28 Kasım Salı 2023
Ana SayfaFransaLyonLyon Gezi Rehberi

Lyon Gezi Rehberi

Merhaba az gezenler. Nerelerden nerelere derken yolumun bir anda nasıl Lyon’da kesiştiğini birinci elden anlatayım biraz. Malum ki çalışan insanlarız ve fazla öyle aman aman tatil günlerimiz yok. Bende böyle bir arayış içerisindeydim. Açıkçası tatilim gelmişti. Her sene bu sefer gideceğim dediğim İspanya turu bu sefer hayal olmaktan çıkmalıydı diye içten içe düşünüyordum. Neyse konu İspanya değil. Ama esas rota İspanya. Önümde bir bayram tatili var ve ben değerlendirmek istiyordum. Nasıl yapsam kendimi dışarlara vursam diye düşünürken birden aklıma Fransa’nın bu güzel şehri geldi aklıma. Direkt olarak normalde Barselona’ya gidecektim ama yazlık mekanların direkt uçuşları yüksek sezonda maşallahı var. Uçak biletleri almış başını giderken bende “Neden olmasın?” dedim ve Lyon için uçak bileti bakmaya başladım. Ucuzundan bir bilet kapattıktan sonra hep merak ettiğim şu naçizane şehri araştırmaya ve bilgi derlemesi yapmaya başladım. Yine sayfalar dolusu blog, yazı, makale okudum. Merak etmeyin sizler için bunları ben deneyimleyip tek kalemde topluyorum. Aşağıya doğru inerken oh be der gibi olacaksınız. Haydi şimdi ufak ufak bu şehri anlatalım.

LYON HAKKINDA

Fransa’nın güneydoğu tarafında konuşlanmış kocaman bir şehir düşünün. Fransa’da ki Rhone yönetiminin merkezi olan bu şehir konum olarak Fransa şehirlerinden Paris ile Marsilya arasında yer almaktadır. Komşu ülkelerden ise İsviçre’nin Cenevre şehrine yakınlığından dolayı her yerde İsviçre trafik tabelaları görebilirsiniz.  Fransa’nın Paris ve Marsilya’dan sonra gelen en büyük üçüncü büyük şehridir. Şehir genel olarak spor kulübü olan Olimpik Lyon ve gastronomisi, tarih ve mimari yapıları ile ünlüdür. Hatta eski şehir olarak adlandırılan  Vieux Lyon UNESCO dünya mirası listesinde kendine sağlam bir yer edinmiştir.

Ekonomik açıdan bakıldığında şehirde yaygın olarak bankacılık, kimya, ilaç ve biyoteknik endüstrileri için önemli bir merkezdir. “Ne alaka bankacılık?” demeden evvel İsviçre’ye bir pırçık kadar yakınlığını hatırlatırım.

BİRAZCIK TARİH

Lugdunum makalesine göre tarihçi Dio Cassius’un anlatımında, M.Ö. 43’te Roma senatosu, Allobroges ile Roma mülteci savaşında yerleşme emrini emretti. Bu mülteciler yine Fransa’da bir yerleşim yeri olan Vienne’den kovulmuş ve şimdiki Saone ve Rhone nehirlerinin kesiştiği yerde kamp kurmuşlar. Genel olarak Kutsal Roma İmparatorluğu’nun buyruğunda kalan Lyon 14. yüzyıla kadar Fransız denetimine devroldu.

Rönesans döneminde kentin gelişimi, İtalya ile olan bağlarını güçlendiren ipek ticaretinden kaynaklanıyor. Lyon’nun mimarisi üzerindeki İtalyan etkisi, eski tarihi binalarının arasında hala bile görülebilmektedir. Bir dönemde Lyon hem Fransız hem de sürgündeki İtalyan  yazarların ebedi etkinlik ve kitap yayıncılığının kilit merkezi olmuştur.

