25 Ocak Çarşamba 2023
Ana SayfaFasFesFes Gezi Rehberi

Fes Gezi Rehberi

Fes. Fas mı Fes mi? Gibilerinden kafa karıştıran bir şehir burası. Ama burası Fas’ın Fes şehri. Zamanının en büyük sultanlığına başkentlik yapmış olan bir şehir. Adını da klasik Barberi geleneklerinden alıyor. Nasıl oluyor da Tunus’un başkenti Tunus, Brezilyanın başkenti Brazil ise Zamanında burasıda aynı bu şekilde isimlendirilmiş. Tabi batı Avrupa ülkeye Morocco denidikleri için bu şehre de Maroc, Morocco ya da Maruecos isimleriyle de anılmaktadır.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu şehir bildiğiniz diğer şehirlere benzemez. Marakeş’ten sonra bu şehir keşfetmeyi sevenler için zorlayıcı olabilir. Bildiğim kadarıyla bu şehir 2 farklı bölgeden oluşuyor. Birincisi yeni şehir, bir diğeri iste UNSECO listesindeki Medina olarak adlandırılan eski şehir. Adeta bir labirenti andıran şehirde bildiğiniz tüm kuralları yöntemleri unutun. 9000 küsür sokak ve 4000 küsür dükkan bulunan şehirde maalesef ki yön bulma konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

FES MUTFAĞI

Fas’ın genelinde benim açımdan beğenmediğim yemekler burada da sürdürülüyor. Yolun kenarlarında bacağından asılmış koyunlar, keçiler isteğinize göre ısmarlanıp isteğinize göre pişirilmek üzere sizlere veriliyor. Geleneksel yiyecekleri Tajin ve kuskus her yerde olduğu gibi burada da var. Söylemek gerekirse pek fazla hoşnut değildim yemeklerinden. Genellikle alışveriş merkezlerindeki fast food restoranlarından yararlandım. Daha detaylı Fas mutfağını Kazablanka’da ki Fas Mutfağı yazı dizisinde ulaşmanız mümkündür.

FES’TE KONAKLAMA

Öncelikle direkt söylemem gereken şey kesinlikle eski şehirde kalın. Eski şehirdeki mimari olsun, ambiyans olsun sizleri cezbedebilir. Fes’te biz Dar Lalamoune hosteli seçtik. Son derece misafirperverler di. Hostelin mimarisi Riyad tarzındaydı. Bilgilendirme olarak geçeceksek; “Riyad; Küçük avlulu evden bozma butik otel tarzı yapılar.” Mimarisi süperdi diyebilirim. Arkadaşımla 30 dakika izledik diyebilirim. Nasıl yapılmış gibilerinden sorular kafamızda dolaşıyordu. Konaklamadan yana sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Her köşe başında mutlaka bir konak noktası bulabilirsiniz. Malüm dünyanın trafiğe kapalı en büyük tarihi kentlerinden birindesiniz ve 9000 kadar sokakta dolaşan bir sürü turist var ve onların konaklayacağı yerleri sağlamak gerekir.

FES’TE GEZİLECEK YERLER

Fes medina bir başına dolaşmakla bitmez. O kadar çok yerden geçtik ki nerelerden geçtiğinizi hatırlamanız bile mümkün değil. Medina’nın başında sizlere rehberlik etmek isteyenler olacaktır. Pazarlığını yaptıktan sonra bir rehber tutabilir, bilen biri ile dolaşmanız daha sağlıklı olacaktır. Hem zamanda tasarruf etmiş olacak, hem de bilmediğiniz yerleri görmüş olacaksınız. Kısaca sıralayacak ta olursak;

  • Fes Medina
  • Chouara Deri Boyama Tabakhaneleri
  • Bab Boujloud (Mavi Kapı)
  • Bou Inania Medresesi
  • Kairaouine Camii
  • El Karavayyin Üniversitesi

FAS VİZESİ HAKKINDA

Fas ülkemizden vize istemeyen bir ülke. Bu elimizi kolumuzu sallaya sallaya gireceğimiz anlamına gelmiyor tabi ki de. Kendi çapınca prosedürleri var bu ülkenin. Hava yolu veya deniz yolu ile giriş yapacak olursanız sizlerden bir giriş vize formu doldurmanızı istiyorlar. Formu doldurduktan sonra gümrük polisinin sorduğu birkaç soruya da cevap verdiğinizde kolaylıkla giriş yapabiliyorsunuz. Çıkarken de aynı prosedür mevcut. Yine çıkış vize formu düzenliyorsunuz. Birkaç soru soruluyor. Kolaylıkla çıkış yapabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Gece Hayatı
Ucuzluk Derecesi
Lokal Yemek Lezzetleri
Doğal Güzellikleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

553BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et
790AboneAbone Ol
Fes. Fas mı Fes mi? Gibilerinden kafa karıştıran bir şehir burası. Ama burası Fas’ın Fes şehri. Zamanının en büyük sultanlığına başkentlik yapmış olan bir şehir. Adını da klasik Barberi geleneklerinden alıyor. Nasıl oluyor da Tunus’un başkenti Tunus, Brezilyanın başkenti Brazil ise Zamanında burasıda aynı...Fes Gezi Rehberi