İbiza Gezi Rehberi

3
12.12.2018

Geldik mi benim en çok merak ettiğim şehirlerden birine. Aslına bakarsanız benim değil bütün herkes için merak edilen bir şehir olarak ta yorumlayabilirim burayı. Hemen akıllara çıplaklar plajı gelmesin lütfen. Ha yok demiyorum ama tezatlık yaratmayalım kafalarda. Burası Avrupa’nın en iyi ikinci parti adası. İkinci diyorum bakın! Zamanında çok birincilikleri oldu ama yeri gelen turistik aktiviteleri ve kulüplerdeki performanslara bakıldığı zaman maalesef ki birinciliği Yunanistan’ın Mikonos adasına kaptırdı. İkinci olup ezecek değiliz sonuçta. Dibine kadar eğlence kokan bir ada burası. Nasıl gidilir, neler yapılır, nerelerde denize girilir hepsini tek tek inceleyelim isterseniz.

Image

 

ÖNCELİKLE BİRAZ TARİH

İbiza yada İspanyolların kendi tabiriyle Eivissa Akdeniz’de bulunan Balear takım adalarının en küçüğüdür. En azından benim tabirimce. Normalde bir sürü takım adalardan oluşuyor Balear. En büyükleri olan ve başı çeken Mayorka hemen ardında sırayı takip eden Minorka ve sonuncusu İbiza. Normalde bu takım adalar 5 adet. Fakat en popüler destinasyonlar ve yaşamın yoğun olarak sürdürüldüğü adalar olduğundan dolayı 3 olarak sayılıyor. Diğerleri ise Formentera ve Cabrera. Formantera konusunu en sona bıraktım okumaya devam edebilirsiniz. Bir sürprizim var sizlere.

Takım adalardan bahsetmek istiyorum sizlere birazcık. Normalde burası İspanya toprakları ama bir o kadar da değil. Adalar başkent olarak Palma de Mallorca yani Mayorka ile özerk bir topluluk ve İspanya’nın bir eyaletini oluştururlar. 2007 yılında özerklik tüzüğü Balear adalarını İspanya’nın bir uyruğu olarak ilan etti. Adalardaki resmi dil ise İspanyolca ve Katalancadır.

Derin tarihe bakacak olursak şayet, adada yayınlaşan ve en eski tarihçilerin bile benimsedi yerel ada haklı halkının anlattığı bir efsane var. Troya savaşından sonra Rodos hükümetinin bu takım adaları kolonileştirildiği söylenilmektedir. Neyse ki sizleri derin tarih ile boğmayacağım. Sadece şunu bilmenizi isterim ki bu takım adalar zamanının korsanlarının uğrak noktaları ve dinlenme yerleriymiş.

Adalarda yaklaşık 2600 senedir insanların yaşadığının kanıtları keşfedilmiştir. Dedim ya Troya savaşından sonra burası kolonileşti diye öncesinde ne mi vardı? Daha eskilere gidecek olursak eğer Asurlular öncesinde ise Fenikeliler yaşamlarını sürdürüyordu. Neyse ki sizleri çok fazla tarihe boğmak istemiyorum ve herkesin merak ettiği konulara gelmek istiyorum hemen.

Image

 

İBİZA’YA ULAŞIM NASIL?

Öncelikle bu varış yapacağınız döneme göre değişiklik göstermektedir. Genellikle yüksek sezonda varış yapacak kişiler işin daha ilgilisi olacaktır ama bir arkadaşımın yardımı ile edindiğim bilgilere göre düşüş sezonda da ulaşım sağlamanın inceliklerini sizlere anlatacağım. Adaya ulaşım sağlamanın iki farklı yöntemi olduğunu bildirmek isterim öncelikle. Bunları sırası ile inceleyelim isterseniz.

HAVA YOLU ULAŞIMI

Hava yolu ile ulaşım konusunda ne yazık ki ülkemizden herhangi bir uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı olarak Avrupa’nın belirli kentlerinden haftanın belirli günlerinde düzenlenen seferler ile adaya ulaşabilirsiniz. Ama sizlerin için şöyle bir alternatif te var. İspanya’nın bir çok şehrinden haftanın her günü hatta gün içerisinde karşılıklı bir çok sefer ile adaya ulaşmanız mümkün olacaktır. İşi garantiye almak için lütfen adaya ulaşım hakkındaki sefer saatlerine dikkat ediniz.

