30 Kasım Çarşamba 2022
Ana SayfaSeyahat RehberiVizeSchengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Merhaba değerli okurlarım. Son zamanlarda kulağıma gelen saçma salak sorulardan bıkıp size ufakta olsa yardımı dokunabilecek bir yazı yazmaya, gönlünüzü ferahlatmaya çalışacağım. Genelde bana sorulan bu konuyla ilgili soruları sizler için tek tek soru cevap şeklinde bir yazı dizisinde topladım. Hemen başlayalım isterseniz.

NEDİR BU SCHENGEN VİZESİ?

1995 yılında imzalanan ve Schengen bölgesi olarak belirtilen, şu anda 27 kadar Avrupa ülkesinin ortak giriş vizesi olarak adlandırılan vizedir.

NEREDEN ALINIYOR?

Kural gayet basit. En çok hangi ülkede kalacaksanız o ülkeden alınması gerekiyor. Örnek olarak verirsek; Orta Avrupa turu yapacağınızı farz edelim. Rotanız Prag’dan başlayıp, sırası ile Viyana ve Bratislava’yı takip ederek Budapeşte’de bitireceksiniz. Gün olarak hesapladığınızda Prag için 2, Viyana için 2, Bratislava için 1 ve son olarak Budapeşte için 3 gün ayırdığınızı düşünelim. En çok Budapeşte’de kalacaksanız Macaristan’dan almanız olacaktır. Farklı bir diğer durumda Prag için 3 gün olursa eğer vize başvurunuz ister Çek Cumhuriyeti isterseniz de Macaristan olacaktır. Önemli püf nokta vize başvuru formunda ilk giriş yapacağımız ülkeyi kesin net bilgi ile bildirmeniz olacaktır.

VİZEMİ ALMANYA’DAN ALDIM AMA GİTMEDİM. FARKLI PLANLARIM OLDU. BAŞKA BİR ÜLKEDEN GİRİŞ YAPABİLİR MİYİM?

Evet! Tabi ki de yapabilirsiniz. Buna kimse bir şey demez. Ama sarı listeye düşme durumunuz muhtemel olacaktır. Bir sonraki defa Almanya’dan vize alırken bu durum karşınıza mutlaka çıkacaktır. Belki de ret yeme durumunuz bile olacaktır. Diğer yönden düşünüldüğünde Sınır polisleri bazen mide bulandırabiliyorlar. Sen Almanya’dan almışsın ve Almanya’ya hiç giriş yapmadan benim ülkeme neden giriyorsun diye? Bu da yaşanılabilecek tatsız durumlardan bir diğeri.

ARKADAŞIM 2000 ŞİRAYA ALMIŞ. DOĞRU MU?

Saçmalamanın anlamı yok. Hepimiz internet kullanan bilgiye açık okuma yazma bilen insanlarız. Bunlar sadece asparagas olan bilgiler. Ya da arkadaşınız sağlam bir kazık yemiş. 85€-150€ arasında değişen fiyatlar vardır piyasada.

NEREYE BAŞVURU YAPMAM GEREKİR?

Bu konuda iki seçeneğiniz olacaktır. Ya bir vize ofisine direkt başvuru yapmanız gerekecektir ya da bunu sizin yerinize yapan aracı kurumlara. Zamanım yok derseniz aracı kurumlara başvuru yapmanız daha iyi olacaktır. Uçuş ve otel bilgilerine kadar kendileri ayarlıyor. Siz sadece onlardan istenen evrakları verip işinizi kolaylaştırıyorsunuz. Bir miktar daha fazla ücret veriyorsunuz tabi bu durumda. Sonuçta onlarda bu işlerden para kazanıyor. Piyasada ki en kapsamlı vize danışmanlık ofisi VİZE MERKEZİ’dir Detaylı bilgileri sitesinden öğrenebilirsiniz.

Diğer bir yöntem vize ofislerine bizzat kendiniz başvuru yapmanız olacaktır. Burada ise bütün evrakları kendiniz yazılama zorunluluğu olacaktır. Herhangi bir ret korkunuz varsa da vize hizmeti veren aracı kurumlar yolu ile başvuru yapanız olacaktır. Vize konusunda 2 farklı site var biri İDATA diğeri VFS GLOBAL. İdata sadece Almanya ve İtalya vizesinde hizmet verirken VFS Global’in kapsama alanı daha geniş. Detaylı bilgileri sitelerinden öğrenebilirsiniz.

NE TÜR EVRAKLAR GEREKLİ?

