30 Kasım Çarşamba 2022
Ana SayfaFasEssaouiraEssaouira Gezi Rehberi

Essaouira Gezi Rehberi

Biraz mistik, biraz fantastik şehir Essaouira. İlk başlarda gelmemek için tereddüt yaşamıştım. Fas gezisinde listeme alma gibi bir planım yoktu açıkçası. Yapmış olduğum araştırmalar, tanışmış olduğum kişilerden aldığım tavsiyeler üzerine bu şehri de listeme alma kararı aldım. İyi ki de almışım diyorum kendi kendime.

Fas coğrafyasında ülkenin güneybatısında kalan bu küçük balıkçı kendi son zamanlarda da ünlü TV dizisi “Game of Thrones” ile çokça gündeme gelmeye başladı. Gerek Fas’ın büyüsü olsun, gerekse de dizinin popülerliğinden doğan ilgi çekicilik olsun Essaouira adeta görülmeye değer bir şehir. Fas’ın büyüsünü burada daha fazla hissedeceğinizden eminim. Kıyı şehri olan Essaouira genel olarak geçimini balıkçılık ve az da olsa hareketlenen piyasası turizmle sağlamaktadır. Unesco Dünya mirasına da giren şehir resmen size eski Portekiz-İspanya dönemini yaşatacak.

Gündüzü bir başka gecesi daha başka olan bu şehir de yaşam son derece ucuz olmasının yanı sıra, turist dostu olmayan aşırı pahalı restoranları ile de anılmaktadır. Atlas okyanusunun kıyısına sıra sıra dizilmiş olmaları turistlerin ilgisini çektiği doğrudur.

ESSAOUİRA’YA ULAŞIM

En kolay yöntem tabi ki de hava yolu. Ama hava yolu ile ulaşım bu şehir için biraz sıkıntılı olabiliyor. Öncelikle Türkiye üzerinden maalesef ki direkt uçuşlar bulunmuyor. Mecbur olarak aktarma yapmanız olacaktır. Hava yolu ile ilgili pek bir bilgim yok ama ufak bir araştırma ile çözülebileceğinden eminim. Araştırmak isteyenler için “Essaouira Mogador Hava alanı” diye geçiyor ismi.

Diğer bir yöntem ve en stressiz yöntem ise kara yolu ile olandır. Kara yolu ile günlük olarak düzenlenen karşılıklı seferler ile ister Marakeş, isterseniz Kazablanka’dan ulaşım sağlayabilirsiniz. Ama unutmayın ki Fas’ta sizleri kandırıp belediye otobüsleri ile seyahat etmenizi isteyenler olacaktır. Bunlara tenezzül etmeden CTM firmasının otobüslerini tercih etmeniz olacaktır. Normal biletleme fiyatlarından %50 daha pahalı olacaktır ama verdiğiniz paraya değecek bir yolculuk olacaktır.

ESSAOUİRA’DA KONAKLAMA

Açıkçası söylemek gerekirse bu şehirde konaklamayı pek fazla insan tercih etmiyor nedense. Kazablanka’dan sonra ki durağımız ve konaklama noktamız burasıydı. İyi ki de konaklamayı tercih etmişiz. Şehrin ambiyansı ve Fas’ın büyüsü bizi burada buldu diyebilirim. Konaklama konusunda ciddi anlamda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Konak yeri bulma konusunda da tam tersi diyebilirim. Konak yeri bulma konusunda bol bol otel ve hostel bulmanız mümkün. Fakat eğer sezon içerisinde gidecekseniz çok öncesinden rezervasyon yapmanız lazım. Ertesi gün veya birkaç hafta evvelinden ziyarette bulunacaksanız şehri konak yeri bulmanız konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Sezon içerisinde de oldukça yüksek fiyatlardan kiralama yapılıyormuş bunu da kaldığımız oteldeki resepsiyondan öğrenmiş olduk. Diğer yandan ise sezon dışında ziyarette bulunmak her zaman daha ucuz ve kolay bir yöntem olacaktır. Sezon dışı kelimesi sizi yanılgıya düşürmesin. Essaouira’da en düşük sıcaklık 16 derece. Biz tercihimizi Hotel Sahara’dan yana kullandık. Medina denilen eski şehrin içerisinde trafiğe kapalı bir alanda bulunuyor. Son derece büyüleyici bir ambiyans bizi karşılarken iyi de ağırladığımızı söyleyebilirim.

