlar buna pasta diyorlar. İtalya’da dolaşırken karşınıza bol bol çıkacak bu kelime. Ha biri size sorarsa “Pasta yer misin?” diye, bizdeki tatlı olan pastadan algılamayın hemen. Peki nerede en lezzetlisini yiye bilirsiniz? Nerede en ucuzu olur? Spanga durağında indiğinizde sağ çaprazınızdaki ana caddeden aşağı doğru inerken karşınıza Roma’nın en iyi makarnalarını yapan Birreria Restoranı çıkacaktır. Burası Bir çok yerde yedim ama burasının lezzeti beni benden aldı. Hem içeride taze makarnadan yapılıyor hem de ortamı güzel. Saygılı ve eğlenceli bir personele sahipler. Lazanya ve spagetti carbonara yedim. Lazanyası çok başarılı olmasa da spagetti carbonara son derece başarılı. Lokal Yemek kategorisinde nitelendirilebilecek bir mekan. Makarnalar ortalama 9-15€ arası değişmektedir.

Bilgilendirme: İtalyan makarnaları “Al Dante” olarak hazırlanmaktadır. Biz Türk milleti için biraz garip gelse de farklı bir pişirme yöntemidir. Al Dante makarnanın ana vatanı İtalya olduğundan İtalyan bir sözcük olup Türkçe karşılığı “Dişe Gelen” anlamındadır. Bu terim sadece makarnalar için değil sebzeler içinde kullanılır. Kısaca mantığı yarı pişmiş olarak açıklayabilirim. Bizdeki gibi tam pişmiş değil de yarı pişmiş olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Tam pişmiş istemediğiniz sürece makarnanız Al Dante olarak gelecektir.

Lezzet   : 10/10
Fiyat     : 8/10
Yer       : Birreira Restoran

ŞURADAN 2 KİLO PİZZA VEREBİLİR MİSİN?

Başlıktaki gibi kilo kilo pizzanın satıldığına şahit olabilirsiniz. Ne alaka demeden evvel bildiğiniz pizzaları bir kenara bırakın derim. Denemeden de es geçmeyin. Olabildiğince çok noktada yiyip her köşe başındaki pizzacıdan pizza almaya çalışın ve bu lezzetlerin tadına varın derim. Restoranlarda oturup istediğinizi taze sipariş verip yemek var birde diğer alternatifi Street food  usulü alıp hemen take-way yutmak ta var. Karar sizin yine de. Restoranlarda yiyeceğiniz pizzalar ortalama 9-15€ arası değişirken, Zamanımı gezmek için kullanayım gezerken de yemek yerim diyenlere take-way pizzalar 3-5€ arasında değişmektedir. Ki bunların arasında tabi ki de lezzet ve boyut farkı var. Restoran konusunda da turist menüsü olsun ucuz olsun derseniz hem mevkide güzel size önerim “Grill-Caffe” ideal diyebilirim. İçecekli bir menü 13€ hem de kocaman bir pizza ile beraber. Campo De’ Fiori meydanının hemen köşesinde bulunuyor.

Lezzet   : 6/10
Fiyat      : 4/10
Yer         : Grill-Cafe

HEPSİNDEN BİRAZ BİRAZ

Ah şu turist menüleri olmasa ne yiyeceğiz bilmiyorum. Hepsini bir seferde yiyemeyeceğimizi anlatan uyanık işletmeciler turist menüsü adı altında kıytırık yemekleri toparlayıp azcık azcık koymuşlar buna da turist menüsü demişler. İyimi kötümü bilemeyeceğiz ama bir mekan bulduk. Vatikan civarında en iyi turist menüsünün burada olduğunu söylediler bizde es geçmedik. Ben merakıma turist menüsü alırken arkadaşım ristretto aldı. Her ne kadar beğenmesek ristrettoyu yedik maksat karın doyurmak modundaydık o esnada. Genel değerlendirmede sınıfını geçen ve her şeyden biraz yemek isteyenlerin popüler noktalarından burası.

