25 Ocak Çarşamba 2023
Ana SayfaİtalyaFloransaFloransa Ulaşım Rehberi

Floransa Ulaşım Rehberi

HAVA YOLU ULAŞIMI

Hava yolu ile Avrupa’nın bir çok noktasından kolaylıkla bu şehre gelebilirsiniz. Şimdi gözler hemen “Avrupa’nın” ibaresine dikildi değil mi? Evet maalesef ki Floransa’ya Türkiye üzerinden direkt bir uçuş yoktur. Böyle bir tezat var. Bu şehre ulaşım sağlamak isteyenler diğer hava limanlarını kullanabilirler. Ufak bir liste yapacak olursak uzaklıkları ile birlikte;

  • Bolonya Guglielmo – Floransa Merkez Otobüs Terminali = 1 Saat 15 Dakika (100KM)
  • Roma Fiumicino – Floransa Merkez Otobüs Terminali = 3 Saat (300KM)
  • Roma Ciampino – Floransa Merkez Otobüs Terminali = 3 Saat (290KM)
  • Venedik – Marko Polo – Floransa Merkez Otobüs Terminali = 2 Saat 45 Dakika (250KM)
  • Cenova Kristof Kolombo – Floransa Merkez Otobüs Terminali = 2 Saat 30 Dakika (240KM)
  • Milan Malpanse – Floransa Merkez Otobüs Terminali = 3 Saat 30 Dakika (350KM)

Diğer bir yandan hava limanından merkeze veya tam tersi merkezden hava limanına ulaşım konusunda da çok kolaylık sağlayacak bir yöntemleri var. Bu ne mi? Tabi ki de tren. Merkez de bulunan Floransa SMN’den bindiğiniz gibi hooop hava limanında bulabilirsiniz kendinizi. Faklı yöntem olarak otobüs diyebilirim. Otobüsler genellikle büyük turist kafileleri için tercih edilmesinin yanı sıra ucuzluğu konusunda da ön plana çıkartıyorlar kendilerini. Tren biletlerine göre bir tık daha ucuz olan otobüsleri ekonomi yapmak isteyenler için ilk seçenek olacağından eminim.

KARA YOLU ULAŞIMI

Kara konusunda da sıkıntılı olacak şehirlerden diyemem ama trafiği olmayacak diye sizlere bir garanti veremem. Nüfus yoğunluğunun arttığı bazı bölgelerde araba kullanmak gerçekten can sıkıcı olabilir. Her ne kadar bir İstanbul, bir Bursa trafiği kadar olmasa da trafikte bize göre çok gelişmişler. En ufak hataları yok diyebilirim. Eee hata olmayınca da dikkat artar. Bundan dolayı isteseniz de istemeseniz de bir tık trafik artıyor. Kendi arabanızla gelecekseniz bu şehrin trafiğini göz önüne almanızda yarar var.

Diğer yandan kendi arabası ile şehri ziyaret eden kişiler için en güzel nokta burası. Şehrin turistik merkezlerinden uzak olan yerlerinde park ücreti son derece düşük tutulmuş. Şehrin turistik merkezine yaklaştıkça park ücretleri de o denli artıyor. Tercihim arabayı uzak bir yere bırakıp toplu taşımayı kullanmanız olacaktır.

Diğer yandan şehre otobüs ile gelecek olan ziyaretçiler için sönükte olsa bir otobüs durağı bulunuyor. Floransa SMN’nin hemen yanında bulunan durakta başta Flix Bus olmak üzere farklı otobüs firmaları yolcu taşımaktadır. Bilet konusunda diğer Avrupa ülkelerinin aksine bilet otobüsten bazen alınamayabilir veya otobüs dolu olduğun dan otobüse binemeyebilirsiniz. Bundan dolayı online olarak bilet alıp çıktı biletinizi otobüs şoförüne okutmanız yeterli olacaktır. Sizin için alta otobüs durağının yerini bırakıyorum.

