10 Nisan Cumartesi 2021
Ana SayfaMakedonyaBitolaBitola Gezi Rehberi

Bitola Gezi Rehberi

Dragor nehri kıyısında kurulan şehir Makedonya Cumhuriyetinin ikinci büyük şehridir. Osmanlı döneminde Manastır adını taşıyan şehir önemli ticaret merkezlerindendi. Şehir her ne kadar bizim ülkemizdeki şehirlere oranla çok kalabalık olamasa da ortalama nüfus 75 bin civarındadır. Şehirde 20’yi aşkın ülkenin konsoloslukları ana caddesi olan Shirok Sokak’ta konumlanmıştır.

BİTOLA’DA ULAŞIM

Ülkenin tek havaalanı Üsküp’te olduğu için tarifeli uçuşlarla Üsküp üzerinden kara yolu ile bu şehre ulaşmanız mümkündür. Genel anlamda turistik olarak dolaşılacak yerleri birbirlerine yakın olduğu için yürüyerek dolaşma şansınız var. Ama yine de taksi kullanmak isterseniz de gönül rahatlığıyla binebilirsiniz. Ülke zaten ucuz! Fiyatları da bu yüzden her here yansımış durumda.

BİTOLA’DA GEZİLECEK YERLER

Genel anlamda turistik bakımdan pek popüler olmasa da Türk’ler için önemli bir nokta diyebilirim. Mustafa Kemal Atatürk’ün okumuş olduğu Askeri İdadisi burada ver almaktadır. Kısacası Bitola’da gezilecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Askeri İdadisi
  • Saat Kulesi
  • İshakiye Camii
  • Tarihi Postane
  • Yeni Camii
  • Eski Pazar Bölgesi

Alışveriş yapmak isterseniz Eski Pazar bölgesinde dolaşmanızı tavsiye ederim. Ufak ufak dükkanlarda envayi çeşit ürünü bulabilirsiniz. Shirok Sokak’ta ki cafelerde caddeye doğru oturup günün yorgunluğunu  kahvenizi yudumlarken atabilirsiniz. Gecesi ve gündüzü farklı olan şehir küçük olmasının yanı sıra son derece de güvenlidir.

BİTOLA’DA KONAKLAMA

Konaklama konusunda Makedonya geneli olarak daha az konaklama yeri olan şehirde risk almamanızı isterim. Rezervasyon konusunda biraz problem yaşayabilirsiniz. Şehire gelmeden bi kaç gün evvelinden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ŞEHİR PUANLARI

Turist Yoğunluğu
Gece Hayatı
Tarihi ve Doğal Güzellikleri
Lokal Yemek Lezzetleri

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

535BeğenenlerBeğen
6,139TakipçilerTakip Et
536AbonelerAbone