30 Kasım Çarşamba 2022
Ana SayfaEgeMuğlaFethiye'de Yapılabilecek En Mükemmel Aktiviteler.

Fethiye’de Yapılabilecek En Mükemmel Aktiviteler.

Dedik ya burası dolu dolu bir şehir diye. Akşamın büyüsünü sabahın sıcağına bırakıyoruz. Gündüzleri de yapılacak tonla şey var. Bunların başında mis gibi berrak denizi geliyor. Denizden sıkılıp karada yapılacak aktiviteleri unutmuyoruz tabi ki de. Denizi olduğu kadar karadaki aktiviteleri bir o kadar eğlenceli ve keyifli. Bakalım neler bekliyor bizleri Fethiye’de.

DENİZİ SEVERLER

Deniz turizmi denildiği zaman benim ilk aklıma gelen şehirlerdendir burası. Yapılacak o kadar çok şey var ki say say bitmez aman sizlere biraz bilgi vermek istiyorum. Fethiye’ye geldiğinizde yapılacaklar listenizi buraya bakıp dolu dolu geçirebilirsiniz.

ÖLÜDENİZ TEKNE TURU

Ölüdeniz’ee geldiğinizde Sabah saatlerinde Belcekız plajına göz atın. Bir sürü tekne göreceksiniz. Bu tekneler, ki tekne demek biraz abes, bu gemiler sabah 11:00 da demir alıyorlar. Keyifli bir deniz turu sizleri bekliyor. Genelde gezi gemilerinde öğlen yemeği dahil hizmet verilmektedir. Ortalama seyir süresi 7 saat kadardır ve 6 farklı noktada yüzme molası verilmektedir.

Bilinmesi gerekilenler;

 • En geç 10:00’da gezi gemilerine binilmesi gerekilmektedir.
 • Kumsalda bir çok gezi gemisi göreceksiniz. Hepsi hır gür bol müziklidir. Fakat içlerinde bir tane gemi var ki tam kafa dinlemelik. Deep Blue firmasına ait olan gemi. Firmanın turlarına ait detayları www.deepbluetravel.com.tr adresinden öğrenebilirsiniz.
 • Yüzmeyi bilmeyen kişiler için yüzme şartları birçok yerde uygun değildir. Lütfen yüzdürme yardımcılarınızı yanınıza alınız.
 • Gemide alacağınız her türlü içecek ve ekstralar size aittir.
 • Gezi gemisi genellikle; soğuk su koyu, deve plajı, akvaryum koyu, St. Nicholas adası, mavi mağara ve kelebekler vadisi seferi yapmaktadır.
 • Fazla yüzme bilmeyenler için en uygun nokta deve plajı, ve St. Nicholas adası olacaktır. Kelebekler vadisi plajı kimi zamanlar çok hırçın dalgalı olabiliyor.
www.deepbluetravel.com.tr

Deep Blue teknesine vardığınız zaman Coşkun Kaptan’a benden selam söylemeyi unutmayınız. 🙂

Ekstra Adrenalin Arayanlara

Tur boyunca tekne etrafında kendi tekneleri ile dönen organizasyoncuları göreceksiniz. Bunları mutlaka denemeniz gerekmektedir. Genel olarak bakıldığında yapabileceğiniz iki farklı seçeneğiniz oluyor.

Ringo

Bir sürat teknesinin arkasında bir şişme bot tarzı bir şeyde oturarak hızı size yaşatıyorlar. Enteresan bir deneyim olduğunu belirtmek isterim.

Parasailing

Yamaç paraşütü kadar olmasa bile sürat teknesinin arkasında bir paraşüt ile metrelerce yükseğe çıkabiliyorsunuz. Çok keyifli olduğunu söyleyebilirim. Denize hiçbir şekilde deymiyorsunuz o yönden de son derece güvenlidir.

Bu tür ekstra adrenalin sporlarını yapmak isterseniz kaptana veya gemi mürettebatına söylemeniz yeterlidir. Onlar hemen telefonla geminin yanına çağırıyorlar. Birde tekneyi kaçırdım diye üzülmeyin bir sonraki durağına kadar sizleri bırakıyorlar.


