Barselona Ulaşım Rehberi

1
14.8.2018

Benim en çok zevk aldığım şehirlerin en başında yer alan bu şehre ulaşımında incelikleri ve püf noktaları olduğunu unutmayınız. Öncelikle Türkiye’ye göre Avrupa’nın uç noktasında olduğundan dolayı bir tık ulaşım sorunu yaşamanız olasıdır. Ama bu yazıdan sonra Barselona’ya ulaşımın ne kadar kolay olduğunu, şehirde ve şehirlerarası ulaşımın ne kadar basit olduğunu anlamış olacaksınız. Haydi, şimdi bunları kalem kalem inceleyelim.

Image

 

HAVA YOLU ULAŞIMI

Barselona’da bir adet hava limanı bulunmaktadır. Ama bu limanların adedinin bir olması sizleri yanıltmasın. Yeteri kadar büyük diyebilirim. (Hayvan kadar resmen.) Dolaş babam dolaş. Geberene kadar hava limanında fink atabilirsiniz. Malum dünyanın en popüler turist destinasyonlarından bir tanesindesiniz ve bu kadar yoğunluğu kaldıran bir hava limanı olması gerekir ama değil mi? Şimdi bilmeniz gereken en önemli püf nokta da şudur. Türkiye üzerinden sürekli seferler bulunduğundan üç buçuk saate kadar İstanbul’dan Barselona’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat bir farkla. Ülkemizde bulunan hava yolu şirketlerinden THY Barselona El Prat Hava limanında Terminal 1’e inerken, genelde ucuz uçuş sağlaması ile biline Pegasus ise Terminal 2’ye inmektedir.

TERMİNALLER ARASI BAĞLANTI

Türkiye’den Barselona’ya giderken bir sorun olacağını sanmıyorum ama tam tersini yapacaksanız baya bir sorun olacağından emin olabilirsiniz. “Neden?” Diye hemen kafalarda soru işaretleri yandı değil mi? Terminal 1 ile Terminal 2 arası azıcık uzak diyebilirim. 4KM kadar. Uçuşunuzun zamanının az kaldığını düşünürsek baya bir sorun olacağından eminim.

Image

 

Diyelim ki aktarma uçuşunuz var. Terminal kapılarının önlerinde bulunan yeşil renkli hava limanı içerisindeki shuttle otobüsleri ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Yanlış geldiğinizi düşündüğümüzde de aynı otobüsleri tekrar kullanma şansınız var. Herhangi bir yerden bilet ve benzeri ücret ödemenize gerek yok. Zaten otobüsün bir hattı var. Terminaller arasındaki ulaşımı sağlamak.

HAVA LİMANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

İnanılmaz kolay bir yöntemleri ve çeşitliliği olan bir şehirdesiniz. Bunu unutmayınız. Seçenekleriniz çok ve kolaylıklar sağlamak adına Barselona belediyesi sizlerin hizmetinde. Öncelikle en ucuz ve kolay yöntemden başlayarak sırasıyla bahsedeceğim;

Image

 

SHUTTLE OTOBÜSLERİ İLE ULAŞIM (HAVA LİMANI – ŞEHİR MERKEZİ – HAVA LİMANI)

Farz edelim ki hava limanındasınız ve merkeze inmek istiyorsunuz. Hemen terminal kapılarının önünden Aerobus otobüslerine binerek kolaylıkla şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. En hızlı ve en kolay ulaşım yöntemi budur. Sizler için ufak bir rota bırakıyorum. Detayları incelebilirsiniz.

Image

 

Tam tersi bir istikameti düşünürsek, yani şehir merkezindesiniz ve hava limanına gitmek durumundasınız. Bunun için ise bilmeniz gereken tek şey uçağınızın hangi terminalde olduğu. Yukarıda örneğini sunmuş olduğun uçuşunuza çok kısa bir zaman var ve sizin yetişmeniz lazım olayına dönmesin olay. Otobüsleri seçerken terminal numarasına dikkat etmeye özen gösterin. A1 ve A2 olarak adlandırılan otobüsler, kolayca anlaşılacağı gibi A1 olan Terminal 1’e, A2 olan Terminal 2’ye gitmektedir. Onların rotası hakkında ufak bir görsel daha bırakıyorum.