DEMİR YOLU ULAŞIMI

İtalya genelinde en çok tercih edilen ulaşım yöntemi. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla demir yollarının son derece ucuz olduğu bu ülkede neredeyse her yere gidebileceğiniz bir yöntemde budur. Yalnız şunu belirtmeme izin verin. Şehirde 2 adet tren istasyonu bulunuyor. Bunlardan bir tanesi merkez tren istasyonu olarak kullanılan Floransa Santa Maria Novella diğeri ise Floransa Campo di Marte. Genellikle Pisa’ya direkt trenler SNM’den kalktığı gibi diğer tren istasyonundan da bir veya iki aktarma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Aksine bir durum ise şöyle başımdan geçen bir olayı anlatayım;

Floransa’dan La Spezia’ya gidecektim. Konakladığım yer SMN istasyonuna çok yakın olduğundan ( Genelde konaklamalarımı merkez ulaşım birimine yakın yapıyorum.) SMN istasyonundan bakmaya başladım biletleri. Bakıyorum bakmasına da ne göreyim. Benim gitmek istedim saatlerde hep 2 aktarma. Dedim yahu bu nedir böyle. Olmadı yani SMN bi hayal kırıklığına uğrattı beni. Ama CM istasyonuna baktığımda ise tek seferde La Spezia’ya ulaşımın olduğunu gördüm. Mecbur aldım. Çünkü sabah sabah aktarma işi ile uğraşma pek istemiyordum. Sabah erken saatte kalkıp sırtımda çantam CM istasyonuna doğru şehri son kez koklayıp yürümeye başladım.

Dedim ya tren ulaşımı son derece gelişmiş diye.  Sıkıntı olmadan Avrupa’nın herhangi bir şehrine birkaç aktarma yaparak veya İtalya’nın herhangi bir şehrine direk ulaşım sağlayabilirsiniz. Bildiğiniz hava limanlarından farkı olmadığı gibi yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak her şey mevcuttur. Fakat CM istasyonu için bunu  söyleyemem SMN’ye biraz daha köhne kalıyor. Her iki istasyonun konumlarını alta bırakıyorum.

Floransa Santa Maria Novella

Floransa Campo di Marte

ŞEHİR İÇİ ULAŞIMI

Şehir içinde genellikle şahsımca yürümeyi tercih etsem de bi notadan sonra ister istemez toplu taşımayı kullanmak durumunda kalıyorsunuz. Şehirde son derece kullanışlı bir tramvay hattı mevcuttur. Hatta şöyle bir güzellik yapmışlar. Tramvay biletlerini otobüslerde, otobüs biletlerini tramvaylarda kullanabiliyorsunuz. İndi bindi yapabilirsiniz yani.

Diğer yandan biraz lüksü tatmak isteyenler için taksiler cayır cayır çalışıyor. Turistik noktalarda dolaşırken havanın kirliliğini azaltmak için neredeyse bütün taksileri hibrit yapmışlar. Arkanızdan bıtt bıttt diye gelen bir taksi duyarsanız bilin ki o hibrittir. Motor sesi duyulmadığı için bi bıtt bıtt sesi yapmışlar.

Bisiklet kiralamak bir diğer yöntem olacaktır. Ama kiraladığınız bisikletleri turistik noktalarda boş part yeri bulma konusunda sıkıntı yaşayacağınızdan şimdiden emin olabilirsiniz. Bu yüzden yürümek veya tramvay en makul yöntem gibi geliyor bana.

Diğer yandan şehir içinde olmazsa olmaz otobüsler var tabi ki de. ATAF ismindeki otobüs firması şehrin her yerine her zaman yolcu taşıyor. Nereye gitmek istediğinizi belirleyin ve doğru durakta olun. Gerisini şoför halleder. Sizler için şuraya linklerini bırakıyorum;

Biletler otobüs şoföründen alındığı gibi bilet ofislerinden de almak mümkündür. Fakat şöyle bir durum var. Bilet ofislerinden aldığınız bilet 1,20€ iken otobüsten alacağınız bilet 2€ olacaktır. Ekonomi yapmak isteyenlere duyurulur. Biletler genellikle SMN istasyonundaki ATAF kabinlerinden alınmaktadır. Bu arada belirtmemde yarar var. Bileti otobüsteki bilet okutma makinesine okutmayı unutmayınız. Herhangi bir denetimde ceza yememeniz mümkün bile değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

553BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
790AboneAbone Ol