25 Ocak Çarşamba 2023
Ana SayfaİtalyaPisaPisa Gezi Rehberi

Pisa Gezi Rehberi

İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan ve dünyaca ünlü o meşhur kulenin olduğu şehre hoş geldiniz. Şimdi başlamadan evvel belirtmeme izin verin. Pizza değil Pisa Kulesi olacak. Kentin tarihi kiliseleri, o kadar çok açık hava etkinliği ve lezzetli yemekleri ve azına kadar tarih dolu bir şehir olsa da çoğu gelen turist burayı o malum klişeleşmiş resmi çekmek için bir araya geliyor. Ne demek istediğimi anladınız sanırsam. Hatta Türkler olayı biraz daha abartıp farklı yorumlar bile kattıkları bile olmuştur.

BİRAZ TARİH

Pisa şehrinin kuruluşu tam bir sır. Ne zaman kurulmuş? Kim yapmış? Kimin aklına gelmiş buraya şehir kurmak? Gibi sorularla kendiniz yıpratmayın. Onca araştırmacı bu sorulara hala cevap bulamamış durumda. Ama tahminlerce Pisa Yunanlılar, Ertüsk’ler ve Lirgurians kentin kurucuları olarak ön görülüyor. Kafanız karıştı değil mi? Daha da basitleştirelim o zaman. Milattan önce 5. yüzyıldaki arkeolojik kalıntılar Yunan ve Galyalılar ile ticaret yapan bir deniz şehrinin varlığını doğrulamış. Yapılan kazılarda keşfedilen Ertüsk nekropolü bu insanların kökenini de doğrulamış oldu.

11. yüzyılda Pisa İtalyan yarımadasındaki 4 büyük bağımsız deniz cumhuriyetinden biri haline geldi. 1060 yılında Cenevizlilerle yaptığı ilk deniz savaşı zaferle sonuçlandı. Cenevizliler tabi o zamanlar biraz iç sorunlar ile uğraşıyor ve kendini toparlama süreci içerisindeler. Yoksa Cenevizlilerle boy ölçüşecek bir cumhuriyet değil. Ceneviz konusunu da Cenova kısmında detaylıca işleyeceğim. Her neyse konuya dönecek olursak. Haçlı seferlerinde Kudüs’ün ele geçirilmesi konusunda büyük öneme sahipti. Pisalılar Antakya, Yafa, Lübnan bölgelerinde koloniler kurdu ve İstanbul, Kahire, İskenderiye gibi önemli kilit şehirlerde de yerleşim bölgeleri yarattılar. 14. yüzyıldan sonra zayıflamaya başladılar ve Floransa egemenliği altına geçmiştir.

NE ZAMAN GİDİLİR?

Size ne zaman gidip gidemeyeceğinizi söyleyemem ama genel olarak bilgi vermek gerekirse şehrin en güzel zamanları Mart – Nisan ve Eylül – Ekim aylarıdır. Hem hava çok sıcak olamaz hem de öyle azına kadar kule tutmaya çalışan turistlerle de karşılaşmamış olursunuz. Tipik Akdeniz iklimine hakim olunan şehirde yazın ziyarette bulunacaksanız mutlaka yanınızda bir güneş şemsiyesi edinin. Şayet bölge son derece güneş alan bir konumda ve bu zaman zaman can sıkıcı olabiliyor.

NEDEN PİSA?

Resmen adet olmuş diyebilirim. Floransa’yı ziyaret eden birisi mutlaka Pisa’ya günübirlik bir kaçamak yapıyor. Nedendir anlamadım ama bende adet yerini bulsun diye atladım trene hop Pisa’dayım. Olmasa da olur muydu? Bence olurdu. Ama yine de buralara kadar gelmişken Pisa’yı da görmemek olmaz.

PİSA’DA KONALAMA

Açıkçası konaklama konusunda tavsiye edebileceğim bir şehir değil Pisa. Zaten ufak bir şehir. Üstüne üstelik gündüz azına kadar turist dolan bu şehirde konaklama konusunda tavsiye edebileceğim bir yer yok. Yaptığım araştırmalarda konak turist sayısının az olmasından dolayı arz talep doğrultusunda fiyatlar biraz pahalı. Alternatif olarak Floransa veya Siena’da konaklamayı düşünebilirsiniz.