Kentin kendini toplama süreci 19. yüzyılda olmuştur. Sanayi devrimimin patlaması ile Lyon yükselen bir yıldız haline gelmiştir. Tabi yine sansasyonlar bırakmadı bu şehri. 1831 ve 1834 yıllarında ipek işçileri kendilerine verilen çalışma koşullarından memnun kalmadıkları için iki büyük ayaklanma düzenlemişler. Cem Yılmazın dediği gibi; “Çaliş, çaliş, çaliş. Pağa! E pağa yok.”

LYON İÇİN ULAŞIM TÜYOLARI

HAVA YOLU ULAŞIMI

Şehir ulaşım konusunda gezginlere son derece cömert davranıyor. Hava yolu ulaşımı konusundan bakıldığında son derece olan ucuz uçak biletleri sizleri cezbedebilir. Benim yaptığım gibi Avrupa’ya bi kapak atayım oradan oraya giderim düşüncesi ile bu şehri kafanızda bir tık daha yukarlara taşımanıza sebep olabilir. Türkiye üzerinden tarifeli uçuşlar sayesinde her daim uçak bulabildiğiniz bu muhteşem şehirde inanılmaz deneyimler yaşayabilir, Fransız mutfağını en dibine kadar tadabilirsiniz.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Geldik en pis kısma diyebilirim. Sen tut taaa Türkiye’den acayip ucuz bir ücrete buralara kadar gel, hava limanından merkeze soysunlar seni iyi mi? Neyden mi bahsediyorum? Tabi ki de hava limanından merkeze ulaşım için 15 € (2018 yaz tarifesi) fiyat çeksinler. Evet evet yanlış duymadınız 15 € (2018 yaz tarifesi). Buralara gelmeden evvel benim aklımı kurcalayan kısım buydu açıkçası. Nasıl yaparım da daha ucuza şehir merkezine gidebilirim diye? Maalesef o kadar araştırma yapmama ve hava limanındaki herkese sormama ramen farklı bir alternatif bulamadım. Lyon Saint-Exupery Havaalanı şehir merkezinden 25 km uzaklıkta olduğundan dolayı tek seçeneğiniz Rhone Express dedikleri soygun treni. Her yarım saatte bir kalkıyor ve sizi 30 dakika sonunda şehir merkezindeki merkez tren istasyonuna bırakıyor. Oradan da siz istediğiniz bir yere ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Diğer bir seçenek taksi. Eğer ki grup halinde bir yolculuk yapacaksanız taksi en ideal yöntem olacaktır. Ortalama 40€ gibi bir rakama sizleri istediğiniz bir noktaya kadar bırakıyorlar. Tabi bir diğer seçenek ise Uber. Denemedim şahsen ama havaalanında bir çok kişinin uygulamayı kullandığına şahit oldum.

Sizler için Rhone Expess’in web sitesini şuraya bırakıyorum. Net rakamı ve duraklarını detaylıca inceleybilirsiniz. https://www.rhonexpress.fr/

Diğer bir seçenek iNavette transferi. Biraz sıkıcı olabiliyor açıkçası. Arkadaşım bunu kullandı ben Rhone Expresini. Tabi ki de yarışı ben kazandım. Merkez için en az iki aktarma yapmak zorunda kalıyorsunuz. Rhone Expres’ine oranla 3-5€ daha ucuz oluyor ama aktarma yapmanız gerekecek. Bunun için de size bir link bırakıyorum. http://www.airport-navette.fr/

KARA YOLU ULAŞIMI

Kara yolundan sıkıntınız olacağı sanmıyorum. Şehrin genel olarak her yerine araç trafiği açık. Sadece dikkat etmeniz gereken yerler park noktaları. Park noktalarındaki parkmetreleri gereğinden fazla para koymanızı şiddetle öneriyorum. Gözümle şahit oldum. Polis amcamın birisi gelip park fişlerini tek tek inceledi. Bir dakika bile geçenlere yapıştırdı cezaları. Hiç riske girmeden 20 dakika fazla alıverin şu park fişlerinden bir şey kaybedeceğinizi sanmıyorum.

