San Marino Gezi Rehberi

0
4.1.2018

Bir gün evde elimde sıcak bir kahve, önümde bilgisayar penceresinde açık olan Avrupa haritası nereye gitse diye kendi kendime soruyordum. Biraz haritaya bakıp ufak tefek ülkeleri neden dolaşmıyorum diye düşündüm kendime. Gitmesi zor değildi aslında. Bende kendime “Remzi neden olmasın?” dedim. Hemen kendime bir plan hazırladım. Daha doğrusu hazır olan plana bu ülkeyi de ekleme kararı aldım diyebilirim. Belki de adını ilk defa duyduğunuz bu minik ülke hakkında yazacağım sizlere San Marino.

BİRAZ TARİH

Ülke İtalya yarımadasında bulunan Apenin dağlarının eteklerinde küçük bir tepe üzerine kurulu olan, Avrupa’da bulunan 5 mikro devletten bir tanesidir. Dalmaçya kıyılarının en iyi taş ustası olan Marinus tarafından kurulmuştur. Zaten şehre vardığınızda bunun ne olduğunu anlayacaksınız.

Ülke genel anlamada tüm zamanı boyunca barış içinde yaşamıştır. Fakat etrafında olan savaşlar boyunca etkilenmiştir. Yeri gelmiş işgal edilmiş, yeri gelmiş baskılara ve ambargolara maruz bırakılmıştır. Ama ne olursa olsun istikrarını korumuş ve günümüze kadar gerek mimarisi olsun, gerekse de yaşam tarzları olsun bozulmadan ulaşmayı başarmışlardır. İlk kuruluşu Roma imparatorluğuna kadar uzanıyor. Dedik ya taş ustası Marinus tarafından kurulmuştur diye. Zamanında bu şehri bir manastır olarak düşünülmüş. Tabi manastır olarak kalmamış elbette. Gelişme kastetmiştir. Günümüze kendini bağımsız bir ülke olarak getirmiştir.

Image

 

HALA SAVAŞTAYIZ 

Birinci dünya savaşı sırasında itilaf devletleri arasında yer alan San Marino ittifak devletlerine karşı savaş içerisindeydi. O kadar çok kanlı savaş sonucunda bir sona varıldığında herkes masaya oturuyor. Malum bilen bilir savaş Osmanlı devletine karşı bir savaştı. Bu savaşın sonucunda yenilgiye uğrayan Türkiye Cumhuriyeti masaya oturup o anlaşmayı imzalamaya zorlanılıyor. Buraya kadar sorun yok. Olay buradan sonra oluyor. Masadaki devletlerin hepsi ile barış anlaşması imzalandı ama birileri San Marino’yu davet etmeyi unutmuş olmalı ki Türkiye ile San Marino arasında 1. Dünya savaşından bu yana süre gelen bir savaş söz konusudur. San Marino maalesef o anlaşma imzalanırken masada olmadığından imzalayamadı. En azından birileri çağırmayı unutmuş olabilir. Trajik komik bir olay.

ORDUSU VAR BİLİYOR MUSUNUZ?

Var olmasına var da öyle binler felam değil. Hemen kafanızda büyütmeyin. Resmi açıklamalar tam olmasa da 250 kişilik bir askeri güce sahip. Kafalarda hemen ülkenin büyüklüğü gelebilir. Normal yani 61 kilometrekarelik bir ülkeden bahsediyoruz. Normal diyebiliriz. Zaten ziyaret etme fırsatınız olursa ülke içerisinde dolaşırken görebileceğiniz tek poliste kaleye girerken trafiği kontrol eden bir memur olacaktır.

Image

 

EEE NEREDE BU İNSANLAR?