Bu konuda yine sizleri vize hizmeti veren sitelere yönlendirmem olacaktır. Gerekli liste ne amaçla seyahat edeceğinizi belirttikten sonra karşınıza çıkacaktır. Kısaca da ben kendi açımdan cevaplamak gerekirse de; 18 yaşının üzerinde ve maddi olarak kendi ayaklarınızın üzerinde olduğunu farz ediyorum. Düzenli bir işiniz var. Turistik Olarak İtalya seyahati planlıyorsunuz. Liste aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Başvuru formu.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf.
 • Güncel pasaportunuz. En az 6 Ay kullanımı kalmış olması lazım.
 • Pasaportunuzun 1 ve 2. Sayfalarının fotokopisi ve daha önceden alınmış Schengen Vizelerinin fotokopisi.
 • T.C. Kimlik belgenizin fotokopisi.
 • 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • Şirketin antetli kağıdına şirket kendi adına sizin için seyahat amacını, kalınacak süreyi, masrafların nasıl karşılanacağını, ad ve soyadınızı, şirketteki görev sürenizi, departmanınızı ve görevinizi belirtip imza yetkilisinin kaşeli ve imzalı bir dilekçesi.
 • Şirket imza yetkilisinin imza beyannamesi.
 • Vergi levhası.
 • Şirketin meslek odasına kayıt belgesinin fotokopisi.
 • Son 3 aya ait kapsamlı hesap özeti. Buna ilişkin banka imza yetkilisinin kaşeli ve imzalı olmasına dikkat ediniz ve ayrıca Bankadaki imza yetkilisinin imza beyannamesi.
 • Gidiş dönüş belgeleri. Uçak veya otobüs.
 • Konaklamanızı nerede yapacaksanız kanıtlayıcı rezervasyon bilgisi.
 • Yeterli miktarda kalacağınız zamana göre bankada bir miktar meblağ. Ortalama günlük 50€ olarak belirtiliyor ama 4000-5000 lira gibi bir rakam da yeterlidir.
 • Adli sicil Kaydı.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • İkametgah.
 • Kendi şahsınıza ait olarak varsa gayrimenkul tapusu veya arabanız varsa ona ilişkin ruhsat fotokopileri.
 • Kişisel vize istek dilekçeniz.

Bu liste her ne kadar uzun gözükse de kendinize ayıracağınız 1 gün içinde bütün hepsini kolaylıkla toplayabilirsiniz.

YUNANİSTAN’A VİZESİZ GİDİLİYORMUŞ. DOĞRU MU?

Öyle bir bilgi yoktur. Yunanistan da Türkiye’ye yakın adalar iki ülke arasındaki Schengen birliği çerçevesinde tek girişli olarak kapı vizesi adı altında kısa süreli vize vermektedir. Her halükarda vize alıyorsunuz.

BU TEK GİRİŞLİ, ÇOK GİRİŞLİ OLAYI NEDİR?

Öncelikle bu konuda biraz karmaşa yaşayabilirsiniz. Vize başvurusu yaparken genelde ilk vizeniz her zaman tek girişli oluyor. Şansınız biraz yaver giderse 3 ay süreli çok girişli vize alma şansınızda var. Tek girişli vize Schengen bölgesine bir kez girip çıktığınızda bitiyor. Sonra tekrar almak durumunda kalıyorsunuz. Çok girişli de ise vize süreniz ne kadar verilmişse ve ne kadar kalacağınızı aşmamak sureti ile istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz.

NE KADAR SÜREDE VİZE ÇIKAR?

Bu konu aslında biraz değişken. Almanya’dan vize başvurum 1 haftada İtalya’dan vize başvurum 3 günde, Fransa’dan vize başvurum 1 günde çıktı. Aslında vize çıkartmak istediğiniz zamana da bağlı diyebilirim. Sezon içinde vize işleri biraz daha yoğun olacağından bu süre daha uzun olacaktır. Ama maksimum 2 haftada çözülmektedir.

VİZE SÜREMİ GEÇTİM. NE OLACAK?

Vize sürenizi geçtiyseniz fişlendiğiniz resmidir. Geçtiğiniz gün başına 50€ ceza ödeme durumunda kalabilirsiniz ve bir sonraki vize alma durumunda sakıncalı olarak listelenebilirsiniz. Bu sizin vize sicilinizi olumsuz etkiler ve kolay ret alırsınız. Ne yapın edin vize sürenizi geçmemeye çalışın.

İSPANYA’DAN RET YEDİM. SONRA BAŞKA BİR ÜLKEDEN BAŞVURSAM RET YER MİYİM?

Bu konu her ülke için aynı VIS dedikleri vize bilgi sisteminde yani sizin sicilinizde kayıtlı oluyor. Hangi ülkeden hangi başvuruyu yaptığınız gözüküyor. Ne sebeple ret yediğiniz hepsi kayıtlarda olacaktır. Bu kayıtlar 5 sene saklanmaktadır. Ret yememek için evraklarınızı tam ve doğru olduğunu kontrol ediniz. Evraklarınızın doğruluğu kesinse ret yeme şansınız yok denilecek kadar azdır. Sicilinizde temizse zaten ret yemezsiniz.

HERHANGİ BİR YERDE ÇALIŞMIYORUM. NASIL VİZE ALIRIM?

Eğer ki bir yerden davetiye temin ederseniz vize almanız kolaylaşacaktır ve evrak listesi yarıdan fazlasını eleyeceksiniz. Ki öğrenciyseniz de bu durum aile bireylerinizin evraklarını toparlaması sonucu yine vize alacaksanız. Aile bireylerinizden birisi sizin adınıza sponsor olacaktır. Aksi taktirde bu durumlardan herhangi birini taşımıyorsanız maalesef vize alamazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

549BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
776AboneAbone Ol