17 Eylül Cuma 2021
Ana SayfaMarmaraBursaGölyazı'ya Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekilenler

Gölyazı’ya Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekilenler

Gün doğmaya başlıyor. Apollon göğü aydınlatırken insanların içine de umut salıyor. Bursa’nın belki de Türkiye’nin en iyi ışık alan köyü. Dünya listelerinde görülmesi gereken köyler listesinde yer alan Gölyazı’ya hoşgeldiniz. Zamanının en iyi yerleşim yerlerinden olan Gölyazı fotoğraf severlerin ilk durağı haline gelmiş durumda. Ben de merakıma yenik düşüp düştüm yollara.

GÖLYAZI’YA NASIL GİDİLİR?

Bursa’nın Nülüfer ilçesine bağlı olan Gölyazı, Bursa şehir merkesinden 40 km uzaklıkta İzmir yolu üzerinde yer alıyor. Bursa’dan İzmire doğru giderken hop diye bir tabela karşınıza çıkıyor. 8 km kadar da içeriye doğru gittiğinizde Gölyazı’nın muhteşem manzarası sizleri karşılıyor olacak.

Diğer bir ulaşım şekli olan toplu taşıma. Nilüfer belediyesi burada önemli bir rol oynamış ve siz gezginleri buraya kolay ve ucuz bir yoldan ulaşımını sağlamayı hedeflemiş. Bursa’nın ulaşım firması olan Burulaş’ın sitesinden 5-G hattının seferlerine bakabilirsiniz. Sizin için hangi saatlerin uygun olduğunu karar verdikten sonra ilk önce Bursa merkezde bulunan Küçük Sanayii istasyonuna gelip buradan da 5-G hattı ile bir saatlik bir yolculuk ile Gölyazı merkeze kadar ulaşabilirsiniz.

GÖLYAZI’DA NELER YAPILIR?

Buranın muhteşem doğasına her zaman hayran kalmışımdır. Uluabat gölünün kıyısında bir ada olarak kurulmuş. Zamanının en popüler noktası olan Gölyazı eski ihtişamı olmasa bile birazda olsa ayakta kalmayı başarmış. Sabah erken geldiğinizde buraya ister şehir merkezinde olsun ister ana karada olsun çok güzel kahvaltı noktaları mevcut. Göl kenarında eskileri hatırlayalım derseniz de köy içindeki, göl kıyısında konuşlanmış noktalardan birini seçip güzel bir köy kahvaltısını muhteşem doğa ile paylaşabilirsiniz.

Köy Türkiye’nin en iyi ışık alan yerlerinden biri olduğundan dolayı fotoğrafçıların uğrak noktalarından birisi haline gelmiş. Köy halkıda hafta sonları gelen turistlerin köydeki kalabalığa aldırış etmez haline gelmişler. Alışmışlar yani. Fotoğraf makinanızı kapıp burada muhteşem doğa fotoğraflarını çekmemeniz için engeliniz yoksa kopun gelin derim.

Öğlen vaktine doğru yavaş yavaş balıkçılar balıklarını sergilemeye başlıyor. Kıyıya kayıklarını çekerken, pelikanlarda bu kayıkların etrafında geliyorlar. Alışmışlar belki karnımız doyar diye. Ha şunu da belirteyim. Öyle 2-3 tane pelikan değil en az 15 tane. Zaten yazın kuşların en uğrak noktalarından birisi olan Uluabat bu konuda baya zengin bir popülasyona sahip. Balıkçılardan ister balığınızı kendiniz taze taze alıp evinizde pişirebilir, isterseniz de restoranların birine girip tarih içinde nefis balığınızı yiyebilirsiniz.

Gölyazı’nın olmazsa olmazlarından birisi ise tekne turudur. Siz istemeseniz bile oradaki amcalar sizin aklınıza girip illa binmenizi isteyecekler. Ki binmelisiniz de zaten. Öyle aman aman da bir ücret vermeyeceksiniz. Adanın muhteşemliğini bir de tekneden görmenizi tavsiye ederim.

GÖLYAZI’DA GÖRÜLMESİ GEREKENLER

Köy burası ne var demeyin. Dedim ya zamanının en eski yerleşim merkezlerinden. Başlıca sıralayacak olursak;

  • Ağlayan Çınar
  • Aziz Panteleimon Kilisesi
  • Apollon Tapınağı (Ulaşım sadece teknelerledir. Farklı bir adada yer alıyor.)
  • St.Constantinus Manastırı

Köyde ayrıca Leylek Şenlikleri düzenlenmektedir. Zamanınızı bu döneme denk getirmeniz daha eğlenceli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Doğal Güzellikleri
Lokal Yemek Lezzetleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

542BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
640AbonelerAbone