Diğer bir seçenek otobüs. Ben açıkçası Lyon’dan giderken bu seçeneği kullandım. Otobüs durağı Perrache tren garının tarafında bulunuyor. Bir çok büyük firmanın burada durağı var ve son derecede kullanışlı. Flixbus ana durağıda burada bulunuyor bilmek isteyenlere duyurulur. Ben yine de sizler için ufak bir harita bırakıyorum aşağıya

Lyon çeşitli şehirlere ulaşım kolaylığından dolayı bir nevi aktarma istasyonu olarak ta görebilirsiniz. Başta Fransa olmak üzere İsviçre ve İspanya seferleri sürekli yapılmaktadır. Fikir vermek amacıyla sizlere ufak bir liste sunuyorum.

  • Lyon – Paris              470 KM   3 Saat 45 Dakika
  • Lyon – Marsilya       320 KM   3 Saat 10 Dakika
  • Lyon – Monako       500 KM   4 Saat 55 Dakika
  • Lyon – Cenevre       150 KM   1 Saat 40 Dakika
  • Lyon – Barselona    650 KM   6 Saat 30 Dakika
  • Lyon – Stuttgart      630 KM   6 Saat 30 Dakika
  • Lyon – Milano         450 KM   5 Saat 10 Dakika

DEMİR YOLU ULAŞIMI

Şimdi gelelim zurnanın zart dediği yere. Malum ki Avrupa’dasınız. Ulaşımın en birinci seçeneği ve olmazsa olması trenler olacaktır. Lyon bu konuda bir tık daha önde diyebilirim. Son derece çeşitli olanakları ile Lyon şehir merkezinde 2 adet tren istasyonu hizmet veriyor. Bunların en büyüğü olan Gare de Lyon, yani Lyon garı olanakları konusunda son derece cömert davranıyor. Hem her daim her yere olan trenleri ile hem de şehri kısa süreli ziyaret edecek olanlar için emanetçi, duş, lounge hizmetleri gibi bir çok olanağı mevcut.

Bir diğer istasyon olan Gare de Lyon-Perrache. Lyon merkez tren istasyonuna göre bir tık daha ufak olan bu garda ufak çaplı trenlerin ve farklı noktaların ulaşım ağına sahip olmasının yanı sıra otobüs istasyonunun yakınında bulunması buranın popülaritesini merkez tren istasyonu kadar aratmıyor açıkçası. İstasyonun yerini aşağıya bırakıyorum.

Ben bu şehri sadece günübirlik ziyarette bulunum. Zaten öğle kanımca uzun uzun kalınacak bir şehir değildi de. Çantalarımı ağırlık yapmaması için merkez tren istasyonundaki emanetçiye 5€ (2018 yazı) karşılığında bıraktım. Tüm şehri deliler gibi doya doya gezdikten sonra çantamı emanetçiden alıp otobüs durağının da bulunduğu Perrache garına geldim.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIMI

Şehir içerisindeki en çok tercih edilen ve benim vazgeçilmezim metro oldu. Uygun günlük biletlerinin yanı sıra her yere kolaylıkla ulaşabiliyor olmanız benim için her zaman avantaj konumunda kalıyor metro. Lyon metrosu ücret konusunda benim için ideal oldu. 24, 48, 72 saatlik biletleri olan şehirde ben 24 saatlik günlük bilet almıştım. Metro girişlerinde ve çıkışlarında zaten bu bileti okutuyorsunuz. Kaçak geçme gibi bir durumunuz zaten olmuyor ama belirtmek isterim ki bu metro bileti ile tüm toplu taşımayı kullandığınız için metro haricinde tramvay, otobüs ve finiküleri de kullanabiliyorsunuz. Eğer ki birinden birinde biletinizi okutmayı unutursanız hemen amcalar ellerindeki pos benzeri cihazlarla cezayı kitliyorlar bilginiz olsun. Ulaşım konusunda baya baya ciddi yaptırımları var. Biletler ile ilgili tüm bilgileri web sitesinden bulabilirsiniz. http://www.tcl.fr/en/Fares/Fares

