28 Kasım Salı 2023
Ana SayfaHırvatistanDubrovnikGame Of Thrones Konumları

Game Of Thrones Konumları

Game Of Thrones. Namı değer Taht Oyunları. Hayatımıza bir girdi pir girdi. Şu zamanda da bu diziyi takip etmeyene de kız vermiyorlarmış. Şakası bir yana gerçekten başarılı bir dizi kendi kanımca. Hatta dünya çapında süper bir üne kavuştu. Kendine büyük bir hayran kitlesi oluşturan dizide nereler de çekildi izlenimi oldu. Buralar gerçek mi? Neresi buralar? Gibi bir çok soru soruldu. Bunlardan en büyük setlerinden birisi olan Dubrovnik’te sizler için bulundum ve nokta atışları yaptım.

Şehre uzaktan yaklaştığınızda zaten kendini büyülercesine bir atmosferin karşıladığına şahit olabilirsiniz. Birde dizinin sıkı takipçilerindenseniz zaten şehirde dolaşırken bir çok mekanın önünden geçerken sizlere tanıdık geleceğinden emin olabilirsiniz. Şehirde Taht oyunları furyası dönüyor resmen. Lisanslı ürünlerinden tutun çakma ürünlere kadar neler var neler. Bilmem kimin taktığı yüzükten tutun bilmem kimin ayak bastığı yerin toprağına kadar neler neler. Millet çıldırmış. Ama şunu da belirtmem gerekir ki buradan alacağınız ürünleri kat ve kat daha ucuzunu Türkiye’den temin edebilirsiniz. Yani boşuna para vermeyin buradan. Niyetlendim bi kupa alayım dedim. Ouuuuwww bu ne dedim sonra fiyatı görünce. Kupa 100TL-150TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulmuş. Aynı kupayı, aynı kalitede Türkiye’de bir mağazadan veya internet sitesinden 20TL-30TL arasına alabilirsiniz. Neyse gevezelik etmeyeyim de sizlere nerede ne var onları tanıtayım bence.

GAME OF THRONES LOKASYONLARI

CIZVIT MERDİVENLERİ

 Cersei Lannister’in King’s Landing sokaklarında çıplak yürümek zorunda kaldığı sezonun beşinci “Walk of Shame”‘in en ikonik sahnesi Cizvit Merdiveninin tepesinde başlıyor. Bu güzel ve zarif Barok merdivenler, Gundulic Meydanı’nın güney tarafında yer almaktadır. Adımlar, St. Ignatius’un Cizvit Kilisesi’nin ve Dubrovnik’in kolejlerinden Collegium Ragusinum’un ve Jesuit College’ın bulunduğu Uz Jezuite Caddesi’ne kadar gidiyor.

DOMINIC CADDESİ

Dominik manastırının yakınındaki St. Dominic Caddesi, Ploče Kapısı ile ana cadde Stradun’u birbirine bağlar. Thrones’un birçok pazar sahnesi burada gerçekleşir. Dominic Caddesi, Altın Pelerinlerin Kral Robert’in gayri meşru oğullarından birini öldürdüğü yerdir ve aynı zamanda Tyrion ve Bronn’un sezon ikisinde bir protesto konuşmasına şahit oldukları yerdir. Beşinci sezonda Cersei Lannister ceza işareti olarak çıplak olarak bu sokaktan yürüyecek.

ETNOGRAFYA MÜZESİ, RUPE

Halk kostümü ve tekstil el yapımı içeren bu müze, 16. yüzyıla dayanan eski bir tahıl ambleminde bulunur. Dubrovnik Cumhuriyeti bu etkileyici binada, devletin tüm rezervlerini Rupe denilen taştan oyulmuş derin silolar içinde tuttu. Bu müzenin dış görünüşü Petyr Baelish’in (Littlefinger) genelevidir ve burada Tyrion Lannister, sezonun 4. ayında Oberyn Martell ile tanışır. Müzeye yakın yerleşim bölgesi aynı zamanda High Septon’un beşinci sezonda Serçeler Grubu tarafından sokakta çıplak yürümek zorunda kaldığı bir yer.

