26 Temmuz Pazartesi 2021
Ana SayfaMakedonyaÜsküpÜsküp Gezi Rehberi

Üsküp Gezi Rehberi

İhtişamlı binaları, gösterişli heykelleri, sıcak insanları olan Üsküp’e hoş geldiniz. Vardar nehrinin kenarında kurulu olan şehir Makedonya’nın başkentidir. Yazın ve kışın sürekli bir turist akınına uğrayan şehir son zamanlarda oldukça ihtişamlı binalarıyla da dikkatleri üzerine çekmeye başardı. Makedonya hükümeti turist çekebilmek için giriştiği bu projeden son derece başarılı olmuş, şehrin ihtişamında nam katmıştır. Türklere karşı olan misafirperverliği ayrıca ülkemizden giden turistler için tercih sebebi oluyor. Ülkenin birçok yerinde yerleşik Makedonya’da yaşayan veya iş kurmak amacıyla yerleşmiş Türklere rastlamanız yüksek olasılıktır.

Şehre 3 farklı yoldan ulaşabilirsiniz. Şehre 40 km uzaklıkta bulunan Alexander The Great havaalanına tarifeli uçuşlarla ulaşabilir, Üsküp merkez tren istasyonunu kullanabilir, veya karayolunu kullanabilirsiniz. Havaalanından Vardar ekspres ile shutlebus ile ucuz bir yolla şehir merkezine gelebilirsiniz. En son bildiğim kadarıyla saat başı araçları mevcut. Ülke Makedonya dinarı kullandığı için ülkemizin parası bu ülkeye göre değerli kalıyor. Bu yüzden bu konu ile alakalı rahatlık yaşayabilirsiniz. Otobüs ağı diğer balkan ülkelerine göre bir tık daha gelişmiş. (Avrupa Birliği ülkeleri hariç tabiki de.) Ama yine de bu konuya güvenerek internet ortamındaki haritalara inanmamanızı tavsiye ederim. İnternet üzerindeki haritaların çıkarttığı yolculuk süresine +1-2 saat daha eklemenizde fayda var. Sonradan hayal kırıklığı olsun istemeyiz. Malum Avrupa’nın en büyük kanyonu bu bölgede.

Konaklama konusunda son derece cömert davranıyor şehir. Bizim para birimimize uyarlandığında gecelik 10₺ ye bile hosteller bulabiliyorsunuz. Çok ça miktarda otel ve hostel bulabilirsiniz. Bu konuda gönlünüz rahat olsun. Birini beğenmezseniz birinde bile kalabilirsiniz.

ÜSKÜP’TE NERELER GEZİLİR?

Ülke her ne kadar turist çeken bir yer olsa da bir müddet sonra sıkılabilirsiniz Kanyona bir tam gününüzü ayırmanız sizin için bir rahatlama terapisi yaratabilir. Kısaca sıralamak gerekirse;

  • Makedonya meydanı
  • Üsküp Kalesi
  • Taş Köprü
  • Kapan Han
  • Büyük İskender Heykeli
  • Milenyum Haçı
  • Kanyon Matka

ÜSKÜP’TE NELER YENİR

Öncelikle balkan mutfağının içinde olduğumuzu farz edersek son derece lezzetli yekeleri bizi karşılayabileceğini söyleyebilirim. Özellikle ucuz yemek isteyen gezginler ve turist arkadaşlar için taş köprüyü geçtikten sonra Türk tarafındaki bir çok restoranda eşsiz balkan mutfağından lezzetler deneyebilirsiniz. Biraz daha bütçeniz varsa yeni şehrin olduğu kısımda Vardar nehrinin kenarına kurulmuş lüks restoranlardan birini seçip güzel bir yemek yiyebilir, arkasından da Vardar nehri ve Üsküp’ü masanızdan kahvenizi yudumlarken izleyebilirsiniz. Şimdiden o kahvenin kokusunu alır gibisiniz değil mi? Çantanızı hazırlamaya başlayın şimdiden. İyi yolculuklar, bol şanslar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Gece Hayatı
Doğal ve Tarihi Güzellikleri
Lokal Yemek Lezzetleri
7.499 Takipçiler
Takip Et

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

544BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
629AbonelerAbone