Diğer bir sorun ise yüksek sezonda yaşanan yoğun turist akını. Şöyle bir örnek ile açıklayacak olursak eğer. Yüksek sezonda adaya varacağınızı farz edelim. Sizin gibi düşünen bir çok kişi Avrupa’nın en büyük parti adalarından bir tanesine ulaşım sağlamak istediğini düşünürsek eğer biletlemenizi erkenden yapmanız her daim daha iyi olacaktır. Hem uçağın dolmuş olma olanağından mustarip olamayacaksınız, hem de uçuk fiyatlardan kaçınmış olacaksınız. Siz siz olun yüksek sezonda mutlaka erken rezervasyondan yararlanın.

Image

 

Havaalanı – Şehir Merkezi ulaşımı nasıl?

Bir çok blog sayfasında bu konu hakkında bir sürü yazı var ama en temizini sizleri için ben deneyimleyip yazıyorum diyebilirim. Adada bildiğiniz kadarıyla bir çok şehir var. Bunların en popüler olanlarından bir tanesi Eivissa namı değer İbiza Town diğeri Sant Antoni. Yine konu yüksek ve düşük sezon olayına geldik. Öncelikle düşük sezonda nasıl bir ulaşım yöntemi kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Düşük sezondayken ulaşım konusunda baya sıkıntılar yaşamanız kesinlikle çok mümkün olacaktır. Ülkemizdeki gibi bir çok mekan henüz açılmamış ve turist akını başlamamış olacağından dolayı fırsatçı gezginciler daha ucuz olan bu dönemi tercih etmektedir. Yerleşim yerleri arasında en ideal yöntem olmazsa olması düşük sezonda araba kiralamaktan geçiyor. Bir arkadaşımdan aldığım bilgiler doğrultusunda araba kiralamanın daha mantıklı olacağı kanısı mümkündür. Tek gidiyorsanız da ekonominin dibine vurmak isteyenlerin diğer alternatifi ise otostop veya sizinle beraber araba kiralayan kişilere gideceğiniz yere kadar bırakmak olacaktır. Toplu taşıma hakkında tam kesin bilgilere sahip olmasam bile toplu taşıma yerleşim yerleri arasında belirli saatler arasında gerçekleşmektedir. Bu saatleri ise www.aena.es adresinden edinebilirsiniz.

Image

 

Yüksek sezon daha kolay bir ulaşım olacak sizler için. Şehir azına kadar turist dolduğundan dolayı belediye turistlerin kolaylıkla ulaşım sağlayabilmesi için sık aralıklarla neredeyse adanın her yerindeki yerleşim yerlerine seferler düzenlemektedir. Kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğinizi düşünüyorum. Yine aynı şekilde web sitesinden kontrol edebilirsiniz. Üstelik araba kiralamaya göre oldukça makul olan bu yöntem 2018 yılında ziyaretimde bulunduğumda sadece 3,5€ kadardı.

DENİZ YOLU ULAŞIMI

Öncelikle nereye gideceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Eğlence mi arıyorsunuz, yoksa deniz tatili mi? Eğer ki kafa dinlerim, hafifi eğlenirim, denize de girerim diyenlerdenseniz Sant Antoni tam sizlere göre olacaktır. Denia, Barselona ve Valensiya limanlarından binip direkt şehir merkezine inebilirsiniz.

Diğer seçenek dibine kadar eğlenmek isteyenlere geliyor. Denize tabi ki de gireceksiniz ama akşamları deli gibi eğlenmek isteyenlerin en büyük seçeneği İbiza Town olacaktır. Eivissa’nın tam göbeğindeki limana Barcelona, Valensiye ve Denia’dan bineceğiniz feribotlarla ulamanız mümkün olacaktır. Gereki sefer saatlerini ve rezervasyonu yapmak isterseniz web sitesinin adresini buraya bırakıyorum. www.balearia.com

