18 Mayıs Cumartesi 2024
Ana SayfaFasAgadirAgadir Ulaşım Rehberi

Agadir Ulaşım Rehberi

AGADİR’E NASIL GİDERİM?

Fas denilince insanın aklına deli sorular geliyor. Aynı sorulan benim de aklıma gelmişti. Yaptığım onca araştırma, okuduğum onca Türkçe ve yabancı kaynaklı blog, konuştuğum onda gezginin tavsiyelerini uyarak gezi listeme bir günde olsa Agadir’i eklemeyi karar verdim. Öncelikle en kolay ulaşım yöntemi olan hava ulaşımından bahsedeceğim. Fas kralının yazlık saraylarından biri de burada olduğu için şehre kolay ulaşım sağlaması açısında şehirde ne alaka ise bir havaalanı mevcut. Türkiye’den maalesef ki direkt uçuşlar olmadığı için aktarmalı olarak bu şehre kolayca Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Bilet fiyatları aynı Avrupa’da olduğu gibi ülke içi uçuşlar öyle çok fazla uçuk rakamlar değil. Kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine ulaşmanın tek yolu maalesef ki taksi. Gözünüz korkmasın. Taksiler en fazla 200DH (2016 yılı için) gibi komik bir rakam alıyorlar. Bu rakam sizin bütçenizi sarsacağını hiç sanmıyorum. Birkaç kişilik grupsanız bunu anlamazsınız bile.

Benim uyguladığım diğer bir yöntem olan karayolu ise adeta bir yılan hikayesi diyebilirim. Fas insanları genel anlamda insanları kandırmak için yapmayacakları şey yok diyebilirim. Kesinlikle size tavsiyem CTM otobüs firmasını tercih etmeniz olacaktır. (http://www.ctm.ma/) Terminalden sizi kandırıp apar topar bir külüstüre bindirip yolculuk etmeye zorlayabilirler. Bu taraz ısrarlara kesinlikle kanmayın. Kesinlikle CTM firmasının araçlarını tercih edin.

Şehir o kadar kocaman olmasa da bir yerden bir yere gidebilmek için taksi kullanabilirsiniz. Unutmayın Fas’ta her şey de pazarlık yapılır bu taksiler bile olsa.

NEDEN CTM?

Essaouira’dan bu şehre geldim. Başımızdan şöyle bir olay geçti; Daha evvelden yapmış olduğum araştırmalar ve otobüs saatlerine baktığımda CTM firmasının araçları normal otobüslere daha pahalı ama daha kaliteli hizmet verdiğini öğrendim. Her ne kadar arada uçuk rakamlar olmasa da bu sınırlı bir bütçe ile giden gezginler için iyi bir rakam diyebilirim. Biz otobüs saatinden 10 dakika evvelinde terminalde olduğumuz halde bir grup insan Agadir’e otobüsün hemen kalkacağını söyledi bizde galeyana gelip aldık biletleri. Otobüsün nerede olduğunu sorduğumuzda da külüstür bir döküntüyü gösterdiler. O anda çok büyük hata yaptığımızı anladım. Ama el mahkum. Maalesef parayı verdik. Otobüs pislik içerisinde. Yolda otobüsün arka motor kapımı kopmadı, lastik mi patlamadı neler geldi başımıza. Şoförün virajlara deli gibi girip milleti kusturduğunu söylemiyorum bile. Kesinlikle CTM firması bu yüzden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENELER

BAĞLANTIDA KALIN

591BeğenenlerBeğen
5,744TakipçilerTakip Et
1,850AboneAbone Ol