YEME İÇME

Toskana bölgesi ve İtalya demem yeterli olacaktır sanırsam. Öyle uzun uzun bir şeyler yazmak isterdim ama şehirde çok fazla kalmadım. Bir önceki gün Floransa’yı çılgınlar gibi gezdiğimden başım inanılmaz ağrıyordu ve sırf bu yüzden dolayı turumu kısa kesmek durumunda kaldım. Ama atıştırmalık olarak tüm İtalya’da olduğu gibi köşe başlarında pizzacılar, paniniciler ve kahvecilere rastlamak mümkündür. Tadını çıkartmanızı öneririm.

PİSA’YA ULAŞIM

Gelelim en önemli konuya sırasıyla bahsedecek olursak ulaşım konusunda cömert bir şehir. Kolaylıkla ve ucuz bir yöntemle şehre ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır.

HAVA YOLU ULAŞIMI

Şehir de bir hava limanı mevcut ama maalesef ki Türkiye üzerinden direkt uçuş bulunmuyor. Lowcost hava yolu şirketlerinin en çok tercih ettiği bu şehir Uçak ile ulaşım konusunda son derece cömert davranıyor turistlere. En basit olarak ekonomi yapacaklar için, yanı başımızdaki komşumuzun başkentinden 8€ – 9€ arasından kampanyalı fiyatlardan direkt Pisa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hava limanından şehre ulaşım konusunda da kolaylık sağlamış bizlere Pisa Belediyesi. Hava limanına sadece birkaç adım ötesinde bulunan ve Venedik’te ki bulunan People Mover burada da karşımıza çıkıyor. Tren istasyonuna kadar gitmenizi sağlıyor. Direkt People Mover ile merkez tren istasyonuna ulaşım sağlayabilirsiniz. En kolay ve en ucuz ulaşım tercihiniz budur. Haricen yine merkeze ulaşım sağlayabilmek için otobüs ve taksi seçeneklerinizde mevcuttur.

KARA YOLU ULAŞIMI

Kara yolunu tercih edecekseniz kendinize ait bir otomobiliniz var ise tercih etmenizi öneririm. Haricen şehre yaklaştıkça araç trafiği insanı çileden çıkartacak kadar sinir bozucu olabilir. Bazı şehirlerden Pisa’ya ulaşıma bakacak olursak;

 • Floransa – Pisa = 82 KM     1 Saat 15 Dakika
 • Bolonya – Pisa = 170 KM     2 Saat 5 Dakika
 • Venedik – Pisa = 323 KM     3 Saat 30 Dakika
 • Roma – Pisa = 355 KM     3 Saat 55 Dakika
 • Cenova – Pisa = 165 KM     2 Saat 5 Dakika
 • Siena – Pisa = 115 KM     1 Saat 40 Dakika

Süreler tahmini olarak hesaplanmıştır ve trafik durumuna göre değişiklik olabilmektedir.

DEMİR YOLU ULAŞIMI

İtalya’nın genelinde bu yöntem sıkça kullanılıyor. Pisa’ya ulaşım sağlamak içinde bu yöntem en akıllıca ve en kolayı diyebilirim. Hem arta kalma durumunuz olmaz hem de son derece ucuz. İtalya’nın resmi demir yolları Trenitalia web sitesinden size uygun olan sefer saatlerini ve ücretlerini görebilir ve hatta kampanyalı fiyatları görüp benim gibi hemen daha öncesinden satın alabilirsiniz. Ortalama fiyatlar 9€ – 20€ değişmesinin yanı sıra bazı sezonlarda ve bazı hatlarda inanılmaz indirimler yapılıyor. Satın aldığınız biletin çıktısı ile beraber trene bindiğinizde kontrol sırasında bir sorun yaşamayacaksınız.

PİSA’DA GÖRÜLMESİ GEREKİLEN YERLER

Görülmesi gerekenler listesi sizin için çok uzun olabilir ama emin olun bu tur sandığınızdan son derece kısa sürecek ve ne yapacağınıza karar vermeniz biraz daha uzun olacaktır. Şehir zaten ufak bir şehir. Görmeniz gereken her şeyin bir arada toplandığı bir yer düşünün. Haydi sırasıyla nereleri gezebileceğinize beraber bi inceleyelim.