Image

 

METRO ULAŞIMI (HAVA LİMANI – ŞEHİR MERKEZİ – HAVA LİMANI)

Kolay ama bi o kadar da meşakkatli bir seçenek ise metrodur. Terminal 1 binasının içerisinde kolayca metroya ulaşım sağlanılırken, Terminal 2 binasından dışarı çıkıp sizleri selamlayan kocaman bir metro tabelasının hemen dibinden metro hattına ulaşabilirsiniz. Otobüslere oranlar bir tık daha ucuz olan metro hattının ekonomi yapmak isteyenlere için tercih sebebi olurken zaman tasarrufu yapmak isteyenleri seçeceği bir yöntem değildir. Otobüsler 30 – 35 dakikada son durağa varacakken metro ile ulaşım 1 saate kadar uzamaktadır. 1€ kadar olan fark bence buna değmez. En azından 1€ fazla verip yer üstünden dolaşa dolaşa gitmek daha mantıklı geliyor bana. Ha unutmadan şehir merkezinden de binmeniz gereken metro hattı L9’dur.

Image

 

TREN ULAŞIMI (HAVA LİMANI – ŞEHİR MERKEZİ – HAVA LİMANI)

Açıkçası benim pek tercih etmeyeceğim ama lokasyonu merkez tren istasyonuna yakın olanların tercih edeceği bir seçenek diyebilirim. Terminal 1 de maalesef herhangi bir durak yok bunun için Terminal 2’ye aktarma yapmanız gerekmektedir. Ki zaten Terminal 2’de bulunuyorsanız sıkıntı yok. Terminal 2’nin hemen dışında bulunan tren istasyonundan R2 numaralı trene binip Barselona Merkez Tren İstasyonu’na kolayca ulaşabilirsiniz. Diğer alternatifi metro olabileceği kanısındayım.

Image

 

TAKSİ ULAŞIMI (HAVA LİMANI – ŞEHİR MERKEZİ – HAVA LİMANI)

Her şehirde mutlaka gördüğünüz bir diğer seçenek olmazsa olmaz taksilerdir. Hem terminal 1 hem de terminal 2’nin hemen önünce bulunan duraklardan şehir merkezine gidebilir veya diğer seçenek şehrin içerisindeki herhangi bir taksiyi çevirip hala limanına gidebilirsiniz. Birazcık tuzlu olacağı konusunda diğer seçeneklere göre farkında olmanızı öneriyorum.

Image

 DEMİR YOLU ULAŞIMI

Barselona’ya ulaşımın bir diğer seçeneği ise demir yoludur. Avrupa’nın genelinde olduğu gibi demir yolu da bu şehir için önemli bir ölçüye sahiptir. Hızlı trenler ile İtalya, Fransa, Hollanda ve İngiltere’ye direkt seferler bulunmaktadır. Konforlu ve kesintisiz olarak ulaşım sağlayabildiğiniz gibi ter yönden düşünüldüğünde bu şehre de ulaşım sağlayabilirsiniz. Normal trenler ile aktarmalı olarak Avrupa’nın neredeyse her yerine ulaşım sağladığınız gibi Avrupa’nın birçok noktasında da bu şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ülke içerisinde ise uluslararası olduğu gibi hızlı trenler de hizmet vermektedir. Neredeyse büyük şehirlerin hepsine hızlı tren vardır. Normal trenler ise bütün İspanyol şehirlerine ulaşım sağlamaktadır.

Image

 

KARA YOLU ULAŞIMI

EN kolay ve ucuz yöntem olan karayolundan bahsedeceğim sizlere. Avrupa’nın neredeyse büyük bir kesiminden hooop diye tek seferde otobüs seferleri vardır. Özellikle İtalya, Fransa ve Almanya üzerinden en az günde 1 sefer olmak üzere seferler düzenlenmektedir. Genellikle Türkiye üzerinden direkt uçuşların pahalı olması sebebi ile yakınlık ve ulaşım kolaylığı ile Fransa’nın Lyon şehrine ucuz ve her gün uçuşlar bulunmaktadır. Bundan dolayı ile en çok kara yolculuğu bu şehirden seçilmektedir. Her neyse o farklı bir konu. Otobüs ile şehre ulaşım sağlayacaksanız veya başka bir şehre gidecekseniz şehrin kuzeyinde bulunan Barcelona Nord istasyonuna ulaşmış olacaksınız veya gideceksinizdir. Sizler için aşağıya bir harita bırakıyorum.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Gelelim zurnanın zort dediği yere. Birkaç seçeneği bulunulan şehirde tek tek incelemek gerekirse sırasıyla;

YÜRÜMEK

Neredeyse şehrin her yerine yürüyerek ulaşmak mümkün olacaktır. Tabi bol bol enerji içeceği ve kahvelere ödeyeceğiniz ücretleri de tadı tuzu oluyor. Yürüme seçeneği benim en çok tercih ettiğim yöntemdir. En azından şehirdeki bütün güzellikleri es geçmeden görebiliyorsunuz ve şehrin bütün güzelliklerini kaçırmıyorsunuz. Biraz yorucu olmasının dezavantajını göz ardı ederseniz eğleneceğiniz ve şehir sürprizlerini kaçırmayacağınız bir seçenektir.