MAVİLİKLERE TÜPLÜ DALIŞ

Fethiye ve çevresindeki su altı dünyasını keşfetmek isteyenler için en ideal aktivite olan Fethiye Dalış Turu profesyonel dalış eğitmenleri eşliğinde tamamlanır. Özel bir yetenek, bilgi veya donanım gerektirmeye Fethiye Su Altı Dalışı esnasında büyülü bir dünyanın kapılarından giriş yapılır. Her yaştan tatilcinin rahatlıkla katılabileceği bir su sporu olarak görülmesi gereken dalışlar, su altını keşfetme hayaliyle yanıp tutuşanlar için adrenalin dolu bir eğlence olarak düşünülebilir. Sabah 09.00 gibi başlayan program saat 17.30-18.00 gibi sona erer.

Sabahın ilk ışıklarıyla Fethiye limanından hareket eden Dalış Teknemiz ile Dalyan Koyu na transfer sağlanır. Tekne Turu ile başlayan tur daha sonra deniz derinliklerini keşfetmek isteyenler için büyük sürprizlerle doludur. Sabah ve öğleden sonra iki kere yapılan dalışlar öncesinde teknede gerekli bilgiler adaylara verilir. 4 ya da en fazla 5’li gruplara ayrılan adaylar için konusunda deneyim sahibi dalış eğitmenleri hizmet verir.


12 ADALAR TEKNE TURU

Denizcilerin ve korsanların tapınak şövalyelerinden saklanmak için kullandıkları eşsiz güzellikteki koylar ve adaları keşfedeceğiniz bu tekne turunda, kendinizi diğer hiçbir turun size yaşatamayacağı bir Akdeniz macerasının içinde bulacaksınız.

Tertemiz kristal berraklığındaki sularda yüzecek, çeşitli adalarda keşif yürüyüşleri yapacak, doğa ananın en tatlı şarkısı eşliğinde güneş banyosu yaparken uykuya dalacak, teknelerde nefis mangal yemeklerinin tadını çıkaracaksınız. Yaz tatilinizden unutulmaz hatıralarla döneceksiniz.

Bilinmesi gerekilenler;

 • Gemiler genellikle Fethiye limanından saat 10:30 gibi hareket etmektedir. Lütfen hareket saatinden önce teknede yerinizi alınız.
 • Genellikle tur programlarına öğen yemekleri dahildir. Ama yemek yanında alacağınız içecekler ve ekstralar ücrete tabidir.
 • Tur esnasında profesyonel bir fotoğrafçı teknede olacaktır. Konuşup anlaşırsanız tur boyunca sizlerin fotoğrafını çekecektir. En doğal hallerinizi tüm güzelliğinizle ortaya çıkartacaktır.
 • Yanınıza mutlaka havlu, mayo, güneş kremi ve gözlüğü, deniz terliği veya ayakkabısı, kişisel harcamalar için bir miktar para almalısınız.
 • Turlar genellikle 17:45 – 18:00 arası bitmektedir.
 • Rota olarak; yassıca adası, boynuzbükü koyu, akvaryum koyu, tersane adası, kızıl ada olarak dolaşmaktadır.

ADRENALİN TUTKUNLARINA

AKSİYON DOLU RAFTİNG

Fethiye – Dalaman Çayı Rafting, Fethiye de tatile gelen herkesin dalaman çayında orijinal raftingi deneyimini yaşamasını mutlak ve mutlak tavsiye ediyoruz. R2-R3-R4 parkurlarına sahip dalaman çayı oldukça eğlenceli, adrenalini yüksek, yüksek bir vadinin içinde, 8 tane büyük ve zevkli düşüş noktasıyla sizlerin gönüllerinde macera dolu bir anı bırakmaya söz veriyor.

Dalaman çayı, yeşil göl dağlarından doğmaktadır ve suyun şiddetinin en yüksek olduğu mevsim Nisan ayı ve Mayıs başıdır. 229 kilometre uzunluğundaki çay, Ege ve Akdeniz’i birbirinden ayırmaktadır. Dalaman çayı deltayı besleyerek etrafında ki toprakları verimli hale getirmektedir. Adrenalin düşkünlerinin de akın ettiği bu bölge, yaz aylarında Dalaman çayında adrenalin dolu rafting yapmak isteyen yerli yabancı turistlerin popüler buluşma noktasıdır.