MUCİZELER MEYDANI

Pisa’nın en meşhur meydanı. Pisa’yı Pisa yapan yapıların olduğu meydanda bolca zaman geçireceğinizden emin olabilirsin. Yapılara girebilmeniz için öncelikle bilet almanız gerekiyor. Fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz. www.opapisa.it/en/tickets/prices

PİSA KULESİ

Pisa katedralinin çan kulesi olarak tasarlanmıştır.  Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçimindedir. Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar eğilmektedir. Kulenin şu andaki eğimi 5,5 derecedir.

VAFTİZHANE

Duomo’nun batısında yer alan Vaftizhane, Vaftizci Yahya’ya ithaf edilmiştir. İnşaat 1152’de başladı ve 1363 yılına kadar tamamlanmadı, bu nedenle toplam inşaat süresi 211 yıldır. Tasarım ve görünüşte Romanesk olan Vaftizhane, Diotisalvi tarafından tasarlandı. Diotisalvi’nin adı bir sütun üzerine oyulmuştur. Pisa’daki Vaftizhane, İtalya’nın en büyüğüdür. Toplam çevre uzunluğu 107.25 metredir.

DUOMO

Pisan Romanesk döneminin başyapıtıdır. 11. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Şu anda kilise, Santa Maria Assunta Katedrali olarak adlandırılıyor. Katedral, bu görkemli katedralin yapımında kullanılan Pisa Cumhuriyeti’nin sahip olduğu servetin kanıtıdır.

CAMPOSANTO

Camposanto Monumentale (Anıtsal Mezarlığı), olarak da bilinir Camposanto Vecchio veya “eski mezarlık”. İtalya’nın Pisa kentinde bulunan Piazza dei Miracoli’nin (Mucizeler Meydanı) kuzey tarafında bulunan en önemli tarihi yapılardan biridir. Campo Santo, Golgotha’dan (Süvari) getirilen toprağa inşa edilmesinin tarihsel efsanesine göre “kutsal alan” olarak da bilinir.

SİNOPİE MÜZESİ

Mucizeler Meydanı’nı çevreleyen onlarca müze ve tarihi yapıdan biri olan Sinopie Müzesi‘nin en büyük avantajı şehirdeki diğer turistik yerlere bilet aldığınızda burayı ücretsiz olarak gezebilmeniz. Geçici sergileri ve birbirinden değerli freskleriyle turistlerin ilgisini çeken bu müzenin küçük görüntüsüne aldanıp görmezden gelmeyin.

OPERA DEL DUOMO MÜZESI

Pisa Katedrali’nde bulunan heykel, hazine gibi parçaların yanı sıra dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de Opera del Duomo Müzesi‘nde sergileniyor. Pisa Kulesi‘nin hemen yanında inşa edilen bu müzeye gittiğinizde, içindeki eserlerin yanı sıra binanın kendi güzelliğini de inceleyin.

ŞÖVALYELER MEYDANI

Bu meydan ortaçağ Pisa’daki siyasi merkezdi. 16. yüzyılın ortasından sonra meydan, St. Stephen Şövalyeleri Meclisinin karargahı haline geldi. Şimdi bir eğitim merkezi, Üniversitenin yüksek öğrenim kurumlarından Scuola Normale di Pisa’nın ana evi oluyor. Şu anda, meydan, Scuola Normale di Pisa’nın bulunduğu ana bölgedir . Portus Pisanus’un forumunda yer alan meydan, Piazza delle sette vie (Yedi Sokak Meydanı) olarak da anılıyor. Zamanının siyasi merkezi idi ve 1140’tan sonra farklı belediyelere ve yöneticilere ait birçok kilise ve bina inşaatı gördü.

SANTO STEFANO DEİ CAVALİERİ

Pisa’yı ziyaret etmek zengin ve ödüllendirici bir tecrübe; tarihte batmış ve güzel binalarla doludur. Kaçırılmaması gereken biri Şövalye Meydanı’ndaki Santo Stefano dei Cavalieri.  Cosimo di Medici’nin görevlendirdiği, Saint Stephen Şövalyeleri Siparişi için Vasari ve Fortini tarafından yaptırılmıştır. Beyaz mermer cephe Don Giovanni di Medici ve Pieroni tarafından tasarlandı. Vasari daha sonra Fancelli tarafından yaptırılan çan kulesini tasarladı. Bina yüzyıllar boyunca eklenmiş ve değiştirilmiştir; son değişiklikler Oder kaldırıldığında 1859’da yapıldı.