Image

 

METRO

Her vardığım şehirden kalacağım gün kadar metro kartı almaya özen gösteriyorum. Sizin de aynı duyarlılıkla olmanızı tavsiye ederim. Her ne kadar kafalarda “Ben para vermem. Yürürüm, eğlenirim” dediğinizi duyar gibi olunca Barselona bazı kesinlerine yürümek inanın bana baya yorucu olabiliyor. Bunun için her halükarda metro veya alternatifini kullanıyorsunuz. Ekonomi yapmanızdaki en büyük etken günlük kart veya kalacağınız gün kadar kart almak olacaktır. Barselona metrosunda 2, 3, 4 ve 5 günlük kartlar bulunmaktadır. Daha fazla açıklayıcı bilgiyi web sitesinden ulaşabilirsiniz. www.tmb.cat

Image

 

TRAMVAY

Metronun alternatifini düşünüldüğünde iyi bir yöntem olabilir. Tramvay hatları T1, T2, T3, T4, T5 ve T6 olarak adlandırılmıştır. Tramvaya bindiğinizde bilet okutma bölümüne mutlaka biletinizi okutunuz. Kaçak binmeyi gözünün önünden bile geçirmeyin. Hiç anlamadığınız bi anda arkanızda beliren kontrol memurunu görünce şaşırmayın sonra.

Image

 

OTOBÜS

En korkutucu kısım benim için bu seçenek. Yahu insanlar otobüse binsinler her yere gitsinler diye belediye 200 hat koymuş. 200 hat! Bu nedir arkadaş böyle. Hani bir yerden bir yere gitmek için otobüse bineceksin ama ne bilebilirim ki ben hangi hat nereden geçiyor hangi otobüs! Ohoooo baya kafa karıştırıcı benim için açıkçası. Tramvayda olduğu gibi yine bilet makinasına biletinizi okutunuz efendim. Lütfen biletli olarak toplu taşımalara binin. İki kuruşla ne batarsınız nede zengin olursunuz. Meraklısı için şuraya hangi otobüsün nereden geçeceğine dair bir rota bırakıyorum.

Image

 DENİZ YOLU ULAŞIMI

Romantik yolculuk geçirmek isteyen çiftlerin adalar olan ulaşımın en büyük seçenekleri olmazsa olmazı deniz yolu ulaşımı Avrupa’nın en popüler deniz yolu ulaşım limanı tabi ki de Barselona’dadır. Barselona limanı Akdeniz’in en yoğun yolcu trafiği olan limanlarından bir tanesidir. Bu sebeple Chek-in saatinizden önce limanda olmaya özen gösteriniz. Barselona limanına genellikle Roma, Cenova, Livorno, Tangier, Cezayir, Balear Adaları ve Sardunya adasına karşılıklı seferler düzenlenmektedir. Hava limanından veya deniz limanından özel hizmet alarak bagajlarınızı transfer etme şansınızda varmış bilginiz olsun.

Image

 

BARSELONA KART

Avrupa’nın popüler şehirlerinde olduğu gibi burada da turist kartları var. BCN olarak adlandırılan kartlar ile hem ulaşım hizmetinden yararlanabilirsiniz, hem de müze, restoran ve şehir turları gibi hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Image

 

BARSELONA SEYAHAT KARTI

Barselona kart ile karıştırmayınız. Bu kart sadece ulaşım hizmetinden yararlanmanızı sağlayacaktır. HOLA BCN olarak adlandırılan kart 2, 3, 4 ve 5 günlük kartlar halinde satıştadır. Tüm ulaşım hatlarında geçerli olduğu gibi havaalanı metrosu olan L9 hattında da geçerliliği vardır.

Image

 

ULAŞIM KARTLARI İLE İLGİLİ UYARI!

Barselona’da günlük ulaşım kartlarına önem göstermeye çalışın. Neredeyse bütün hatlarda kullanılan ulaşım kartını benim gördüğüm kadarıyla sadece Tibidabo’ya çıkarken finikülerde geçerli olmadığını bunun haricinde bütün ulaşım şekillerinde geçerli olduğunu deneyimledim. Haricen Montjuic kalesine çıkarken yine finiküleri kullanırken Barselona kart ile ek bir ücret ödemeden ulaşabilirsiniz.


YORUM

  1. enis

    Çok güzel bir yazı olmuş valla. Baya detaylı bir anlatım olmuş sizde www.k*******a.com sayfasını ziyaret edersiniz seviniriz

    • Az Gezen

      Enis merhaba; Faydalı olduysam ne mutlu bana. Web siteni ziyaret edeceğim.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!