14 Ocak Perşembe 2021
Ana Sayfa Slovenya Bled Bled Gezi Rehberi

Bled Gezi Rehberi

Ve en sonunda o resimlerde, gruplarda paylaşılan şehre gelmiş bulunmaktayım. Normalde gezi planımda bu şehre gelmek yoktu ama son anda yapmış olduğum bi çılgınlıkla rotamı hemen buraya çevirdim. Her ne kadar konaklama yapmasam da buraya bir sonraki rotamda ekleyeceğimden emin olabilirsiniz. Haydi biraz Beld’den bahsedelim.

Bled Slovenya’nın kuzeyinde Avusturya kıyılarına yakın, Krawanks sağının güney kısmında ismini kurulduğu gölden almış Bled gölünün etrafında kurulmuş, belki de Slovenya’nın en turistik noktalarından birisi diyebiliriz. Coğrafi konum olarak inanılmaz bir yeşilliğin içerisinde yer alan şehir, akıllı belediyecilik ile birlikte betonarmeden uzak olarak mis gibi yeşilliğin içerisinde kalmayı başarmış. Alplere doğru sık yemyeşil ormanlar sizleri selamlarken, Pokljuka ve Jelovica yaylaları bu bölgede bulunur.

Mezolitik çağlardan beri yerleşim bölgesi olan şehir günümüzde , Doğu Alpleri’nin Slav yerleşiminde  ortaya çıkmıştır . Slav prenslikten  sonra Carantania tarafından 788 yılında fethedildi ve Bavyera etkisi   altına girdi. Alman Kral Henry II , 1004’te Brixen’in Bishop Albuin’e bölgenin mülkiyetini , Kuzey İtalya’nın bu bölümünde imparatorluk yönetimini güçlendirme girişiminde Kilisenin krala verdiği yardım için bir şükranın bir işareti olarak devretti. 1918’de Avusturya-Macaristan’ın dağılmasından sonra Bled ve diğer Carniola Yugoslavya’nın egemenliğine girdi ve Yugoslav lider Josip Broz Tito’nun kendi evini inşa etmeye devam ettiği bir gelenek olan Karadordević’in iktidardaki Evi’nin yazlık ikametgahı haline geldi . 1947’de burada ikamet ediyordu. Bugünkü kasaba, 19. yüzyıl ortalarında, gölün etrafını kuşatan Grad, Mlino, Rečica, Zagorice ve Želeče köylerinden oluşmaya başladı. O sırada, çiftçiler doğudaki göl kıyısında, villa için zengin insanlara arazi satmaya başladılar ve Grad, Zagorice ve Želeče köyleri birleşmeye başladı. Bled resmen 1960 yılında bir kasaba olarak kabul edildi.

BLED’DE ULAŞIM

Hava yolu ulaşımı şehre yakın olan Lesce-Bled hava limanından sağlanılmaktadır. Türkiye üzerinden maalesef ki buraya direkt ulaşım yok. Ama şehre 55KM uzaklıkta bulunan Ljubljana Jože Pučnik Havaalanından kolaylıkla kara yolu ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle hava limanından merkeze gelmeniz gerekiyor. Oradan da merkez tren istasyonunun önünde bekleyen Bled otobüsüne çift yön olarak 12€ (Eylül 2017) verip 1 saate yakın bir süre zarfında şehre ulaşabilirsiniz.

Karayolu ulaşımı son derece kolaydır. İster araba kiralayarak, isterseniz de toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ama benim size tavsiyem kesinlikle toplu taşıma olacaktır. Kendi arabanızla buraya vardığınızda inanılmaz bir turist akını göreceksiniz. Bundan dolayı park sorunu yaşayabilirsiniz. Ya şehir merkezinden uzak bir yere bırakacaksınız ya da şansınız yaver giderse boş bir park noktasına kendinizi bırakacaksınız. Toplu taşıma dediğim gibi son derece kolay. Yukarıda da belirttiğim gibi çift yön 12€ (Eylül 2017) verip kolaylıkla buraya ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgileri ve otobüs saatlerini güncel fiyatları ile beraber Alpe Tour resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Yine de kendi arabanızla ulaşım sağlayacaksanız şunu da şuraya bırakıyorum. Birilerine lazım olabilir.

