14 Eylül Salı 2021
Ana SayfaBosna HersekMostarMostar Gezi Rehberi

Mostar Gezi Rehberi

Neretva Nehri’nin kıyısında kurulan Mostar, Hersek’in başkentidir. Şehre ismini veren ünlü Mostar Köprüsü savaş sırasında Hırvatlar tarafından yıkılmıştır. Savaştan sonra zarar gören binalar ve tarihi eserler Avrupa Birliği restorasyon çalışmaları için yüklü bir miktar ödenerek restore edilmiştir. Mostar Köprüsü de Türkiye büyük ödenek yapan ülke olarak daha birçok ülke tarafından toplanan fonlar ile tekrar aynısına istinaden yapılmıştır.

Saraybosna’ya 2 saat uzaklıkta olan şehre tren veya otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs yine yan yana olan tren istasyonunun yanındaki otogardan kalkmaktadır. Ben otobüs ile gitmeyi tercih ettim. Otobüs seferleri için sabah erkenden gelip veya bir gün evvelinden sefer saatlerini öğrenmenizi tavsiye ederim. Haritalardan Saraybosna – Mostar arasındaki mesafenin 70 km gibi bi uzaklık olduğuna bakmayın yollar balkanların genelinde zig-zaglı olduğu için 2 saat hatta bazen uzun bile sürdüklerini bile söyleyenler oldu. Planınıza ve gidiş dönüş saatlerini ona göre ayarlamanızı tavsiye ederim. Yol boyunca billboardlarda Türk dizilerinin reklamlarını görmeniz çok büyük ihtimal. Ülkenin her yerinde olduğu gibi yol kenarlarında bol bol Konzum alış veriş merkezi görmeniz çok olası. Avrupa’nın en büyük kanyonunun büyük bir kısmı bu ülke sınırları içerinde olduğu için yol boyunca doğa resmen size kucak açmışçasına tüm güzelliğiyle sizi selamlıyor. Sakın arabada veya trende uyumayın bu güzelliği kaçırmanızı istemem.

Mostar’a geldiğinizde tren ve otobüs istasyonunun aynı yerde olduğundan ulaşımın rahat olabileceği konusunda bi rahatlama yaşayabilirsiniz bir de bi panikleyip “Ben nereye geldim!?” diyebilirsiniz. Hiç paniklemeden şehir haritasını bulup köprü güzergâhını çizin Tüm turistler ve restoranlar bu bölgede. Bu biraz yorucu olabilir. Köprü ile istasyonların arası yürüme mesafesinde 15-20 dakika sürebiliyor. Tercih sizin, ister taksi kiralayıp köprü bölgesine gidebilir ya da yürüyerek şehrin güzelliklerine bizzat kendiniz şahit olabilirsiniz. Köprü civarına yaklaştığınızda ilk önce sizleri turist avcısı olan hediyelik eşya satan dükkanlar karşılayacak. Gönlünüze göre alış veriş yapmadan evvel her yeri gezip dükkanlarda fiyat araştırmasını yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Köprüye yakın olan dükkanlar bir tık daha pahalı olabiliyor. Bu arada şunuda belirtmek isterim her sene Redbull “Cliff Diving” adı altında köprüden atlama yarışması düzenlemektedir. Tarihleri araştırıp tam bu yarışma esnasında gelmeniz eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Haricen ufak bir ücret karşılığında köprüden siz bile atlayabilirsiniz.

Yemek konusunda da Saraybosna’daki lezzeti burada da bulabilirsiniz. Tavsiyem balkanlara özgü olan GULAŞ’tan yana. Pirinç ve etli bir yemek. Son derece lezzetli bilgilendireyim. Bu şehirde konaklama yapabilirsiniz. Ama şunu belirtmekte isterim farklı bir lokasyona gidecekseniz konaklama yapmanızdan yanayım. Ertesi sabah Karadağ veya Dubrovnik’e geçecekseniz buradan hosteller transferler düzenliyor bilginiz olsun. Tam olarak emin değilim ama Kotor’a geçecekseniz sormanızda yarar var bazı transferler Hırvatistan üzerinden yapılıyor. Vizeniz yoksa sıkıntı yaşayabilirsiniz. Diğer yandan otobüsle Saraybosna’ya geri dönecekseniz kesinlikle 30 dakika evvelinden otobüs istasyonunda olmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Otobüse bilek kesen kişi minibüs usulü otobüs bileti kesiyor. Belirli bir rakam yok. Ayakta da gidebilme şansınız var. O yüzden bu mağduriyeti yaşamamak için 30 dakika evvelinden istasyonda olunuz. Kısacası Bosna Hersek’e gelip görmeden gitmemeniz gereken şehirlerdendir. Şimdiden iyi eğlenceler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Doğal ve Tarihi Güzellikleri
Lokal Yemek Lezzetleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

542BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
640AbonelerAbone