28 Kasım Salı 2023
Ana SayfaAlmanyaFrankfurtFrankfurt Gezi Rehberi

Frankfurt Gezi Rehberi

Almanya’nın fuar cenneti Frankfurt’a hoş geldiniz. Avrupa Birliğinde önemli bir yere sahip olan Frankfurt, AB Merkez bankasının bulunduğu şehir olarak ta nam salmıştır.

Genellikle kitap ve otomobil fuarları ile öne çıkan şehir, finans konusunda da son derece gelişmiş bir konumda yer almaktadır. Tabi ki de yıl boyunca milyonlarca turistin uğrak noktası fuarları veya sergileri değildir. Frankfurt tarihi, kendine özgün mimarisi ve kültürü ile de Almanya’nın en çok turist çeken şehirlerinden birisi olmuştur. Main nehri kıyısında kurulan bu şehir Avrupa’nın en yüksek gökdelenlerinin bulunduğu bu şehir, iş yoğunluğu yüksektir ve yaşanılabilir şehirler sıralamasında 5. sırada yer almaktadır.

Hatırı sayılır miktarda Türk barındıran bu şehir zamanında savaşlara da konu olmasına ramen, kendini bu savaş senaryolarından sıyırmış ve kendi kültürlerini doyasıya yaşayan bir şehir olmuştur. E malüm AB üyesi olduğundan tabi ki de ülke de Euro para birimi kullanılıyor. AB’nin kurucu üyelerinden olan bu ülke AB içerisinde de önemli bir konuma sahiptir.

FRANKFURT’A NASIL GİDİLİR?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki en kolay ulaşım sağlanılan şehirler arasında yer almaktadır benim listemde. Gerek hava alanı olsun gerek se de şehir içerisinde olsun gerekse de şehirler arası ulaşımından olsun kesinlikle zorluk yaşayacağınızı hiç sanmıyorum. Ben Brüksel üzerinden otobüs ile gelmeme karşın, Son derece kolay bulunabilir şehirde her yer resmen ayağınızın altında gibi geliyor insana. Şehirde bir hava alanı mevcut. Lufthansa’nın üst olarak kullandığı bu hava limanına da ulaşım son derece kolay ve ucuz. Hava limanından merkeze ulaşım S8 ve S9 numaralı trenler ile ulaşım sağlanıyor. Son durak olan Frankfurt Main Hauptbahnhof (merkez tren istasyonu) ulaşımısağlamak mümkündür. Normalde kontrole denk gelmedik ama bilet almanızı tavsiye ediyorum. Zaten öyle pahalı bir ücreti de yok. Tek yön 4,65€ (2016 Fiyatı) olan bu bileti almamanız sizleri için bir kayıp veya kazanç olmayacaktır. Kaçak binip yakalanma riskini de göz önünde bulundurun tabi ki. Genel olarak Dış ülkelerden ve şehirler arası otobüs durağı Frankfurt Main Hauptbahnhof yakınlarında veya önünce bırakıyor. Zorluk çekeceğinizi sanmıyorum.

Şehir içinde ise ulaşım öyle sanıldığı kadar zor değil. Her ne kadar turistik bir şehir olsa da genelde ulaşım yürüme olarak tercih ediliyor. Yerli halk bile genelde yürümeyi tercih ediyor. Yine de yürüyemem derseniz, şehir içerisinde bir metro ağı ve bolca taksi bulunuyor.

FRANKFURT’TA KONAKLAMA

Türk dostu bu şehirde kesinlikle Türkçe tabelalar, Türkçe konuşan insanlara ile denk gelmeniz çok olası bir durum. Şehirde bir günden fazla kalacaksanız ve biraz kafa dinlemek istiyorum diyorsanız benim tavsiyem size Main nehri kıyısında, Altstadt kısımlarında balkonlu bir yer kiralamanız olacaktır. Ben fazla kalmadığım yerlerde genellikle istasyon yakınlarında bir yerler veya ulaşımın kolay sağlanılacağı noktalarda bulunan oteller veya hostellerden kiralama yapıyorum. Şehirde bol miktarda konak noktası olmasının yanı sıra sezon olayı yok. Her zaman turist olan şehirde yeterli miktarda konaklama bulunuyor. Çat kapı turlarınızda dışarıda kalacağınızı hiç sanmıyorum.

