30 Kasım Çarşamba 2022
Ana SayfaFasFesFes Ulaşım Rehberi

Fes Ulaşım Rehberi

Açıkçası ulaşım konusunda Fas başlı başına bir sıkıntı gibilerinden gelebilir en başta. Sizleri kandırmak isteyen insanların bir anda külüstür bir otobüsle ulaşım sağlamanıza sebep olabilecek seviyede ikna kabiliyeti yüksek insanlar ile dolu. Ama siz siz olun kesinlikle bilmediğiniz yerlerden otobüs bileti almayın. Ben Marakeş üzerinden Fes’e geldim. Gelmeye çalıştım diyebilirim. Ama diğer şehirlerden de kolaylıkla ulaşım sağlamak mümkün. CTM firması sizlere garantili bir yolculuk sağlayabilir. Benim gittiğim dönemde 30 yılın ardından ilk defa kar yağdığını söylediler. Marakeş Fes arasında bir dağ geçidinden geçerken lapa lapa kar ve dolu yağdığına şahit oldum. 3 gün evvel denize girerken bir anda bir kar fırtınasının içinde buldum diyebilirim kendimi. Her neyse. Fes şehrinin tarihi bölgesinde maalesef ki araç trafiğine kapalı olduğunda şehir içerisinde gideceğiniz yer uzak değilse yürümek en mantıklısı olacaktır. Ama diğer yandan katırlarla veya motor bisikletler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Şunu da belirteyim motor bisiklet kolay bir ulaşım gibi gözükebilir ama şehrin birçok yerinde merdivenler var motor bisiklet burada pek işlevli olmuyor en mantıklısı illa bir araç kullanacaksanız katırlar tercihim olacaktır.

Şehirde maalesef ki hava alanı var ama yok gözü ile de bakabilirsiniz. Çok kullanılmayan bir yer olduğunu söylediler. Yakın olan ve daha çok kullanılan Rabat veya Kazablanka’yı tercih edebilirsiniz. Fes’e oranla daha ucuz ve kullanışlı olacaktır. Medina dışında en çok kullanım sağlanılan araç tabi ki de taksi. Ama Fas’ta nereye giderseniz gidin kesinlikle taksicilere ya taksimetre açtırın, yada en baştan pazarlık yapın. Turist olduğunuz açıkça belli olduğu için onlar için resmen bir avdan farksızsınız.

Eski şehirde şunu da söylemem gerekir ki, Şehirde dolaşırken yanınıza bir maske almanızda yarar var. Çok fazla dar sokaklarda hava sirkülasyonu fazla olmadığı için ve şehirde çok miktarda motor bisiklet olduğundan resmen bir egzoz kabinine girmiş gibi hissedebilirsiniz. Pis bir havası var.

Şehre diğer yollar olduğu gibi de demir yolu ile ulaşım sağlamak mümkün. Tren her zaman cezbetmiştir beni. Kara yolunun sıkıcılığının yanı sıra Fas büyüsünü daha çok hissetmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

549BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
776AboneAbone Ol