Lezzet   : 5/10
Fiyat      : 3/10
Yer         : Risogimento Cafe - Restoran

YİNE MAKARNA

Ne diyeceğimi bilemiyorum. O kadar çok makarna çeşidi o kadar çok makarna sosu var ki nerede ne yesek şaşırdım. Bu sefer de farklı bir yer deneyip çıtayı biraz yükseltip iyi bir yere gitmeye karar verdik. Verdik vermesine de sinirde olmadık değil hani. Servis aşırı yavaş yada bize denk geldi diyebilirim. Türklerin uğrak noktası olmuş burası resmen. Swarm’da check-in yaparken ohoo bir baktık müptelası olan kişiler çok. Bol peynirli makarnayı tek geçerim burada bilginiz olsun. 4 farklı peynir karışımı ile hazırlanıyor. Tabi ki de Al Dante. Pesto soslu pennede inanılmaz lezzetli. Başlangıç olarak İtalyan tostu Bruschetta. Nefis İtalyan zeytinyağının kızarmış ekmekle buluşup sarımsak veya sebzelerle dizili bir çeşit başlangıç yiyeceği. Şurası güzel yapar burası güzel yapar diyemiyorum ama yediklerim içerisinde en iyisi burası bilginiz olsun.

Lezzet   : 10/10
Fiyat      : 9/10
Yer         : Sky Terrace Restoran

“Yedik bitirdik tatlı yok mu?” demeden evvel yazıya devam edelim. O kadar çok alternatifli bir şehirdesiniz ki nerede ne yeseniz bilemediniz ama ben sizin için tek tek denedim ve en iyileri nerede buldum. Devam edelim…

KAKAONUN EN İYİSİ, TİRAMİSUNUN KRALI

Yok böyle bir lezzet. Ben ilk gördüğüm zaman dedim “Ne oluyor burada? Bedavamı?” sonra bi baktım ki Pompi. Gelmeden evvel okuduğum çok popüler olan ve tekrar tekrar gelmeme sebebiyet veren merak diyebilirim. Tüm yediklerinizi bir kenara koyun ve buraya dadanın. Lezzet konusunda astronomi yapmış vatandaşlar. Hemen hazır bulunan take-way sistemin en zirvesi. Zaten dükkanda oturacak bir yer yok. Hatta bizim Türkler dadanmışlar buraya satış yapan personele bile Türkçe öğretmişler. Kesinlikle es geçmeyin burayı. Restoranlarda yiyeceğiniz tiramisular 6-10€ arası değişirken burası sadece 4€.

Lezzet   : 11/10
Fiyat      : 2/10
Yer         : Pompi

BİR DE DONDURMA ÇAKTIK MI TAMAMDIR!

Roma dondurması diye boşuna demiyorlar. Adamlar biliyor işi resmen. Türkiye’de olduğum zamanlar çocuklara diyorum bazen “Ah Roma’da olmak var şimdi. Soğuk dondurmayı çakacaksın miss!” Ne alakası var gibilerinde tabirler oluyor bazen de denemden bilemezsiniz. Benzersiz bir lezzet. Hem yumuşak hem de meyve oranı çok yüksek. Bizin buradakiler gibi aroma da kullanmıyorlar. Sizlere tavsiyem Süt kremasını da ekletmeniz olacaktır. Orta boy bir külah dondurma 3,5€ sadece. Değer mi? Sonuna kadar parasını hak eden bir lezzet.

Lezzet   : 10/10
Fiyat      : 7/10
Yer         : Giolitti

DONDURMA SEVMEM TİRAMİSU’DA YEMEM. E O ZAMAN PASTA YE.