ÖLÜDENİZ YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Fethiye Yamaç Paraşütü kuşların uçuş hissini veren en iyi deneyimdir. 5 yaşından itibaren her kişi pilot eşliğinde yamaç paraşütü yapabilmektedir. Yamaç paraşütünde siz önde pilotunuz ise arka koltukta oturur. Tamamıyla paraşüte yön, hız ve fren gibi komutları pilot verir. Yaklaşık 30 dakika süren kısa yolculuğun bitiminde Babadağ kalkış pistlerine ulaşılır. Takım kaptanı pilotumuz, yolcularımızı daha güvenli bir uçuş olması için, ağırlıklara göre pilot – yolcu dağılımını yapar. Burada ki kısa bir uçuş brifingi ve ekipman kıyafetlerinin giyilmesinin ardından, rüzgar yönüne göre pist seçimi yapılır. Babadağ uçuş tesislerinde 4 adet pist bulunmaktadır. 1200 metre pisti, 1700 metre pisti, 1800 metre pisti, 1960 metre pisti. Pistte serilen paraşütün hava ile dolmasıyla beraber sadece birkaç koşar adım atarak havalanıyorsunuz. Hava şartlarına bağlı olarak ortalama 40 dk. Süren uçuşunuz, birkaç koşar adımla Ölüdeniz kumsalına yapılan inişle sonlanır. Ölüdeniz yamaç paraşütü deneyimini yaşarken, kendinizi binlerce uçuş deneyimine sahip profesyonel pilotlarımıza gönül rahatlığıyla emanet edip, size de gökyüzünde kuşlar gibi özgür olup uçuşunuzun tadını çıkarmak kalıyor.

Yamaç Paraşütü Yapmak Güvenli midir?

Ölüdeniz yamaç paraşütü bölge olarak, Türkiye’nin en güvenli uçuş noktasıdır. Bu ekstrem spor da güvenlik dört ana ilkeyi kontrol ederek sağlanır; pilotun profesyonelliği, meteorolojik şartlar, malzeme kontrolü ve pilot yorgunluğu.

Pilotun profesyonelliği

Fethiye tatil turları birçok firma için uçan pilotların her yıl Türk Hava Kurumu tarafından sağlık ve uçuşa elverişli raporları yenilenmektedir.

Meteorolojik Şartlar

Hava şartları yamaç paraşütünü etkileyen en önemli faktördür. Profesyonel pilotlar uzun zamandır bu bölge de binlerce uçuş tecrübesine sahiptir. Pilotlar hava şartları ile zıtlaşma yapılmayacağının farkındadırlar. Ayrıca firmalar tarafından hiçbir şekilde uçuş yapma kararı konusunda baskı yapılmayıp, tamamıyla uçuş kararı pilotlara bırakılmaktadır.

Malzeme Kontrolü

Her yıl Nisan ayında paraşüt uçuş takımları, Türk hava kurumu tarafından kontrol edilerek uçuş vizeleri yenilenmektedir. Genellikle paraşüt kanatları her yıl yenilenmektedir.

Pilot Yorgunluğu

Pilotlar haftanın belirli günlerinde düzenli olarak izin kullanmaktadırlar. Bu çalışma stili ile pilotların yorgunluk ve hata yapma olasılığı riskinin tamamen önüne geçilmektedir.

Ölüdeniz de Yamaç Paraşütü Ne zaman Yapılır?

Ölüdeniz de yamaç paraşütü yılın 12 ayı Babadağ yamacından yapılmaktadır. Fakat en uzun uçuşların yapıldığı zaman, termik dalgalarının fazla olduğu sıcak aylardır. 1 Mayıs ile 30 Ekim arasında günde 5 defa farklı çıkış saatlerinde yapılmaktadır. Eğer temiz bir görüş açısı varsa Rodos adası gibi uzakları izlemek isterseniz sabah uçuşunu tercih etmelisiniz. Birkaç dakika da olsa termik sıcak hava sayesinde biraz fazla havada kalmak ve Ölüdeniz’in kalabalıklığını kuş bakışı izlemek isterseniz tabi ki öğlen saatlerinde ki uçuşlara katılmalısınız. Eğer gün batımı manzarası, Ölüdeniz semalarının kızıla döndüğüne şahit olmak istiyorsanız, akşam üstü olan gün batımı uçuşu yapmalısınız. Her uçuş saatinin kendine özgü güzelliğinin olduğu Fethiye yamaç paraşütünde tercih tamamen sizin zevkinize kalmaktadır.