Şimdi bu konu çok ilginç ülke genelinde toplam 33 bin kişi yaşıyor. Bunların büyük çoğunluğu da bu şehirde. Küçük bir ülke olduğundan dolayı iş olanağı ona göre. Neredeyse yarı nüfusu ülke dışında çalışıyor. Yani İtalya’da. Buna ramen ekonomisi kendi çağında çok güçlüdür. Hatta şöyle bir durumda var. Ülke geneline baz alınarak bakıldığında ülkede insanlardan daha çok araba var. Araba nüfusu ülkede yaşayan insanlardan daha fazla. Dünya sıralamasına bakıldığında ülke tabi ki de başı çekiyor. Yapılan bir araştırmaya göre 1000 kişiye düşen araba sayısı 1263’müş. Hemen arkasından Monako, onun arkasından ABD geliyor. Türkiye ise bu listede 63. sırada yer alıyor. Listeyi şuraya bırakıyorum merak eden olursa.

Sıra Ülke 1.000 Kişiye Düşen
Motorlu Araç Sayısı
Toplam Araç Sayısı
1 San Marino 1.263  
2 Monako 899  
3 ABD 795 255.009.283
4 Yeni Zelanda 774 3.600.000
5 Lihtenştayn 750  
6 İzlanda 745  
7 Avustralya 740  
8 Lüksemburg 739  
9 Malta 693  
10 İtalya 679  
63 Türkiye 253  

AVRUPA BİRLİĞİ İLE UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOK!

Evet yanlış duymadınız. Ülke Avrupa birliğine üye felam değil. Ülke İtalya sınırları içerisinde bulunduğundan dolayı sınır koruması olmadığı için otomatik olarak Avrupa birliğine bağlanmış. Ama resmi kayıtlarda Avrupa birliği sınırlarında San Marino diye bir ülke yok. Hatta para birimi bile Euro ama oda mecburiyetten. İtalya lirayı bırakıp euro’ya geçmesinden dolayı San Marino’da euro’ya geçme kararı almıştır. Ülke içerisinde kullanılan paralara dikkat ederseniz bazı kullanılan bozuk paraların arkasında ülke simgeleri yer almaktadır. Tabi bunlar bu ülkede geçmektedir. Ha bu diğer euro kullanan ülkelerde geçmeyeceği anlamına gelmiyor.

NASIL ULAŞILIR?

Öncelikle ülkede ne hava limanı var nede tren garı. Zaten 61 kilometre karelik bir yer. Denize hiç kıyısı bulunmayan bu ülkeye sadece kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İster kendi aracınızla olsun isterseniz toplu taşımayla olsun kolaylıkla ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır. Ben tercihimi toplu taşımadan yana kullandım.

Toplu Taşımayla San Marino

Öncelikle ulaşım sağlamanız gereken yer İtalya’nın Rimini şehri olacaktır. Bunu ister kara yolu ile olsun, isterseniz de demir yolu ile olsun ulaşım sağlayabilirsiniz. Ama en basiti demir yolu. Şahsen ben öyle yaptım. Daha sonra Rimini garının hemen karşı köşesinde bulunan San Marino durağını bulmanız olacaktır. Durağın konumunu sizin için bırakıyorum buraya.

Bileti Nasıl Alacağız?

Bilet kısmı en kolayı. Rimini garının hemen yanında bir turist danışma ofisi var. Oradan alabilirsiniz. Sezon dönemlerinde turist sayısı artacağından buna dikkat etmeniz gerekiyor. Erken varıp zamanında durakta beklerseniz hemen binebilirsiniz otobüsünüze. 2017 Eylül zamanlarında ziyarette bulunduğum şehre tek yön 5€ vererek bilet almıştım.

Farklı noktalardan ulaşım sağlayacaksanız veya direkt buraya gelme durumunuz olacaksa sizlere tavsiyem en yakın hava limanından ulaşım sağlamak olacaktır. Bolonya hava limanına Türkiye’den tarifeli seferler düzenlenmektedir. Bolonya’dan alacağınız bir tren bileti ile Rimini’ye ulaşabilirsiniz. Bolonya - Rimini 2017 Eylül 9,85€ gibi bir ücret vardı. Tren seferlerini düzenleyen firmanın web sitesine bakabilirsiniz detaylı bilgi için. www.trenitalia.com Karayolu uzaklıkları ise şu şekilde;