ESSAOUİRA’DA NELER YENİR?

Atlas okyanusuna kıyısı olan bu şehrin en başta da dediğim gibi geçim kaynağının en büyük kısmı balıkçılık ile oluyor. Her ne kadar kale çevresinde konuşlanan lüks restoranlar biraz cep yaksa da, kale çevresinden biraz uçaktaki restoranlarda doyasıya deniz ürünlerini tüketmeniz mümkündür. Fas’ta benim deneyimlerime dayanarak sistem şu şekilde ilerliyor. Balık restoranından örnek verecek olursak; öncelikle restoran tezgahından balıklarınızı seçiyorsunuz. Balıklarınızı bir tabağa koyup size veriyorlar. Bu tabağı da restoranın farklı bir yerinde bulunan ızgaracıya veriyorsunuz. Sizin adınıza ürünlerinizi pişirip size geri veriyor.

ESSAOUİRA’DA NERELER GEZİLİR

Açıkçası öyle liste liste sıralanacak kadar çok yeri yok buranın. Ama var olan yerler de sizlere yeter. Doyasıya Atlas okyanusunun sonsuz maviliklerine dalıp denizin havasını sahil kıyısı olan bir kafede içinize yavaşça çekerken aldığınız haz bile sizlere yeterli olacaktır. Yine de sıralayacak olursak;

  • Medina (Eski Şehir)
  • Pazar Yeri
  • Suvayr Surları
  • Balıkçı Limanı

SON SÖZLER

  • Gezi listenize ekleyin ve mutlaka bir gece konaklayın.
  • Gece hayatı yok 23:00 dan sonra her yer kapanıyor.
  • Deri ürünler ve ahşap oymacılığı çok popüler. Ürün alırken pazarlık yapmayı unutmayınız.
  • Diğer şehirlerden hosteller ve oteller buraya vur-kaç turları düzenliyor. Onlara 50€-75€ arası para vermek yerine kendi başınıza bir tur düzenlemeniz daha akıllıca ve daha karlı olacaktır.

FAS VİZESİ HAKKINDA

Fas ülkemizden vize istemeyen bir ülke. Bu elimizi kolumuzu sallaya sallaya gireceğimiz anlamına gelmiyor tabi ki de. Kendi çapınca prosedürleri var bu ülkenin. Hava yolu veya deniz yolu ile giriş yapacak olursanız sizlerden bir giriş vize formu doldurmanızı istiyorlar. Formu doldurduktan sonra gümrük polisinin sorduğu birkaç soruya da cevap verdiğinizde kolaylıkla giriş yapabiliyorsunuz. Çıkarken de aynı prosedür mevcut. Yine çıkış vize formu düzenliyorsunuz. Birkaç soru soruluyor. Kolaylıkla çıkış yapabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Gece Hayatı
Ucuzluk Derecesi
Lokal Yemek Lezzetleri
Doğal Güzellikleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

549BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
776AboneAbone Ol
Biraz mistik, biraz fantastik şehir Essaouira. İlk başlarda gelmemek için tereddüt yaşamıştım. Fas gezisinde listeme alma gibi bir planım yoktu açıkçası. Yapmış olduğum araştırmalar, tanışmış olduğum kişilerden aldığım tavsiyeler üzerine bu şehri de listeme alma kararı aldım. İyi ki de almışım diyorum kendi kendime. Fas...Essaouira Gezi Rehberi