Fethiye’de yapılabilecek en iyi aktivite kesinlikle olmazsa olmaz denilecek aktivite yamaç paraşütü deneyimidir. Türkiye’nin en iyi yamaç paraşütü uçuş rotası olarak kabul edilen Babadağ ölüdeniz yamaç paraşütü uçuşu sizin tatil planının başında gelmelidir. Profesyonel ekipmanlarla yapılan uçuşlar, pilotunuzun yaptığı video çekimi ile unutulmaz bir anıya dönüşüyor. Tabi fotoğraf ve video çekimleri ekstradır belirteyim.

Hangi firmayı önerebilirim derseniz?

Benim her zaman beğendiğim ve hizmetlerinden her seferinde memnun kaldığım bir firma var açıkçası. Ölüdeniz’e vardığınız zaman Belcekız plajında hemen Deep Blue ofisini göreceksiniz. Gerek çalışma prensipleri olsun, gerekse de müşteri memnuniyeti olsun son derece kibar ve anlayışlılar. Çalışanların konuşabilir dil çeşitliliğide var. Bir çok dili konuşabiliyorlar. O konuda turistleri çok memnun ediyor diyebilirim. Hem fiyatları diğer firmalara göre uygun hem de kaliteli hizmet veriyorlar. Ben kesinlikle her gittiğimde aradığım bütün aktiviteleri tek bir firma çatısı altında toplayan bu işletmeyi seçiyorum bilginiz olsun. Sadece paraşüt değil bir çok aktiviteyi sizlere sunuyorlar. Paraşüt konusunda da pilotlarını son derece sıkı denetleyip güvenlik koşulullarını en üst seviyede tutuyorlar.

www.deepbluetravel.com.tr


KARA MACERALARI

ATV SAFARİ

Adrenalin tutkunlarına bir seçenek daha! Hiçbir ehliyet ve profesyonel tecrübe gerektirmeyen otomatik Atv motorları ile sizleri doğayla baş başa bir maceraya davet ediyorlar. Doğa, tarih, adrenalin, macera hepsi bu turda

Firmalar genellikle sizleri otelinizden alıp yine tur bitiminde otelinize bırakıyorlar. Her turda olduğu gibi bu turda da bir profesyonel fotoğrafçı var. Siz sadece eğlenmenize bakın. Tur toplamda 3 saat kadar sürmektedir.

Konvoylar halinde, Fethiye Kayaköy’ün içinden geçerek Gemile Koyu yoluna doğru ilerliyoruz. Profesyonel rehber eşliğinde, ormanlık alanda serbest sürüş ile ATV Safari keyfini özgürce yaşıyorsunuz. Kısa bir dinlenme molasının ardından aynı rotayı geriye doğru izleyerek turu sonlandırıyorsunuz. Çamur ve tozdan etkilenmemek için yanınızda buff benzeri şeyler getirebilirsiniz.


ATLA DOĞA TURU

At çiftliğinde acemiler ve usta biniciler için turlar düzenlemektedir. Tur ile gelen konuklara beldenin çok renkli doğa yapısı, farklı alternatifler sunuyor. Son derece Eğlenceli doğa aktiviteleri biniciliğe ayrı bir boyut kazandırıyor, güzergahlar özel istekler doğrultusunda da belirlenebiliyor. Turların yegâne özellikleri ise, acemi ve iyi derecede binicilerin, iyi eğitim görmüş atlarla doğanın ve biniciliğin keyfini çıkarabilmesidir.

Yeni binicilik yapanların veya daha önce (çocuk yaşlarda) olumsuz tecrübe edinmiş binicilerin, güvenli ata binme olanağı sağlanmaktadır. Temiz ırmak ve plajlarda, tarla ve portakal mezra yollarında, dağ suları ve göllerinin etrafında, at üstünde unutulmaz deneyimler mümkün. Programlarda çocuklara uygun birçok gezi turları mevcut. Tur programlarında atlarla tura çıkıp, doğanın tadını çıkarabilir, günde 1,5 ya da 3 saat, atların sırtında dolaşabilirler.