LYON MUTFAĞI

Ne desem ki bilemedim şimdi. Fransız mutfağının merkezindesiniz ve neler yemek isterseniz diye sorsalar bana höbönk diye kalırım herhalde. Özellikle pastane konusunda arkadaşlar çığır açmışlar diyebilirim.  Ufaktan biraz bahsedecek olursak eğer, Lyon genelinde Bouchon (buşon) olarak adlandırılan geleneksen Lyon yemeklerinin sunulduğu restoranlar vardır. Bunlar yerel yemeklerin lezzetine bakabileceğiniz yerlerdir. Genellikle eski şehir civarında bol bol bulabilirsiniz bu restoranları.

Diğer bir yandan bakıldığında bu restoranların Türk damak zevkine pek uyduğu söylenemez. Genellikle domuz eti ve sakatatların yoğun olduğu menüleri açıkçası beni pek fazla cezbetmedi. Paris’i ziyaret ettiyseniz bistro kültürünün de burada yaygın olduğunu görebilirsiniz.

Yerel lezzetlerin sunulduğu Bouchon restoranlarında güzel bir öğlen yemeği yemek öyle kolay değil. Daha evvelinden restorandan rezervasyon almanız gerekiyor ve belirli menüleri var onları seçmek durumundasınız. Menüler son derece doyurucu. Bir menü alıp iki kişi yemek isteseniz de bu restoran sahipleri için hakaret olarak algılandığından maalesef ki iki kişi iki menü almak durumunda kalabiliyor. Akşam saatleri için erken saatlerden rezervasyonunuzu yapın ki kapılardaki uzun kuyruklarda beklemek durumunda kalmayın.

Diğer alternatifleri düşünürsek eğer; şehirde o şaşalı restoranların haricinde fast food restoranlarını da es geçmemek lazım açıkçası. McDonald’s, Quick markaları ön planda olmasının yanı sıra süpermarketlerin dondurulmuş ve hazır yiyecek bölümleri de taktire şayan diyebilirim.

LYON’DA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

Mis gibi bir şehir düşünün. Havası, suyu, mimarisi, tarihi ve insanları sıcacık. Gezip görülebilecekler listesini sizler için bizzat deneyimleyip sıraladım. Hızlı bir tur oldu ama kaçırdığım noktaların olduğunu sanmıyorum. Kaçırdıysam da yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Şimdi Lyon şehrinde gezip görebileceğiniz noktaları sıralayalım.

TERREAUX MEYDANI (PLACE des TERREAUX)

Lyon şehrinin en kocam meydanını karşınıza bi alın öncelikle. Burada bir kahve molası verebilirsiniz. O kadar Lyon turundan sonra benim yaptığım gibi kıyıda köşede bi yerde ayakkabıları çıkartım bi 20 dakika insanları izleyebilirsiniz. Güzel Sanatlar Müzesi, ünlü Bartholdi Çeşmesi ve Belediye Binası bu meydanda yer almaktadır. Meydana metro hattından Hotel de Ville durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

NOTRE DAME BAZİLİKASI (BASILIQUE NOTRE DAME de FOURVIERE)

Görmemeniz gibi bir durum yok. Aaaa ben görmedim deme gibi bi şansınız da yok. Eski şehrim tam üzerinde Rhone nehrinin semalarında şehri koruyan bir melekle de süslenmiş inanılmaz güzel mimariye sahip bir bazilika düşünün. Fransa’nın neredeyse her şehrinde olduğu gibi burada da bir Notre Dame Bazilikası yapmışlar. Dışarıdan bakıldığında “Ohaaa ne kadar güzel” dediğiniz bazilikada içeriden baktığınızda ne kadar sıradan olduğunu görebilirsiniz. Lyon’u panoramik olarak izleyebileceğiniz en güzel lokasyon diyebilirim.