 • Venedik – Bled Gölü Arası Ulaşım: Arabayla 3 saat.
 • Zagreb – Bled Gölü Arası Ulaşım: Arabayla 2 saat.
 • Viyana – Bled Gölü Arası Ulaşım: Arabayla 4 saat.
 • Lubyana – Bled Gölü Arası Ulaşım: Arabayla 1 saat.
 • Budapeşte – Bled Gölü Arası Ulaşım: Arabayla 5 saat.
 • Münih – Bled Gölü Arası Ulaşım: Arabayla 4 saat.

 Demir yolu ulaşımı biraz sıkıntılı açıkçası. Lesce tren istasyonu şehre en yakın tren istasyonu 5KM uzaklıkta bulunuyor. Pek kullanışlı olduğu söylenemez açıkçası.

Şehir içinde ulaşım genellikle yürüyerek ulaşım sağlayabileceğiniz gibi, şehir içerisinde bulunan ring otobüsleri kullanabilir veya taksi kiralayabilirsiniz. Ama benim sizlere tavsiyem bu mis gibi şehirde neden toplu taşıma kullanacaksınız ki? Mis gibi yeşilliklerin içerisinde salına salına doğanın tadını çıkartmak varken açıkçası ben pek tercih etmedim toplu taşımayı. Şehrin en uzak noktaları yürüme mesafesinde 1 saat diyebilirim. Emin olun son derece keyifli bir yolculuk olacaktır.

Şehir içerisindeki bir diğer alternatif ise bisiklet olacaktır. Kolayca kiralayabileceğiniz bisikletler ile daha doyumsuz bir tur yaşayabilirsiniz.

Göl içerisinde malum bir adamız var. Ki  bu ada Slovenya’nın tek adası buraya ulaşım kürekli kayıklarla yapılmaktadır. Gölün doğasını ve temizliğini korumak için maalesef belediye motorlu araçları yasaklamış. Doğru bir karar olduğu kanısındayım. Bu kayıklar 10 kişilik olup dolmadan hareket etmiyor. Adaya ulaşım 12€ (Eylül 2017) git-gel fiyatıdır. Detaylı bilgiyi resmi web sitesi olan www.pletna.si adresinden edinebilirsiniz.

BELD’DE KONAKLAMA 

Gelelim zurnanın zort dediği noktaya. Dedim ya turistik olarak son derece yoğun bir nokta. Şunu belirteyim ben konaklamadım burada. Plan dışı bir ziyaret olduğundan konaklama fırsatım olmadı. Ama orada sorduğum kişilere göre yüksek sezonda yer bulmak oldukça zormuş Zaten öyle aman aman büyük bir şehir değil. Bundan dolayı yüksek sezonda çok turist çeken bir nokta olduğundan dolayı baya bir sıkıntı çekebileceğiniz belirtmek isterim. Şehre varmadan evvel yüksek sezon ziyaretlerinde mutlaka rezervasyon yaptırıp teyit almanızı tavsiye ederim. Bir de bu konta motorcuların en çok tercih ettiği güzergah oluğundan dolayı sağda solda bol bol kamp atan çadır kurmuş insanlar görebilirsiniz. Bu kısmındaki havanın akşamları gerçekten soğuk olduğunu söylememe gerek yok sanırsam.

BLED’DE NE YENİR NE İÇİLİR? 

Benim en sevdiğim kesim burası açıkçası. Deli gibi sağda solda blogları kurcalarken kendimi oradan oraya savurduğum çok olduğundan dolayı sizlere bir kolaylık yapıp tek kalemde topluyorum hepsini. Dolaşmaktan yorulduğunuzda göl kıyısından bulunan bir çok kafeden birini tercih edip bir kahve ısmarlayıp yanında Bled’in meşhur tatlısı olan Kremsnita söyleyebilirsiniz. Ama benim sizlere tavsiyem Bled kalesine çıktığınızda oradaki kafede tadını çıkartmanız olacaktır. Hem damak tadınızı canlandıracak, hem de muhteşem güzelliğin tadına varacaksınız. Ortalama kahve + tatlı 6€ – 8€ civarında olacaktır.