LİKYA YOLU

Harika bir trekking gezintisine ne dersin? Üstelik ülkemizin en muhteşem lokasyonlarından birinde. Likya Yolu, son dönemlerin yükselişteki seyahat rotalarından. Özellikle de biraz olsun “spor” barındıran alternatif tatil rotası arayanlar için birebir. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp inanılmaz bir doğada vakit geçirmek ve bol bol trekking yapmak isteyenlerdensen, Likya Yolu seyahatini şimdiden planlamaya başlasan iyi edersin.

Likya yolu nedir?

Fethiye ile Antalya arasında Akdeniz’e doğru uzanan Teke Yarımadası tarihte Likya ismiyle anılıyordu. Yarımada kimi zaman dağların yüksek noktalarından, kimi zaman nefes kesici plajlardan, kimi zaman da antik kentlerden geçen işaretlenmiş patikalara ise Likya Yolu deniliyor.

Likya yolu kaç kilometre?

Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak kabul edilen Likya Yolu, Fethiye yakınlarında Ölüdeniz yakınlarından başlayıp Antalya’ya 20 km mesafedeki Geyikbayırı civarında sona eriyor. Eşsiz doğal güzellikler ve nefis manzaralar sunan Likya Yolu 540 km uzunluğunda olsa da tüm rotayı baştan sona yürümen gerekmiyor. Yol boyunca birçok farklı etap bulunuyor. Önüne Likya Yolu haritasını açıp istediğini seçebilirsin.

En popüler Likya Yolu etapları hangileri?

Tüm rota doğa, tarih ve Akdeniz dolu bir ambiyans sunsa da bazı parkurlar daha çok ilgi çekiyor. Bunlar arasında en popülerleri ise Ölüdeniz-Kelebekler Vadisi-Kabak Koyu, Kalkan-Kaş ve Finike-Gelidonya Feneri-Adrasan-Olympos etapları.

Bu rotaları bireysel olarak yürüyebileceğin gibi seyahat acentelerinin düzenlediği günübirlik ya da 3-4 günlük Likya yolu turlarına da katılabilirsin. Birçok parkur üzerindeki yerleşim yerlerinde konaklama olanaklarının olduğunu da belirtmek lazım.

Likya Yolu’na gitmişken nereler mutlaka görülmeli?

Bu yolun bu kadar popüler olmasının bir sebebi de nefes kesici bir coğrafyada yer alıyor olması. Bence Akdeniz’in en güzel plajlarından olan Ölüdeniz, Kaputaş Plajı ve Olimpos Sahilinde mutlaka yüzme molası verilmeli, Kabak Koyu ve Kelebekler Vadisi yukarılardan izlenmeli, Gelidonya Feneri’ne nazır fotoğraf çekilmeli, Finikenin küçük koyları keşfedilmeli ve Göynük Kanyonunun serin sularına girilmeli.

Likya Yolu yürüyüşünde yanıma ne almalıyım?

Likya Yolu keyifli olduğu kadar zorlu da bir yol. O yüzden yanına alacakların konusunda seçici olman lazım. Çantanın en fazla 50-60 litre olmasında fayda var. Ne kadar hafif olursa o kadar iyi. Hafif bir çadır, şu geçirmeyen konforlu bir ayakkabı, 4-5 tişört, ağırlık yapmayacak uzun kollu bir üst, şort, mayo, eşofman altı, yeterli sayıda çorap ve iç çamaşırı olmazsa olmazların. Bunlara ek olarak telefonlarının şarjı için powerbank, molalarda ya da akşamları keyifle müzik dinlemek için kablosuz hoparlör, ıslak mendil, çakı, terlik ve yürüyüş batonları almanda da fayda var.


DEVE TURU

Deve turu hakkında yazacağımız pek fazla bir açıklama yok. 🙂 Deve turu. Çok eğlenceli, gününüze neşe katacak bir aktivite. Bol bol kahkaha atacağınıza emin olabilirsiniz. Eğitimli develer ve size eşlik edecek olan rehberler ile Kayaköy içinde eski Rum kenti arasında deve sırtında turlayacaksınız.

Tatilinizin sonuna doğru, şehir hayatına dönmeden önce denemenizi tavsiye ederiz.