Roma’ya neredeyse 5 defa gitmişimdir. Her seferinde farklı bir pastanede kapuçino ve küçük pastalardan yerim. Her seferinde farklı noktalarda bulunurum en ideal lezzeti bulabilmem için. Geçen sefer de denk geldi ve girdim. Ben böyle lezzet görmedim arkadaş. Kesinlikle ufak bir mola verip buraya gidin derim. Çok iyi pastaları ve kurabiyeleri mevcut.

Lezzet   : 11/10
Fiyat      : 6/10
Yer         : U. Giuliani

BİR KAHVENİN 40 YIL  İSE RİSTRETTONUN 80 YIL HATRI VAR

Ne yani buralara kadar geldik kahve içmeyelim mi yani? Düşünmeden edemiyorum. Bir kahve sever olarak, ki senelerdir de kahve içen biri olarak İtalyan kahveleri tam benim ağız tadıma uygun. Burasının meşhur olmasının tek sebebi Roma’da kurulmuş en eski kahve dükkanı olması. Mekan içerisinde oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz ama yüksek kuver ücreti sizleri üzebilir. Bunun yerine hemen barda bi iki ristretto yudumlamak en mantıklısı olacaktır.

Lezzet   : 8/10
Fiyat      : 7/10
Yer         : Antico Caffe Greco

HALK PAZARLARINA BAYILANLARA GELİYOR SIRADAKİ PARÇA

Campo De’ Fiori meydanında kurulan halk pazarında yok yok. Sebze meyve ne bileyim likördür makarnadır bir pazarda arayıp ta bulabileceğiniz her şey var. Tabi ki de İtalyan mantığı ile düşünmek şartıyla. Gönül rahatlığı ile alışverişinizi yapabilirsiniz. Sıkı denetlenen bu pazarda bizim pazarların aksine meyveler ve sebzeler biraz gerip gelse de bildiğimiz meyveler. Türkiye’de olsa o şeftalilerin yüze bakmazlar ama burada bayıla bayıla yiyiyorlar.

SOKAKTA NE VAR PEKİ?

Açıkçası dolaşırken her yerde şarküteri var diyebilirim. Tuz sever bir millet herhalde ki nedense her şarküteride bir köşeyi tuzlara ayırmışlar. Zaten gelen makarnalar da tuzsuz geliyor belki de ondan olabilir. Yaptıkları yemekleri tuzsuz yapıp tuzu sonradan ekliyor da olabilirler bir şey diyemeyeceğim o konuya. Kahvaltı konusunu zaten aşmak bile istemiyorum. Sağır sultan bile duymuştur İtalyanların kahvaltıda kahve + kruvasan yaptıklarını. Alternatif olarak etrafta dolaşırken kurabiyecilere denk gelmeniz olası. Makarna zaten olmazsa olmazları. Her köşe başında mutlaka makarna satan bir dükkan veya taze makarna yapan bir yer bulmanız mümkün.

SU KONUSUNDA DEVRİM YAPMIŞLAR

Su konusunda kesinlikle endişe etmeyeceğiniz bir şehir burası. Her yerde çeşme var. Tadının da lezzetli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bir şişeniz olsun yeter. Genel olarak Şehrin önemli meydanlarında köşe başlarında bir çeşmeye denk gelmeniz mümkündür.

SU BONUSU!

Sıcak yaz günlerinde çeşmedeki su sizi kesmiyorsa Roma Belediyesi bu konuya parmak basmış diyebilirim. Kolezyumun orada denk geldim. Belki şehrin farklı noktalarında da vardır bilemiyorum ama soğutmalı su sebili koymuşlar. Hatta olayı abartmışlar gazlı ve gazsız olarak iki seçenek sunmuşlar insanlara.  Siz siz olun yanınızda mutlaka bi termos bulundurun bu şehre giderken. En azından su parasından yırtmış olursunuz.

Yazıda belirtmiş olduğum fiyatlar 2017 Haziran ayına aittir. Fiyatlar kesin olmamakla beraber sezonlarda ve özel günlerde değişiklik yapılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7.499 Takipçiler
Takip Et

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

544BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
629AbonelerAbone