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içerisinde ulaşım ağı için süper diyemem ama en kolay ulaşım ağı olmazsa olmaz taksilerdir. Fiyatları da bir o kadar yüksek yalnız bilginiz olsun. En ulaşılabilir yöntem tabi ki de toplu taşıma olacaktır. Fakat ziyaret ettiğiniz dönemde sefer saatlerine ve durakların nerelerde olduğuna dikkat emeniz gerekmektedir. Durağı bulduktan sonra hangi araca bineceğinizi biliyorsanız işiniz kolaydır. Benim genellikle gezilerimde hiçbir şeyi kaçırmak istemediğimi bilenler biliyor. Benim için en ideal yöntem. Rahat bir ayakkabı ile yürümek olacaktır. Şem şehri keşfetmiş olursunuz, hem de şehrin size sunduklarını yakalamış olursunuz.

Haricen bir de merkezde bulunan yerleşim yerleri için küçük bir feribot hattı da mevcuttur. Denizden püfür püfür bir seyahat için en hızlı ve güzel yöntem budur.

Image

 

İBİZA’DA KONAKLAMA KONUSU

Gözünüzü bu konu biraz korkutuyor değil mi? Bence de korkutmalı. İbiza’da bulunduğum süre zarfında inanın bana fiyatların ne adar yüksek olduğunu fark ettim. Neredeyse adanın her yerinde otel ve konaklama yapabileceğiniz bir yer var. Hatta yerel halk bile Airbnb’den kullanmadıkları yerleri bile kiraya veriyor. Bu konuyu sizler için sadece İbiza Town olan Eivissa için değerlendireceğim maalesef. Diğer yerleşim yerlerinde bulunmadığım için pek fazla bir yorum yapamayacağım.

Konaklama için 3 seçeneğiniz olacaktır. Bu 3 seçeneğin kendine göre artıları ve eksileri mevcuttur bilginiz olsun.

Eğlencenin kalbi Eivissa

Şehrin tam kalbi burası. Konaklamanın da en büyük merkezi. İstemediğiniz kadar konaklama noktası mevcut burada. Her yere kolaylıkla yürüyerek gidebilirsiniz. Tabi bu en güzel yönlerinden bir tanesi. Bir de cep yakan fiyatları olmasa süper olur.

Artıları;

 • Şehrin göbeği burası.
 • Her yere yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Etrafında alternatifleri ile bir çok yemek yiyebileceğiniz yer var.
 • Son durak liman olduğundan dolayı bütün toplu taşıma araçları buradan geçiyor.

Eksileri;

 • İnanılmaz pahalı. Olabildiğince gereksiz pahalı hatta.
 • Gecenin bir yarısında dışarıdan gelen müzik sesi ile uyanabilirsiniz.
 • Yakınlarında güzel plaj yok diyebilirim. Denize güzel bir yerden girecekseniz başka yerlere gitmek durumundasınız.
Image

 

İbiza’nın gizli cenneti Figueretas

İbiza Town’un hemen yan tarafında, kalenin diğer yamacında kalıyor. Fiyat performans bakımından diğer bölgelere oranla çooookkk ucuz diyebilirim.

Artıları;

 • Kesinlikle bölgenin en ucuz yeri. Hatta tartışmasız.
 • Bölgedeki en güzel plajlara sahip olmasa da güzel plajları var.
 • Sakinlik ve güzel bir gece uykusu için bu bölge mükemmel.

Eksileri;

 • Merkeze uzak olduğundan dolayı toplu taşıma kullanmanız gerekmektedir. Yada yürümeniz. Yakın olduğuna bakmayın kocaman bir kale var önünüzde neredeyse 45 dakika sürüyor. Şehir içi feribot için bir ufak limanı var.
 • Yemek yemek için vasat bir yer. Alternatifiniz maalesef ki çok fazla yok. Ama diğer bölgelere oranla çok daha ucuz.
Image

 

Lüks arayanlar Platja Den Bossa size göre

Öncelikle şehrin en lüks bölgesi burası. Merkeze oranla bir tık daha düşük olması sizleri şaşırtmasın ki diğer seçenekleri ele aldığınızda buranında eksileri yok değil.

Artıları;

 • Hava limanından çıkınca yürüyerek gelebilirsiniz.
 • Lüks severler için bir çok restoran ve kulüp sizleri karşılıyor olacak. (İbiza’nın en ünlü kulüpleri maalesef ki merkezde hatırlatayım!)
 • İbiza’nın en büyük ve en güzel plajı olan İbiza Bora Bora burada yer almaktadır.
 • Su aktivitelerinin en yoğun olduğu bölge burası.