Develer son derece uysallardır ve hırçın davranışlar göstermezler. Sizleri sırtında gezdirmekten de keyif alırlar. Yarım günlük bir aktivitedir.


JEEP SAFARİ

Şimdi geldik en etkileyici kısma. Özellikle bu kısmı sona bıraktım ki detaylı detaylı yazayım diye. Sizlere kısacası şöyle anlatayım. Verdiğiniz paranın kat ve katını hak eden bir turdur bu. Kesinlikle ama kesinlikle yapmanız gerekmektedir. Hem tüm gün süren bir eğlence hem de inanılmaz bir deneyim heyecanı. Öyle bir tur ki bu sabahın 08:00 da başlamaya hazır oluyorsunuz. Özel tur araçları ile sizleri gelip otelinizden veya konaklama yapacağınız yerden alıyorlar. 08:30 da aksiyona doğru adım atıyorsunuz.

Nedir bu jeep safari?

Efenm şöyle anlatayım sizlere. Sabahın köründen akşam üstüne kadar jeep üzerinde her yeri açık olan gayet güvenli araçlarla gerek farklı arabalardan gelecek sular olsun gerekse de yöre halkının işletmelerinin önünden geçerken bir kova su ile yıkanmak durumunda kaldığınız. Manyak eğlenceli, bol sulu, bol kahkahalı bir turdur.

Su mu?

Evet evet su. Yanlış okumadınız. Su savaşı yapa yapa ilerliyorsunuz. Hem kendi firmanızın rakip arabası ile hem de Fethiye genelinde farklı firmaların araçları ile savaşıyorsunuz. Birde yol kenarındaki teyzeler amcalar var. Onlar da tadı tuzu. Bir bakmışsınız elinde bir çeşme hortumu ile sizi ıslatmaya çalışan bir amca, yada elinde bir kova soğuk su ile bekleyen bir çocuk. Hiç olmadı yol kenarında araçların üzerine dökülen su şelaleleri. Islanmamak için yapılabilecek hiç bir şey yok.

Ekipman için neler gerekli?

Aslına bakarsanız her şeyi firmalar düşünmüş durumda. Siz sadece yanınıza harcayabileceğiniz kadar para alın yeter. Gerekli olan ekipmanlardan; cep telefonu için su geçirmez kılıf, deniz ayakkabısı, su silahı gibi ekipmanları firmalardan temin edebilirsiniz.

Rota nasıl peki?

Son derece keyifli bir tora üzerinden, görülmesi gerekilen önemli yerlerin hepsini bu turda görüyorsunuz. Fethiye’nin Popüler Turistik Noktalarında bahsetmiş olduğum. Tlos antik kenti, yaka park, Saklıkent kanyonu, gizli kent şelalesini görüyorsunuz. Hatta buralardaki ekstra aktiviteleri de yapmanız için zaman tanıyorlar. Mesela saklıkent kanyonundan sonra base rafting yapabiliyorsunuz veya Gizli kent şelalede Zipline.

En güzel kısmı sonları.

Çamur sever misiniz? Duydum sevmezmişsiniz. Tur sonunda enteresan bir deneyim olan çamur banyosu deneyimini yaşayabilirsiniz. Ayak parmaklarınızdan saçınızın en dip noktalarına kadar boydan boya çamur olduğunuzu hayal edin. Böyle deyince iğrenç geldiğinin farkındayım ama kesinlikle bir kere bile olsa denemenizi tavsiye ediyorum. Hem cilde de iyi geliyor.

Hangi firma en iyisi?

Aslına bakarsanız Fethiye genelinde birçok farklı firma bu turu farklı rotalarda düzenlemektedir. Firma ve rotadan daha çok eğlendirecek ve bilgili rehberlerin olduğu firmayı tercih etmeniz olacaktır. Dr. Lee ve Cash ile tanıştırmak istiyorum sizleri. Bu iki deli sizlere unutulmaz deneyimler yaşatacaktır. Fethiye’ye geldiğiniz zaman bu iki adamdan birini bulursanız mutlaka sizlere yardımcı olacaklardır. Bu yüzden instagram adreslerini şuraya bırakıyorum. Özel mesaj yolu ile ulaşabilirsiniz.

Doktor Lee instagram adresi.

Cash instagram adresi.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

549BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
776AboneAbone Ol