26 Temmuz Pazartesi 2021
Ana SayfaFransaParisParis Ulaşım Rehberi

Paris Ulaşım Rehberi

Genellikle herkesin korkulu rüyasıdır yurt dışında, bilmediğiniz bir yerde kaybolmaktır. Bu korkunuzu eminin burada yaşamayacaksınız. Son derece gelişmiş ulaşım sistemiyle Avrupa’nın belki en iyi ulaşım ağına sahip olan şehri Paris’tir. Ulaşım ağından bahsetmeden evvel şunu bilmenizi isterim ki bir günde çok yer gezmek istiyorsunuz taksiden çok kullanmanız gereken yegane ulaşım aracı metrodur.

Şehirde 3 farklı hava alanı bulunuyor. Bunların ikisi genellikle kıtalar arası uçuşlarda, diğeri ise Avrupa içi uçuşlarda kullanılıyor. Sanmayın ki İstanbul’da ki Atatürk Havaalanı gibi. Şehir merkezinden çok uzak kısımlarda bulunan havaalanları her ne kadar uzak olsa da şehir merkezine her zaman ulaşabileceğiniz bir ulaşım aracı sağlamaktadır.

CHARLES DE GAULLE

Diğer adıyla Rossy Havaalanı.  Şehir merkezinden 30 KM uzaklıkta bulunuyor ve turistlerin en çok tercih ettiği hava limanıdır. Genellikle turistlerin tercih ettiği şehir merkezi ulaşım yöntemi olan RER trenleridir. Bunlar banliyö treni olarak ta adlandırabiliriz Ortalama fiyatları 8-12€ arasında olması lazım. Yaklaşık yolculuk süresi ise 40 dakika sürmektedir. http://www.ratp.fr/ Air France otobüsleri ile de şehir merkezine ulaşım sağlamanız mümkündür. Her yarım saatte bir kalkan otobüsler Rer trenlerine oranla bir tık daha pahalı olup, yolculuk süreleri de 50 dakikadır ortalama. Direkt hedefleri Porto Maillot’tur. Roissybus Paris belediyesinin turistler için işlettiği bir shutle bus firmasıdır. Rer trenleri ile aynı fiyatta seğiren fiyatları ile tercih sebebi olmakla beraber 50 dakikalık bir ulaşım süreleri vardır ve direkt Opera durağına giderler. Ama 3-4 kişilik bir grupsanız ve toplu taşıma ile uğraşmak istemiyorsanız taksi ile ulaşım sağlamanızda mümkündür. Ortalama fiyatları 35-45€ arası değişmekle beraber büyük valizler için ekstradan 1-2€ gibi bir rakam istemektedirler.

ORLY

Paris şehir merkezinden 18 KM uzaklıkta bulunan havaalanı genellikle Türk firmalarından Pegasus tercih etmektedir. Avrupa üzerinden bir uçuş yapacaksanız büyük ihtimalle bu hava alanına iniş yapacaksınızdır. Genellikle ucuz yöntem olan Orlybus tercih edilir. 15-20 dakika bir seferleri olan otobüsler 7,5-9,5€ arası değişen fiyatlar ile tercihi en yüksek ulaşım yöntemidir. Ortalama ulaşım süresi de 30 dakikadır. Air France Otobüsleri bu havaalanında da kullanabilirsiniz. Bilet fiyatları için kesin bir bilgimiz yok. Ama yolculuk süresi 30-40 dakika arası değişmektedir. ORLYVAL Treni RER bağlantılı olup 5-6 dakikada bir kalkmaktadır. 35 dakikaya kadar da şehir merkezinde olabilirsiniz. Yine kalabalık bir grupsanız taksiyi tercih edebilirsiniz 30-40€ arası değişen fiyatlar ile 30-40 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşmanız mümkün.

BEAUVAİS

Paris2in en ufak havaalanı olan Beauvais şehirden biraz uzaktadır. 70 km olan uzaklıktaki bu hava limanını genelde Ryanair, Easyjet gibi ucuz hava yolu taşımacılığı yapan firmalar tercih etmektedir. Genellikle ulaşım otobüs ile sağlanmaktadır. Hemen havaalanının dışında bulunan bilet satış ofislerinden biletinizi alabilirsiniz. Otobüsler 70 dakikanın sonunda Porte Maillot’a ulaşır. Ortalama fiyatı 2015 yılında almış olduğum bilet 17€’du. Taksi ile ulaşımda mümkündür fakat yol mesafesi uzun olduğu için taksi sürücüleri genelde 100€-130€ arası fiyat istemektedirler yaklaşık ulaşım yine 70 dakika ve üzeri olmaktadır.

Paris içerisinde ulaşımın son derece kolay olduğunu daha evvelki yazılarımda da bahsetmiştim. Eğer ki bir turist grubunda değilseniz ve bütün her yeri gezmek istiyorsanız kesinlikle Paris Pass almanızı tavsiye ederim. https://www.parispass.com/ Her ne kadar ilk seferde vereceğiniz rakam çok olsa da daha sonradan emin olun kar bile yapıyorsunuz. Bu kart sayesinde şehir içi ulaşım ve belirtilen yerlere ücretsiz giriş ve hatta bazı yerler de de beklemeden özel giriş hakkını elde ediyorsunuz. Diğer bir seçenek ise; fazla bir yer gezmeyecekseniz, ama şehirde dolaşmak istiyorsanız RATP tarafından sağlanan biniş kartlarından almanız olacaktır. http://www.ratp.fr/ 2 farklı kart seçeneği bulunuyor. 1-3 denilen bölge şehir merkezi olup 3-5 bölgesi ise tüm hatları kapsamaktadır. 1-3 bölgesi bileti ile diğer bölgeye giriş yapamazsınız. Ama 3-5 bölgesi biletinizle 1-3 bölgesinde de kullanabilirsiniz. En mantıklı olan bu bilet türüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7.499 Takipçiler
Takip Et

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

544BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
629AbonelerAbone