BLED’DE GEZİLECEK YERLER 

Dedik ya öyle büyük bir yer değil ama yeşilliklerin içinde dolaşmaktan ayaklarınız ağrıyabilir. Kendine özgü bir yapısı olan bu şehirde dolaşılabilecek, gezip görülebilecek noktaları şöyle sıralayabilirim;

BLED KALESİ 

Benim en çok beğendiğim noktası burası oldu. Kale o kadar muhteşem bir noktada ki anlatamam sizlere. Bled gölünün ve adasını en iyi gören nokta burası. Kale içerisinde ayrıca;

 • Şato Kilisesi
 • Müze
 • Kral Odası
 • Şövalyeler Salonu
 • Şarap Mahseni
 • Baskı Atölyesi
 • Restoran mevcut.

Hatta girişte size verilen bilet ile birlikte restoranın kafe bölümünde 1,5€’luk bir indirim alabilirsiniz. Kaleye giriş ücreti tam 10€, öğrenci 7€( Eylül 2017)

BLED ADASI 

Buralara kadar gelmişken buraya uğramamak olmaz. Zamanınız ve bütçeniz varsa mutlaka buraya ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Ulaşım kürekli kayıklarla sağlanılmaktadır.

ST MARTİN KİLİSESİ 

Bled’e vardığınızda göl kıyısına doğru ilerlerken sağ tarafınıza kale yolunuzu aldığınızda hemen yamacın altında duran görkemli kilisedir. Yerli halk için çok önemli bir dini simgedir.

PİLGRİMAGE KİLİSESİ 

Burasını eklemeden edemeyeceğim. O muhteşem Bled gölünün içierisindeki adayı çektiğinizde bi yapı var ya? Hah orası burası. Burası o kadar meşhur ki Slovenya’nın önemli tanıtım simgelerinden birisi olmuş durumda. Hatta inanışta şöyle birşey var. 90 merdiveni bulunan bu adada gelini kucağında taşıyıp inerse mutlu bir evlilik geçireceğine inanılır.

OJSTRİCA TEPESİ 

Sabah erken saatlerinde buraya varmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Zorlu bir tırmanış olacağı konusunda sizleri uyarmam gerekir ama vardığınızda mükemmel bir perspektiften Bled gölü ve çevresini rahatlıkla görebilirsiniz.

EĞLENCENİN DİBİNE VURUN

Bled sadece bir göl olarak görmemek gerekir açıkçası. Göl kenarında kurulmuş olan eğlence tesisinde gölün tadına varabilirsiniz. Eğer ki konaklamanızı burada yapıyorsanız veya buraya zaman ayıracaksanız mutlaka göldeki bu tesise uğramanızı tavsiye ederim. Normalde göl etrafında çıplak güneşlenmek yasak ama bu tesis içerisinde ki şezlong, su oyunları, restoran, duş, tuvalet, ve diğer olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise hemen kalenin karşı yakasındaki tepede yapılan macera parkına kapak atmak olacak. Tam ismini hatırlayamıyorum ama spor severler için iyi bir tırmanış noktası diyebilirim. Park içerisinde yürüyerek tepeye çıkıldığı gibi telesiyej ile ulaşımda sağlamak mümkündür. Tepeye 2 türlü sportif ulaşım mümkündür. Ana hiking rotası ve fitness rotas. Ana hiking biraz daha zorlu ve kısa olanı, fitness rotası ise diğer rotaya oranla 2 kat daha uzun ama yormayan bir rota. Zirveye vardığınızda sizleri zipline ve yazın yapılan toboggan hattı mevcuttur. Toboggan hattı buranın en meşhur aktivitesi. Yeşilliklerin içerisinden dolana dolana adeta bir roller coaster edasıyla aşağıya kadar inebilirsiniz.

BİLMENİZ GEREKENLER

 • Yazın gördüğünüz gibi kesinlikle kışın kar yağdığında da mükemmel bir coğrafya.
 • Zamanınız varsa sıcak hava balonunu kullanıp bir de kuş bakışı bakabilirsiniz şehre.
 • Avrupa ülkelerine kıyaslama ile daha uygun bir yerdir.
 • Lubyana hava limanından direkt Bled’e ulaşım sağlayan araçlar mevcuttur.
 • Buralara kadar gelmişken zamanınız varsa Slap Savica isimli şelaleyi de görebilirsiniz.
 • Narnia Günlüklerinin bir kısmı buradaki ormanlarda çekilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Gece Hayatı
Doğal ve Tarihi Güzellikleri
Lokal Yemek Lezzetleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

544BeğenenlerBeğen
5,583TakipçilerTakip Et
429AbonelerAbone