Eksileri;

 • Gerçekten merkeze çok uzak
 • Merkezdeki vurdulu kırdılı eğlenceden gece uyurken kalkma konusu burada da var.
 • Merkeze göre konaklama lüksün seviyesine göre çıkıyor ve fiyatlar astronomik seviyelere çıkabiliyor.
Image

 

Umarım kafanızdaki soruları bir nebzede olsa yanıtlamış olmuşumdur. Bana kalırsa eğer ki maddi durumunuz iyi ise İbiza Town’da kalmanız daha iyi olacaktır. İnanılmaz eğlenceli bir gün olacaktır sizler için. Yada hafif dinlenip doyasıya eğlenmek için Figueretes tarafları daha ideal olacağı kanısındayım.

İBİZA MUTFAĞINDAN EZGİLER

Nasıl anlatsam? Neler desem bilemedim? Genel olarak Akdeniz mutfağının hakimiyeti söz konusu. Olmazsa olmaz tabi ki de deniz ürünleri var. Ada da yaşıyorsanız başka bir şey düşünülemez aslıda. Ama adanın kendine özgü lezzetleri de yok diyemem. Genellikle İspanya mutfağının esintilerini hissetsek bile parti adası olduğundan dolayı adanın kendine özgü tatlıları var. Özellikle bunların başında bademli tart ve krem peynir, nane ve yumurtanın birleşiminden olan genellikle her fırında ve pastanede bulabileceğiniz ayak üstü atıştırmalık flao’dur. Tatlıların yanında ferahlatıcı ve tatlının yoğunluğunu düşüren bir yiyecek olarak ta sunulmaktadır.

Image

 

Balık dedik bir de değil mi? Adanın neresine giderseniz gidin ada halkı tarafından benimsenmiş olan bir yemekleri var ki beni benden alıyor. Neyden mi bahsediyorum? Tabi ki de Bullit de Peix. Ucuz olduğunu söyleyemem ama salaş restoranlarda denemeniz cebe daha uygun olacaktır.

Image

 

Dedim ya sizlere tatlı seviyorlar çok diye. Denizden çıktınız ve öyle çok fazla bir şey yemek istemediğiniz de akıllara hemen Oreillerres gelir. Ne mi bu? Annelerimizin sabah kahvaltısında yaptığı o muska şeklinde kesilen hamur kızartmalarını hatırlarsınız dimi? Buna benzer ama bunun daha ince ve daha şekerli bir halini düşünün. Un, rendelenmiş limon kabuğu ve anasondan yapılıyor. Şekere bulanıp, hooop diye kızartılıp servis ediliyor. Kıtır bir bisküvi gibi olan bu atıştırmalık diyet savar konumunda bilginiz olsun.

Image

 

Kahvaltı konusunda ciddiyetini koruyanlar içinde ada genel olarak bir kural koymuş diyebilirim. Kahvaltıyı kaçırma durumunda brunch barlar hizmetinizde olacaktır. İbiza’da genellikle insanlar kahvaltılarını 7-8 arasında yapmaktadır. Brunch ise 10-11 arasında akşamdan kalmalar için düzenlenmektedir. Zaten o saatten sonra yapılan kahvaltı, kahvaltı olarak sayılmıyor.

NERELERİ GEZELİM İSTERSİNİZ?

Ada ile alakalı ne kadar bilginiz var bilmiyorum ama genel olarak adada dolaşılacak gezilecek yerler sınırlı. Genellikle deniz turizmi ile ön planda olan ada özellikle plajları ile ön plana çıkmaktadır. Plaj konusunu farklı bir listeleme sunacağım sizlere. Ben şimdilik sizlere tur sırasında görmeniz gereken yerleri sıralayacağım. Unutmadan bu liste sadece Eivissa için geçerlidir. Dediğim gibi adanın farklı bir bölümüne gitmedim.

