25 Ocak Çarşamba 2023
Ana SayfaLetonyaJurmalaJurmala Gezi Rehberi

Jurmala Gezi Rehberi

Baltıkların en popüler tatil beldesi olan Jurmala’ya hoş geldiniz. Letonyanın başkenti olan Riga’ya sadece 25 km uzaklıkta olan bu minik şehir, Rus turistlerin en iyi kaçamak yaptıkları bölgelerden biri. Uçsuz bucaksız kumsalları derin mavilikleri ile meşhur olan bu şehrin en büyük özelliği dünyanın en uzun kumsallarından birine sahip olması. Dünyanın diyorum farkındaysanız. Tamı tamına 35 km kumsalı var. Şaha değil! Bir ucundan bir ucuna gitmek bir gününüzü alır diyebilirim. Zengin Rus milyonerlerin hafta sonlarında yazlıklarında keyif yaptıkları popüler bir destinasyon. Saint Petersburg’a araçla 600 km uzaklıkta olması ve AB toprakları içinde olması başka bir cezbetmiş olması gerekir burayı.

JURMALA’YA ULAŞIM

Ulaşım konusunda pek fazla problem yaşayacağınızı sanmıyorum. Başkent Riga’dan her gün kalkan trenler ile buraya kolaylıkla ulaşım sağlayabilir, Denizin ve açık havanın tadına varabilirsiniz. Ben turist danışmadan sefer saatlerini ekledim umarım işinize yarayabilir. Genellikle buraya gelmek isteyenlerin amacı “Hadi Baltık denizine gidelim” mantığı ile olsa da burası görülmeye değer şehirlerden şahsımca.

Şehirde maalesef bir hava alanı mevcut ama öyle aman aman aktif olduğunu söylemem doğru olmaz. Türkiye üzerinden gelecekseniz şayet Riga en doğru tercih olacaktır. Daha sonradan merakınızı gidermek için trenle veya özel aracınızla bu şehri ziyaret etmeniz daha mantıklı olacaktır. Yine de benim kendi jetim var ben inerim arkadaş derseniz Jurmala şehir merkezine 45 km uzaklıkta bunu da belirteyim. Genellikle Rus milyonerlerin “kendi jetimle giderim ben” demesi üzerine özel bir tercih sebebi olmuş.

Araç kiralayıp gidilebilecek bir yer mi? Evet. Olabilecek olasılıklardan bir tanesi. Tabi sezon içinde gidip deli gibi yüzerim ben derseniz mantıklı. Bahar aylarında gitmeniz pek mantıklı olacağını sanmam ama. Hava biraz soğuk oluyor. Hatta kumsalda bir restoran tarzı bir yerde oturup açık havada bir şeyler yer içerim diye düşündüğümde ne kadar hata olduğunu öğrenmiş oldum bizzat. Eylül ayında ziyaretim oldu ve kava maksimum 16 dereceydi ve kumsalda esiyordu. Sadece 10 dakika dayanabildim dışarıda. Sonra da içerde daha korunaklı bir yere oturmak zorunda kaldım.

JURMALA’DA KONAKLAMA

Öncelikle bu şehri ziyaret amacınıza göre konaklama seçenekleri tabi ki de mevcut. Sırf merak için gidiyorum derseniz buraya konaklama yapmanız pek tavsiye etmiyorum zaten birkaç saatliğine dolaşarak gezseniz hop diye bitirebileceğiniz bir şehri burası. Diğer seçenek Baltık denizinin serin sularında yüzmeye gidelim derseniz konaklama noktaları sizler için açık olacaktır. Ama şunu da belirtmek isterim ki şehir Unesco listesinde olduğunda konaklama yerleri pek fazla uygun bütçeli olmayacağını da söylemek isterim. Zaten şehirde dolaşırken adeta bir film stüdyosunda dolaşıyormuş gibi izlenime kapılabilirsiniz.

JURMALA’DA GEZİLECEK YERLER

Benim gibi düşünen gezginler için konaklamalı bir noktadan çok birkaç saat vur kaç yapılacak nokta diyebilirim bu şehir için. Letonya’ya kadar gelmişken buraları görmemek olmaz ama. Baltık denizinin kıyısında kurulmuş olması bu şehri Letonya’nın Antalya’sı yapmış konumunda. Her ne kadar büyük bir ülke olmasa da Kuzey kısmına açılan bir kapı konumunda. Görmeden geri dönmemeniz şehirlerden kısacası. Başlıca da sıralayacak olursam;

  • Jomas Caddesi
  • Jurmala Plajı
  • Sovyetler Birliği ve 18. Yüzyıldan Kalma Yapılar
  • Kaplıcaları
  • Tipik Ahşap Leton Evleri
  • Açık Hava Müzesi
  • Ulusal Terapi Merkezi
  • Jurmala Şehir Müzesi
  • Jurmalas Globe
  • Kemeri Doğa Parkı

Tabi ki de buralara kadar geliyorsanız benim tercihim sizlerin daha verimli bir şehir turu yaşamanız için yaz sezonu içinde ziyarette bulunmanız olacaktır. Eğer ki bir gezginseniz ve “Ben bir de Baltık denizinde yüzmek istiyorum” derseniz yaz sezonunda buraların daha hareketli olduğunu söylüyorlar.  Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Şimdi valizleri hazırlamanın tam zamanı. Letonya’ya kadar gelmişken buraya uğramamanızı ne engelleyebilir ki?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Doğal ve Tarihi Güzellikleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

553BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
790AboneAbone Ol
Baltıkların en popüler tatil beldesi olan Jurmala’ya hoş geldiniz. Letonyanın başkenti olan Riga’ya sadece 25 km uzaklıkta olan bu minik şehir, Rus turistlerin en iyi kaçamak yaptıkları bölgelerden biri. Uçsuz bucaksız kumsalları derin mavilikleri ile meşhur olan bu şehrin en büyük özelliği dünyanın en...Jurmala Gezi Rehberi