18 Mayıs Cumartesi 2024
Ana SayfaLetonyaSiguldaSigulda Gezi Rehberi

Sigulda Gezi Rehberi

Letonya’ya geldiğinizde görülmesi gereken yegane ve güzel şehirlerinden diyebilirim. Letonya’nın Vizdeme bölgesinde bulunan başkent Riga’ya 53 km uzaklıkta bulunan doğa içe iç içe nadir şehirlerden Sigulda. Gauja Nehir Vadisi’nde bulunan bu şehir doğa ile iç içe olduğundan dolayı ekstrem sporların ve kamp severlerin en popüler noktalarındandır. Letonya’nın İsviçre’si olarak ta bilinen bu şehir neredeyse %60’ı ormanlık alan içindedir. Doğası son derece korunaklı olan bu şehri en uygun olarak bahar aylarında ziyaret etmek mantıklı olacaktır. Ağustos ayında yağış aldığını belirmek isterim. Bu yüzden gezi planınızı bunu göz önünde bulundurarak düzenlemeniz mantıklı olacaktır. Son bahar ayarlarında hava sıcaklığı fazlasıyla düştüğünden kıyafetlerinizi buna göre ayarlayınız. Sonuçta Avrupa’nın kuzey kısımlarında dolaşacaksınız. Her türlü hava koşuluna hazırlıklı olmalısınız.

SİGULDA’YA ULAŞIM

Sigulda neredeyse her yeri ormanlık alan ile kaplı olduğundan hava alanı maalesef ki burada mevcut değil. Geriye iki seçeneğimiz kalıyor. Kara yolu ile ulaşım yapacaksanız nereden ne zaman kalktığını bir gün önceden veya sabah erken saatlerde öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Şahsen ben kendim kara yolundan çok demir yolunu tercih ettim. Demir yolu bu şehre ulaşımın en kolay ve en ucuz yöntemidir. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi demir yolu ulaşımı pahalı değil. Hata makul miktarlar ile git gel yapabiliyorsunuz. Riga merkez tren istasyonundan alacağınız bir bilet ile 50 dakikalık bir sürenin sonunda Sigulda tren istasyonuna varabilirsiniz. Son derece konforlu bir yolculuk oluyor ve doğayı yakından tanımanızı sağlıyor. Kara yolunun aksine daha fazla ormanlık alanın içinden geçtiğinden doğanın mucizelerine tanıklık edebiliyorsunuz. Avrupa’da birçok tren istasyonu şehir merkezinin dışında olduğunu hatırlatmak isterim. Bu şehir için bu söz konusu değildir. Tam şehrin göbeğinde olduğunda her yere ulaşım son derece kolay olacaktır.

Şehir içerisinde genelde yürümeyi tercih ettim. Hem şehirdeki doğa güzelliklerini hem de Sigulda’nın muhteşemliğini görmüş oldum. Sigulda öyle aman aman büyük bir şehir olmadığından yürümenizi size tavsiye ediyorum. Turaida kısmına kadar yürüyerek geldim diyebilirim. Doğanın muhteşemliği yeşilin binbir tonu beni büyüledi adeta. Tabi buraya gelmek biraz uzun oldu ama değdi diyebilirim. Dönüş yolunda ise otostopu kullanarak tren istasyonuna geldim. Otostop sanılanın aksine son derece kolay oldu benim için. İlk seferde merkez tren istasyonuna kadar geldim.

SİGULDA’DA KONAKLAMA

Daha evvelinden dediğim gibi Sigulda sanılanın aksine büyük bir şehir değil. Konaklama konusunda eğer ki kamp veya ekstren sporlardan birini yapmayacaksanız burada konaklamanızı pek tavsiye etmiyorum. Ama kamp hayatını seviyorsanız son derece güzel kamplar var. Doğanın tüm güzelliklerini içine çekerek bir gece konaklamanız burada en az 1 yaş gençleştirecekti sizi.

SİGULDA’DA GEZİLECEK YERLER

Büyük bir şehir olmadığından konaklamayı gerektirmeyeceği yorucu bir tur olmayacağı anlamına gelmiyor. Genelde tek katlı enlerin yerleşik olduğu şehirde yerleşim alanı son derece geniş. Turaida’dan Sigulda merkeze kadar yürüme mesafesi 1 saat diyebilirim. Yine de gezip görmeniz gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sigulda Kalesi
  • Turaida Kalesi
  • Gauja Milli Parkı
  • Gutman Mağarası
  • Baron Meydanı
  • Anahtarlar Meydanı
  • Sigulda Sokakarı ve Evleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Doğal ve Tarihi Güzellikleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

591BeğenenlerBeğen
5,744TakipçilerTakip Et
1,850AboneAbone Ol
Letonya’ya geldiğinizde görülmesi gereken yegane ve güzel şehirlerinden diyebilirim. Letonya’nın Vizdeme bölgesinde bulunan başkent Riga’ya 53 km uzaklıkta bulunan doğa içe iç içe nadir şehirlerden Sigulda. Gauja Nehir Vadisi’nde bulunan bu şehir doğa ile iç içe olduğundan dolayı ekstrem sporların ve kamp severlerin en...Sigulda Gezi Rehberi