FRANKFURT’TA GEZİLECEK YERLER

     Bir fuar şehri olan Frankfurt göründüğü kadar kocaman bir şehir değil. Genel anlamda turistik noktaların birbirine yakınlığından dolayı her yere yürüme mesafesinde gidebileceğiniz ve buralarda kolaylıkla başka bir noktaya geçebileceğiniz küçük ama bir o kadar da kendince büyük bir şehir. Başlıca sıralayacak olursak turistik noktalar;

 • Römer
 • Goethe Jouse
 • Senckenberg Müzesi
 • Main Kulesi
 • Palmengarten Frankfurt
 • St. Paul’s Kilisesi
 • Bartholomew Katedrali
 • Liebieghaus
 • My Zeil
 • Eiserner Köprüsü
 • Adalet Çeşmesi
 • € Simgesi (AB Merkez Bankasının Merkezi Burda)

Konaklama noktanızı Römer civarında yaparsanız bu noktaları tek solukta dolaşabilirsiniz.

FRANKFURT MUTFAĞI

Genel olarak Almanya denildiğinde akla ilk gelen tabi ki de alman pastası olacaktır. Römer meydanı civarında bu ihtiyacınızı karşılayacak çeşit çeşit tatlıların satıldığı bir çok pastane bulabilirsiniz. Genel olarak Frankfurt şehir bazında dünya mutfağından bir çok restoran bulabilirsiniz. Hatta dolaşırken bir de Asya marketi gördüm. Dayanamayıp içeri girdiğimde Asya’ya özgü ürünlerin olduğunu ve okuyamadığım için bir şey almadan çıktığım bile olmuştur. Ama yine de benim tavsiye edebileceğim bir restoran var. Kaiserstr. üzerinde bulunan Bella Roma restoranını beğendim. Hem bütçe olarak uygun, hem de menüleri lezzetli geldi bana. Kaiserstr. 38 adresinde.

SON EKLEMELER

Son derece güvenli bir şehir. Gecesi veya gündüzü bambaşka. Ama yinede ıssız yerlerde dolaşmanızı her şehirde olduğu gibi burada da önermiyorum. Her ne kadar polisler her yer de olsa da bazı kısımlar tenha ve pek bir güvenli gelmediği için gitmedim.

Gece hayatı kısmını maalesef inceleyemediğim için bu konuda pek fazla bir yorum yapamayacağım. Yine de oteldeki görevli Museumsufer kısımlarında akşamları çok güzel barların olduğunu söyledi. Ama Red Light severlere bir müjdem var. Taunsstr. kısımlarında bol miktarda kırmızı noktalı eğlence noktası bulabilirsiniz.

Alışveriş olarakta şehirde bol ca alışveriş merkezi bulabilirsiniz. Gönül rahatlı ile alışverişinizi yapıp stresinizi doyasıya atabilirsiniz. Avrupa Birliğinin merkez bankası da bu şehirde olduğundan bi bankanın önünden geçip ne var ne yok diye de bakınmak isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Gece Hayatı
Doğal ve Tarihi Güzellikleri
Lokal Yemek Lezzetleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

543BeğenenlerBeğen
6,141TakipçilerTakip Et
1,380AboneAbone Ol
Almanya’nın fuar cenneti Frankfurt’a hoş geldiniz. Avrupa Birliğinde önemli bir yere sahip olan Frankfurt, AB Merkez bankasının bulunduğu şehir olarak ta nam salmıştır. Genellikle kitap ve otomobil fuarları ile öne çıkan şehir, finans konusunda da son derece gelişmiş bir konumda yer almaktadır. Tabi ki de...Frankfurt Gezi Rehberi