30 Kasım Çarşamba 2022
Ana SayfaSeyahat RehberiVizeBulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan bize çok uzak olmasa da gitmekten çekindiğimiz, gitmeye daha doğrusu üşendiğimiz bir ülke. Her ne kadar böyle göründüğü gibi zor bir coğrafya ve pahalı bir ülke olmasa da her zaman içimizde birazda olsa çekingenlik olmuştur. Türkiye ile karşılaştırdığımız zaman son derece ucuz olan bu ülkeye nasıl vize alabileceğinizi ve nasıl sorulara cevap bulacağınızı az da olsa kendimce soru cevap olarak cevaplamaya çalışacağım. İsterseniz soru ve cevaplara geçebiliriz.

BULGARİSTAN VİZESİ NEDİR?

Bulgaristan her ne kadar Avrupa toparlaklarında olsa ve AB üyesi olsa dahi ülke kendi vizesini uyguluyor. Ülkeye vize başvurunda bulunduğunuzda ülke size Bulgaristan vizesi verecektir.

VİZE BAŞVURUSUNU NEREYE YAPABİLİYORUZ?

Vize başvurusunda maalesef ki konsolosluk kolay kolay başvuru kabul etmiyor. Özel durumlar haricinde. Bunun için sizlere en çok kullanılan iki seçeneği sunmak mantıklı olacaktır. VFS GLOBAL ve VİZE MERKEZİ. Bu iki site üzerinden alacağınız randevular ile kolaylıkla vize almanız mümkün olacaktır. Evraklarınızın gerçekçiliğini kanıtladığınız sürece kısa sürede vize almanın olasıdır.

NE KADAR SÜREDE VİZE ÇIKIYOR?

Son derece kolaylıkla alınan bu vizeye ben sık sık Bursa’da ki VFS Global ofisinden başvuruyorum. Ortalama maksimum 1 hafta içerisinde işlemlerim halloluyor. Ama Öğrendiğim kadarıyla da vize sonuçları maksimum 15 gün içerisinde sonuçlanıyor.

NE TÜR EVRAKLAR GEREKLİ?

Schengen vizesi gibi öyle dolu dolu evrak hazırlamanıza da gerek yok diyebilirim. Vize siciliniz temizse zaten hemencecik onay almanız mümkün. İlk başvurumu yaparken aşağıdaki evrakları teslim etmiştim;

  • Pasaport Fotokopisi ve Aslı
  • Biyometrik Fotoğraf
  • Seyahat Sağlık Sigortası
  • Konaklama Bilgisi
  • Gidiş Dönüş Ulaşım Bilgisi

Gidiş dönüşümü otobüs ile yaptığım için otobüs biletlerini gösterdim. Konaklama ise Booking’den aldığım çıktıyı gönderdim ve en geç 3 gün içinde vizem geldi.

GİRİŞ ÇIKIŞ SAYISI NASIL OLUYOR?

Genellikle turistik vizeler tek girişli oluyor. Ama isterseniz vizeye başvurmadan evvel gerekli koşulları taşıdığınız taktirde çok girişli ve uzun süreli alma şansınızda var.

RET YEME ŞANSIM VAR MI?

Evet var. Tüm vizelerde bu konu geçerlidir. Siz sunduğunuz bilgilerin gerçekçiliğini kanıtlamadığınız sürece ret yeme şansınız tabi ki de var. Bulgaristan’a kolayca giriş yapabilirsiniz diye bir kaide yok.

GÜMRÜK GEÇİŞLERİ NASIL?

Hava yolu ile gidiyorsanız;

Hava yolu ile ulaşım sağlıyorsanız standart hava yolu güvenlik protokolleri geçerlidir. Valizinizi didik didik etmezler ama etmeyecekleri anlamına da gelmiyor.

Kara yolu ile gidiyorsanız;

Gümrük kapısında tüm otobüs valizleri ile birlikte iniyor. Xray ve güvenlik noktasından gümrük polisinin bir kaç sorusunu cevapladıktan sonra geçiş yapabiliyorsunuz. Aykırı olmamaya dikkat edin ve polisin sorularına kibarca cevap verin. unutmayın ki Bulgaristan sınır polisi Türkçe biliyor. Kendi arabanız ile geçiş yapacaksanız yine aynı prosedür geçerli. Kibar olmaya çalışın yoksa bütün arabanızı boşalttık Xray cihazından geçiriyorlar. Aykırı olmadığınız taktirde sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Tük tarafında da aynı aramalar geçerli. Özellikle bayram dönemlerinde arama işlemlerini kaçakçılığın önüne geçebilmek için Türk polisi tarafından son derece üst düzeyde yapılıyor. Gümrük kurallarını ve Türkiye gümrük yasasına uygun şeyler getirmeye dikkat ediniz.

SCHENGEN VİZESİYLE GİDEBİLİR MİYİM?

Evet gidebilirsiniz. Yalnız şöyle bir durum var. Örnekle açıklaman daha mantıklı olacaktır;

Yunanistan’dan veya farklı bir ülkeden Schengen vizesi aldınız. Planlandığı gibi vize aldığınız ülkeye gidip geldiniz. Bir süre sonra Bulgaristan’a gitme kararı aldınız. Sınırda Schengen vizeniz olduğu için ve vize prosedürünü yerine getirdiğiniz için sıkıntı çıkmadan ülkeye giriş yapabileceksiniz. Aksi bir durumu göz önünde bulundurursak eğer; Farklı bir ülkeden Schengen vizesi başvurusu yaptınız ve vizenizi aldınız. Fakat vize aldığınız ülkeye giriş yapmadınız. Bulgaristan’a gitmeye karar aldınız. Kapıda şöyle bir sorun yaşayacaksınız. Başka bir ülkenin Schengen vizesi ile o ülkeye giriş yapmadan maalesef ki Bulgaristan sizi ülke içine almayacaktır. Öncelik olarak Herhangi bir Schengen üye ülkesine giriş yapmanız gerekmektedir.

BULGARİSTAN VİZESİ İLE FRANSA’YA GİDEBİLİR MİYİM?

Hayır gidemezsiniz. Bulgaristan Avrupa birliği üye ülkesi olmasına karşın Schengen Birliği tam üyeliği yoktur. Bulgaristan’dan almış olduğunuz vize Schengen vizesi değil Bulgaristan Vizesidir.

Umarım kafanızdaki soruları az da olsa cevaplamışımdır. Aklınıza takılan farklı sorular olursa eğer yorum kısmında sorabilirsiniz. Elimden geldiği kadarı ile cevaplamaya çalışırım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

549BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
776AboneAbone Ol