 • Roma - San Marino   331 Km  4 Saat 15 Dakika
 • Rimini - San Marino   18 Km  25 Dakika
 • Bolonya - San Marino   142 Km  1 Saat 40 Dakika
 • Floransa - San Marino   236 Km  2 Saat 45 Dakika (Bolonya Otoban Üzerinden)
 • Floransa - San Marino   150 Km  3 Saat 15 Dakika (Floransa Dağ Yolundan)
Image

 

SAN MARİNO’DA KONAKLAMA

İlk şehre vardığımda aklımda böyle bi soru vardı. Nerede konaklayabilirim konaklamak istesem? Bu şehir için hatta ülke için bir sorun. Ne kadar küçük olduğunu üst taraflarda görebilirsiniz. Yüksek sezonda konaklamak isterseniz bu biraz sıkıntı olacaktır. Konaklama noktalarının azlığı fiyatlarda da yükselmesine sebep olmuş. Şehir merkezindeki oteller resmen cep yakıyor. Bulabileceğiniz en kötü otel bile 50€ civarında olacaktır. Şehir merkezinden uzaktaki yerleşim yerlerinde bulunan hosteller bile 30€ aşağıda olmayacağından benim sizlere tavsiyem konaklama yapmamanızdır. Yakın yerlerdeki şehirleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Rimini veya Bolonya konaklama seçenekleri arasında düşünülebilir. Benim tercihim Bolonya’da konaklama olmuştu. Yine de karar sizin.

SAN MARİNO MUTFAĞI

Şehre ayak bastığınızda yoğun bir İtalyan baskısını hissedebilirsiniz. Köşe başlarındaki kahve dükkanları, ara sokaklardaki pizzacılar hemen gözüme çarptı. O kadar da olsun ama değil mi? İtalya yarım adasının içerisine sıkışmış minik bir ülke burası. Ama bu İtalyan kültürüne özdeş şehrin kendi lezzetleri olmayacağı anlamına gelmiyor. Şehrin kendine özgü lezzetleri de var tabi ki de. Bölgeye özgü olan çikolatalardan yapılma nefis Titan keki ve olmazsa olmaz “Torta Tre Monti”. Buralara kadar gelip bu lezzetleri denememek olmaz.

Image

 

GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

Müzeler

Neredeyse her şeyin müzesini yapmışlar diyebilirim. Zaten şehirde bir vampir sevdalığı var. Bunu yazının en sonunda “Vampirler ve San Marino” kısmında bulabilirsiniz. Öncelikle devlet müzelerinden bahsetmek istiyorum. Bunlar;

 • Kamu Müzesi
 • San Francsco Müzesi
 • Eski Silah Müzesi
 • Göçmen Müzesi

Bunlar ile beraber şehirde özel olarak açılmış müzeler de mevcut. Bunları da sıralarsak eğer;

 • İlginç Şeyler Müzesi
 • Balmumu Müzesi
 • Modern Silah Müzesi
 • İşkence Müzesi
 • Maranello Rosso Koleksiyonu (Ferrari Müzesi)
 • San Marino Cumhuriyeti Köylü Medeniyeti ve Gelenekleri Müzesi
 • Vampir Müzesi

Anıtlar

Bu liste biraz abartılmış olabilir ama şehrin ufak bir tepede kurulduğunu varsayarsak bütün yapılar birbirine yakın ve görülmesi kolay yerlerde. Başlıca sıralarsak;

 • Guaita Kulesi (1. Kule)
 • Cesta Kulesi (2. Kule)
 • Montale Kulesi (3. Kule)
 • San Francesco Kilisesi (Porta di San Francesco)
 • Aziz Marinus Bazilikası (Pieve Basilica del Santo)
 • Hükümet Binası (Piazza della Liberta)
 • Santa Chiara Antik Manastırı
 • San Quirino Kilisesi

Bu kadar yer yazdıktan sonra kendi kendinize nasıl dolaşabileceğinizi sormadan evvel ben hemen cevaplayım sizler için. Yarın gün bütün şehir, müzeler ve anıtlar için yeterli olacaktır.