ESKİ ŞEHİR (VIEUX LYON)

Eski Lyon adı verilen bölge Lyon şehrinin ilk kuruluş noktasıdır. Tarihi yapıları daracık sokakları sizleri büyülercesine içerisine çekebilir. Arnavut kaldırımların arasında süzülürken küçük küçük meydanlar sizleri karşılayacak. Lyon’un o eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz Bouchon restoranlarının hepsi bu bölgede yer almaktadır. İlk başlayacağınız nokta burası olmasını tavsiye ederim. Görülmesi gereken çok güzel sokakları var.

BELLECOUR MEYDANI (PLACE des BELLECOUR)

Bir meydan daha düşünün kossskocaman bir alana yayılmış. Şu anda Bellecour meydanındasınız. Lyon’u geçtim meydan Fransa’nın da en büyük meydanlarından bir tanesi. Önemli alışveriş caddelerinden olan Vctor Hugo’nun dabir ucu buraya bağlanmaktdır.

ULUSAL OPERA BİNASI

199 yılında inşa edilmiş modern dans, opera ve bale gösterilerinin yapıldığı bir binadır. Comedie meydanında bulunan bina sabah bi farklı, akşam da bi farklı gözüküyor. Canlı bir yapıya sahip olmasının yanı sıra organizasyonlarda daha da hareketleniyor. Çatısı cam olan bu binanın etrafında  minik minik heykellerin süslemesi ile farklı bir ambiyans yaratılmış. Gezilecek yerler listesinde olması gerekilen bu yapının önü Lyon’lular için adeta bir buluşma noktasıdır.

VİKTOR HUGO CADDESİ (RUE VICTOR HUGO)

İstanbul’da ki İstiklal caddesinin bir benzerini burada düşünün Trafiğe kapalı ve lüks markaların dükkanları ile süslenmiş upuzun bir alışveriş caddesi. Alışveriş meraklılarına duyurulur. “Bu cadde yıkılıyor!”

AZİZ JEAN KATEDRALİ (CATHEDRALE SAINT JEAN)

15. Yüzyılda yapılmış olunan bu yapı Lyon katedrali olarak ta bilinen yapı şehrin adeta simgelerinden biri haline gelmiş durumda. Katedralin içerisinde dikkatli olarak inceleme yaparsanız Prag’ta ki gibi bir astronomik saat var. Onu görmenizi isterim. Giriş ücretsiz bilginiz olsun.

LYON HAKKINDA SON DOKUNUŞLAR

  • Akşam 19:00 ile sabah 08:00 saatleri arasında açık otoparklar ücretsizdir. Planlarınızı ve parkmetrelerinizi buna göre ayarlamayı unutmayın.
  • Eğer ki Airbnb den ev kiralayıp “ben yemeğimi evde yaparım arkadaş!” derseniz alışveriş merkezleri ve süper marketler akşam 19:00 civarı kapanıyor bilginiz olsun.
  • Lyon’da yaşayanların en büyük aktiviteleri meydanlarda akşamları goy goy yapıp zaman öldürmek. Bu akıma kendinizi bırakın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Doğal ve Tarihi Güzellikleri
Lokal Yemek Lezzetleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

543BeğenenlerBeğen
6,141TakipçilerTakip Et
1,380AboneAbone Ol
Merhaba az gezenler. Nerelerden nerelere derken yolumun bir anda nasıl Lyon’da kesiştiğini birinci elden anlatayım biraz. Malum ki çalışan insanlarız ve fazla öyle aman aman tatil günlerimiz yok. Bende böyle bir arayış içerisindeydim. Açıkçası tatilim gelmişti. Her sene bu sefer gideceğim dediğim İspanya turu...Lyon Gezi Rehberi