24 Şubat Pazartesi 2020
Ana Sayfa Fas Kazablanka Kazablanka Ulaşım Rehberi

Kazablanka Ulaşım Rehberi

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Kazablanka’ya ulaşım sanıldığının aksine son derece kolaydır. Sadece doğru mevsimde doğru yöntem ile ulaşmak gerekiyor. Şehre ulaşmanın en kolay yolu tabi ki de hava yolu ile olacaktır. Türkiye’den direkt seferler olduğu gibi, aktarmalı uçuşlarla da buraya ulaşmanız mümkündür.

Aktarmalı uçuş: Bir uçuş anlaşması gereği Türk vatandaşları belirli ülkeler hariç 24 saati geçmediği müddetçe transfer uçuşlarda transfer vizesi alınması gerekmemektedir. Bu ülkeler; Almanya, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Yunanistan ve Kanada. Bu ülkeler üzerinden aktarma uçuşu yapacaksanız mutlaka transfer vizesi almanız gerekmektedir.

Tercihlerinizde vizesiz seyahat edebilmek için bu ülkeler üzerinden transfer olmamaya özen gösteriniz. Türkiye’den direkt uçuşlar son zamanlarda aldı başını gidiyor. Felaket uçuk fiyatlarda olan tarifelerin yanı sıra eğer ki zamandan yana sıkıntınız yoksa aktarma uçuşları daha mantıklı olacaktır. Sezon dışında yani kışın gittiğinizde uçuş fiyatları neredeyse tabana kadar gerilemektedir. Kış dediğime bakmayın. Kışın hava sıcaklığı gündüz minimum 16 derece. Ortalama kışın 400-600 TL gibi rakamlarla çift yön bilet bulurken bu rakamlar yazın 1000-1800 TL arasında değişmektedir. Dediğim gibi zamanınız varsa yazın değil de kışın gitmek en mantıklısı olacaktır. Hava alanından merkeze gelebilmenin en ucuz noktası trendir. 4TL gibi bir rakam verip Casa Port durağına kadar gelmeniz yeterli olacaktır. Casa Port durağından istediğiniz herhangi bir yere yürüyerek veya taksi kiralayarak ulaşmanız mümkündür. Yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir.

Diğer yandan farklı bir ulaşım yöntemi ise feribot ile olacaktır. İspanya üzerinden feribotla Tangier’e ulaşım oradan da 4 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Kazablanka’ya ulaşmanız mümkündür. Tabi bu mantıklı gelmemektedir. Ama bir Avrupa turu yapacaksanız Endülüs bölgesinin en önemli kentlerinin yer aldığı bu ülkeden başlayıp Avrupa’ya sıçrama yapmanızda fayda görüyorum. Ryanair ile de ucuz uçuklara yakalayıp Avrupa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir içi ulaşıma değinecek olursak, Şehir içi ulaşım diğer Fas yazılarımda belirttiğim gibi tabi ki de taksi. En kolay ulaşım yöntemi bu. Toplu taşımayı pek kullanmadık diyebilirim. Taksi ile dolaşırken bazı uyanık taksiciler sizi uzun yoldan götürüp anlaştığınız fiyattan fazla bir rakam olabilirler öncelikle onu belirteyim. Yine de genel olarak Fas’ta taksilere binmeden evvel mutlaka ya pazarlık yapın ya da taksimetreyi açtırın. Biz 10 km den fazla bir yol için ortalama 4₺ gibi bir rakam vermiştik. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Şehirler arası yolculuk tabi ki de yerel otobüs firmaları yerine CTM veya eş değer firmalar ile yapmanız olacaktır. Hep temizler hem de rahatlar. Yerel otobüs firmaları inanın hem yorucu bir yolculuk yapmanıza sebep olacak hem de çok ta hijyenik sayılacağını sanmıyorum. En mantıklısı CTM ile yapmak olacaktır. Web sitesinden ( www.ctm.ma )  firmanın otobüs hareket saatlerine bakabilir ona göre de planınızı çizebilirsiniz. Genelde olağan üstü bir durum olmadığı zaman dakikler ver hizmetleri son derece iyidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name hereBooking.com

2.317 Takipçiler
Takip Et

EN SON EKLENELER

Milano’da Yapılacak 10 Şey

Luini'de Panzerotto Atıştırmak Her şeyi bir kenara bırakın öncelikle. Bu dükkan hamur işleri konusunda...

Madrid Gezi Rehberi

Neredeyse her gezginin mutlaka gidip görmek istediği ve arzuladığı şehri anlatmaya çalışacağım sizlere. Malum Türkiye şartlarında bakıldığı zaman uçak biletleri almış başını gidiyor. Nedense...

Madrid Ulaşım Rehberi

Ulaşılması en kolay şehirler arasında diyebilirim açıkçası. Nereden ve ne zaman olacağı tabi ki de herkes için önemli ama bu şehre gelirken bunları bi...

Paris Gezi Rehberi

Paris! Belki de Avrupa’nın en görkemli binalarının, sanatsal ve kültürel aktivitelerinin ultra lüks mağazalarının revü kızlarının cenneti diyebilirim. Paris benim için bir...

Paris’te Gezilecek Yerler

Bu muazzam güzellikteki, son derece iyi kentleşmiş olan şehirde dolaşılacak aslında çok fazla yer var. Dün yanın en iyi turistik kenti diyebilirim...

BAĞLANTIDA KALIN

494BeğenenlerBeğen
2,317TakipçilerTakip Et
26AbonelerAbone