GAMBACORTİ SARAYI

Lungarno di Pisa’nın en ünlü saraylarından biridir. 1370 ve 1392 yılları arasında inşa edilen otel, Ponte di Mezzo’nun girişindeki Toselli ve Degli Uffizi caddeleri arasındaki Lungarno Gambacorti üzerinde yer almaktadır.  Pietro Gambacorta’nın (Gambacorti) inisiyatifiyle Pisan Gotik tarzda koyu yeşil taştan yapılmıştır. Cephe, kollar ve yazıtlarla kaplanır ve iki katlı yan pencerelerle süslenmiştir. Binanın sağ kanadı bir revaktan önce gelir ve bir yaya köprüsü ile Logge di Banchi’ye bağlanır. Şu anda belediye binası olarak kullanılmaktadır.

CORSO İTALİA

Pisa’nın meşhur yürüyüş caddesi. Sağlı sollu dükkanların olduğu bu caddede alışverişinizi yapabilirsiniz. Mucizeler meydanına göre daha uygun olan bu caddede yeme içme konusunda da son derece cömert davranıldığına şahit olabilirsiniz. Tren istasyonunda indiğinizde ilk karşılayacak olan yol burasıdır. Zaten doğru yerde olduğunuzu etrafınızdaki insanlardan anlayacaksınız.

SAN MATTEO ULUSAL MÜZESİ

Pisa’da heykel ve tablo görmek istiyorsanız uğramanız gereken ilk yer San Matteo Ulusal Müzesi olmalı. Orta Çağ dönemine kadar uzanan çeşitli tarihi eserlere ev sahipliği yapan bu müze, Arno Nehri’nin hemen yanında yer alıyor. Tren istasyonuna 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan San Matteo Ulusal Müzesi’ne istasyondan yürüyerek gidebilirsiniz.

SANTA MARİA DELLA SPİNA

Pisa’daki Arno nehri kıyısında küçük bir taş gibi bulunan Santa Maria della Spina Kilisesi, Pisan Gotik’in olağanüstü bir örneğidir ve aslında 1230’da inşa edilmiş bir oratoryadır. Adı, İsa’nın tacından bir diken içeren özden gelir.

AKLINIZDA BULUNSUN

 • Yeme içme konusunda Mucizeler meydanından uzak bir yerlerde, şehrin merkezinde bulunan noktalarda yemek yerseniz ekonominizi sarsmamış olacaksınız.
 • Yazın ziyaret edecek olursanız benim yaptığım hatayı yapmayın ve mutlaka bir şapka, gözlük kombini yapın. Bütün gün baş ağrısından beynim döndü.
 • Restoranlarda ekmek olayını unutun. Kuver olarak adlandırdığımız bu olay Pisa’da baya tuzluya geliyor. Masada oturduğunuzda ekmek bittiğinde hemen getiriyorlar. Tabi bu size ekstra olarak yansıyor. Garsonlara sadece siz istediğinizde getirmesini belirtin.
 • Su konusu tam bir muallak. Çeşme suyu için derim. Son derece lezzetli. Mucizeler meydanında bir suya 2€ vermek istiyorsanız o başka.
 • Pisa’da iki adet tren istasyonu bulunmaktadır. Bilet alırken gezi rotanıza göre istasyonu seçmeyi unutmayınız.
 • Konaklamayın. Gece adeta hayalet kasabaya dönüyormuş. Yerel halktan birisi ile konuştuğumda neredeyse turistlerin %90’ı şehirden ayrılıyormuş. En mantıklı konaklama noktası Floransa.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Tarihi Güzellikleri
Lokal Yemek Lezzetleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

553BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
790AboneAbone Ol
İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan ve dünyaca ünlü o meşhur kulenin olduğu şehre hoş geldiniz. Şimdi başlamadan evvel belirtmeme izin verin. Pizza değil Pisa Kulesi olacak. Kentin tarihi kiliseleri, o kadar çok açık hava etkinliği ve lezzetli yemekleri ve azına kadar tarih dolu bir şehir...Pisa Gezi Rehberi