Image

 

Genel olarak Eivissa 4 farklı bölüme ayrılmış durumdadır. Dalt Villa olarak adlandırılan eski kale bölgesi, surların hemen dışında kale çevresine toplanılmış yerleşke alanı Old Town, kentin yeni yaşam bölgesi olan City Center ve o meşhur yatların yanaştığı La Marina isimli İbiza Limanı. Şurayı gezin burayı gezin diyemeyeceğim. Fakat olmazsa olmazlardan kaleyi bir görün derim.

İbiza merkezinden old town’a doğru giderken sizleri inanılmaz enteresan cafeler, doyasıya eğleneceğiniz barlar, sıra sıra dizilmiş eski evler, dar sokları süsleyen bir çok alışveriş dükkanı bulacaksınız.

EİVİSSA PLAJLARI

En can alıcı kısım burası. Gezip görülecekler kısmının en popülerlerini sizler için toparladım. Hepsinde bir dal çık yaptım ama en güzelini seçmek yine sizin kararınız. Haydi başlayalım

TALAMANCA

İbiza merkezine en yakın plaj diyebilirim. Merkezde kalıyorsanız sizin denize girmenizdeki en kısa ve en hızlı plaj olarak değerlendirebilirim. Genel olarak bakıldığında ortalama diyebilirim. Halk plajı bu arada.

Image

 

SES FİGUERETAS

Bir halk plajından daha bahsedeceğim sizlere. Talamanca plajına kıyasla daha düzgün ve daha uzun bir kumsala sahiptir. Kalenin diğer yakasında kaldığından dolayı merkezde konaklayanlar için ufak bir taksi veya feribot yolculuğunu şart kılıyor.

Image

 

BORA BORA

Efenim bu plaja giriş paralı öncelikle onu söyleyeyim sizlere. İnanılmaz iyi tasarlanmış plajda genel olarak insanlar sizlere sürekli “Bir şey içer misin? Şundan alır mısın?” gibi dayatmalar yapmaya çalışıyorlar. Ben pek beğenmedim açıçası.

Image

 

PLAYA D’EN BOSSA

Adanın en iyi halk plajı burası. Upuzun plajı ve neredeyse adanın tüm halkı burada diyebilirim. Diğer plajlara oranla burası çoook kalabalık. Ama kötü de değil. Akdeniz’in muhteşem güzelliği sizlere tüm olanaklarını sunuyor diyebilirim.

Image

 

USHUAİA

Beni benden alan plajlardan bir tanesi diyebilirim. Adanın en temiz plajı burası resmen. Her ne kadar Playa den bossa’nın hemen yanı başında özel bir plaj olsa da adamlar bakmışlar plaja. İbiza’ya gelmeden evvel araştırma yaptıysanız İbiza’nın en iyi kulüplerinden birinin plajı burası. Giriş bir hayli tuzlu. Fakat diğer plajlara oranla olanakları ve su aktiviteleri bakımından tavan diyebilirim. Gözünüzü karartıp direkt buraya dalın derim. Bu arada içerideki müzikleri ünlü djlerin çaldığına şahit olabilirsiniz. Benim bulunduğum sırada KYGO mixer başındaydı inanılmaz eğlenceli bir gün geçirdim.

Image

 

Geldik bir yazımın sonuna. Hemen kafalarda “Gece hayatından bahsetmeyecek misin?” demeden evvel ben açıklayayım. O çok detaylı bir konu olduğundan dolayı o konu hakkında özel bir yazı yazma gereği düşündüm. En kısa zamanda buranın altında bir link ile birbirine bağlayacağım. Siz siz olun İbiza ziyaretinizde alkolü fazla kaçırmayın. O konuda farklı bir hikayede. Sağlıcakla kalın.


YORUM

 1. can aktaş

  Çok detaylı ve faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  • Az Gezen

   Teşekkür ederim ne demek.

 2. Yaşama Dair

  o kadar çok gitmek istiyorum ki anlatamam Belki bir gün...

  • Az Gezen

   Umarım en kısa sürede gidersin sende. :)

 3. Konusanadam

  En çok merak ettiğim yerlerden bir tanesi. Neredeyse tüm filmlerde avrupanın party cenneti olarak anlatıyorlar. Sizcede öyle mi, anlatıldığı kadar var mı?

  • Az Gezen

   Anlattıklarından fazlasını bulabilirsin adada. Yok yok yani kısacası. Her kesime hitap edecek eğlence var.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!