PLOCE KAPISI

Eski Kent Dubrovnik’in doğu girişindeki Ploče Kapısı, 14. yüzyılın sonlarında Romanesk tarzında inşa edilmiştir. Kapının girişinin üstünde Dubrovnik’in koruyucu azizi olan Sveti Vlaho’nun heykeli var. Kapı, iç ve dış bölümden oluşmakta ve bir taş köprü içermektedir. Cersei Lannister bu köprüden geçti ve beşinci sezonun sonunda utanç yürüyüşünden sonra Kızıl Korumaya girdi.

REKTÖR SARAYI

Daenerys Targaryen’in, Qarth Bahar Kralına gemiler için orduyu Dar Deniz yoluyla almasını istediği iki sezon sahnesi, Reaktör Sarayı’nın dış kısımlarında vuruldu. Bu saray, 15. yüzyılın sonlarında Dubrovnik’i yöneten seçilen rektör için inşa edildi. Saray, rektörlük bürosunu, özel odalarını, kamusal salonlarını, idari ofislerini ve hatta bir zindan bile içermektedir. Daha fazla Qarth sahnesi görmek isterseniz, yakınlardaki Lokrum Adası’na gidip açık bahçe sahnelerinin birkaçını filme almanız gerekir.

LİMAN

Serinin devam bölümlerinde bir çok kez liman sahnesi sergilenmiştir. Pile kapısından çıkınca ufak bir merdivenin sonunda ulaşabilirsiniz.

PİLE KAPISI

Bir çok kez bir çok bölümde tek sahne bile olsa görünmüştür. Şehrin ana giriş kapısıdır.

BOKAR HİSARI

Minik kahramanımız Tyrion Lannister daha babasını öldürmeden önceki sahnelerde Kins Landing’de huzur içinde yaptı bir konuşmadan sahne. 7. Sezonda da bolca geçmektedir mekan.

MİNETA KULESİ

King’s Landing’in duvarları ve Daenerys’in ejderhaları çalınmasından sonra girdiği Undying Evi olarak kullanıldı.

HOTEL BELVEDERE

Otel, Prens Oberyn ile The Mountain arasındaki savaş için Thrones Oyununun dördüncü sezonunda kullanıldı.

LOKRUM ADASI

Daenerys’in ve iştirakçilerinin Qarth’da Xaro Xhoan Daxos tarafından düzenlenen bir partiye katılmasıyla ikinci sezonda kullanıldı.

TRSTENO ARBORETUMU

Dubrovnik’in birkaç kilometre kuzeybatısında yer alan Trsteno arboretumu, Game of Thrones’un üçüncü sezonunda, arboretumun güzel ortamı, King’s Landing sarayı bahçesi olarak kullanıldı.

SAHİL DUVARI

Sahil duvarları, Game of Thrones’ın pek çok sahnesinde görülebilir. İkinci mevsim Blackwater Körfezi ikonik savaşını kim unutabilir ki burada yeşil yangın Stannis Baratheon’un hücum filosuna parçalandı. Tyrion ve Lord Varys, King’s Landing’in Bokar Kalesi üzerindeki savunmasını planladığında, Jaime Lannister’in Dorne’den dönerken City Walls’u ve bilgisayar tarafından üretilen Red Keep’i arka planda ve altı sezonda görüyoruz.

BATI DUVARI

LOVRIJENAC KALESİ

Bitti mi? Tabi ki de bitmedi. Daha nice yerler var ama yaz yaz bitmez. Dubrovnik ziyaretiniz sırasında Pile kapısında herhangi bir rehberden tur kiralayarak bu turları gerçekleştirebilir, rehberin anlattıklarıyla filmi tekrar kendiniz çekebilirsiniz. Sevgiyler kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

543BeğenenlerBeğen
6,141TakipçilerTakip Et
1,380AboneAbone Ol