Image

 

SAN MARİNO KART

 • 10,50€ (Kullanım için 6€ + 1,50€ Depozito) ücreti vardır.
 • Çoklu müze bilet satın alımında indirim sağlar. Beş devlet müzeleri 7.5€. Birinci ve ikinci kule, kamu sarayı, St. Francis Müzesi ve Devlet Müzesi (Resmi törenlerde veya Meclis toplantıları sırasında, Kamu Sarayı ziyaretçilere kapalı olabilir);
 • Özel müzelerde tam bilet fiyatında % 50 indirim.
 • Teleferik için indirimli gidiş dönüş bileti (4,50€ yerine 3,50€) ve tek biletin (2,80€ yerine 2,00€) satın alınmasında indirim sağlar.
 • Çok katlı otopark P9'da günlük ücrette % 50 indirim sağlar.

Akıllı kullanımda inanılmaz bir indirim sağlayan bu kartı almanızı tavsiye ederim. En azından 3 yer bile dolaşsanız aynı fiyata gelecektir. Her türlü kar etmenizi sağlar. Fiyatlar 2017 Eylül ayı fiyatlarıdır. Değişiklik gösterebilir.

BİLMENİZ GEREKENLER

 • Rakım yüksek olduğundan her zaman rüzgarlı olan bu şehirde ziyaret öncesi bir rüzgarlık almanızda fayda görüyorum.
 • Kendinizi Dutty Free’de sanabilirsiniz. Her yerde parfüm ve hediyelik eşya bulmanız mümkün. Üstelik son derece ucuzdur.
 • Yeme içme konusunda endişeniz olmasın. Fiyatlar son derece ucuz. Gönül rahatlığı ile kendinize bir pizza söyleyip lokal bira eşliğinde manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.
 • Alışveriş için acele etmeyin. Önce sürü psikolojisi ile en tepeye çıkın sonra zaten aşağı ineceksiniz. Kaçırdığınız dükkanlara dalabilirsiniz.
 • Wi-Fi olanakları mükemmel. Neredeyse her yerde internet bedava.

SAN MARİNO VİZESİ

En çok merak edilen kısım bu olsa gerek. San Marino Türkiye’ye herhangi bir vize uygulamasında bulunmuyor. Fakat sınır kontrolü olmadığından dolayı mecbur İtalya üzerinden giriş yaparak girebilirsiniz. Bu da schengen vizesi demek oluyor. Ama San Marino hükümeti turistler için bir güzellik yapmış. San Marino’yu ziyaret eden turistler için San Marino Vizesi hizmeti sunmuş. Turist Danışma ofisine gidip 5€ karşılığında pasaportunuza bir hatıra vizesi alabilirsiniz. Ki bence San Marino’ya ziyarette yapılabilecek olmazsa olmazlar listesinin başında yer alır bu olay. Turist danışmanın konumunu sizler için şuracığa bırakıyorum. Bu arada Turist danışma ofisinde ücretsiz wi-fi hizmeti de mevcuttur.

Image

 

VAMPİRLER VE SAN MARİNO (BONUS)

Alacakaranlık filmini izleyenleriniz illa vardır. Ufak bir hatırlatma yapayım sizler için. “Bizim parlak oğlan Edward gün ışığına çıkıp parıl parıl parlak istediği sahne. Bella ablamız koşa koşa bizim yakışıklı abimizin kollarına atladığı hani.” Normalde bu şehir ile alakası yok. Filmin o sahnesi İtalya’nın Volterra şehrinde çekiliyor. Bizim uyanık San Marino’lular öyle bir yağlayıp ballama yapmış ki şehre vardığınızda “Vampirler buradan çıkmış” dermişçesine sahiplenmiş. Zaten San Marino ile Volterra yapı olarak birbirine çok benzemektedir. San Marino’lular reklam işini geyet iyi yaptığından gelen turistlere vampir filmleri burada çekiliyor havası yaratmışlar. Tutmuş mu? Evet tutmuş. Her dükkanda mutlaka vampir malzemesi bulmanız mümkündür. Filmin o sahnesini de alta ekliyorum.

SONUÇ OLARAK

Genel olarak San Marino gezisini değerlendirmem gerekirse kişisel olarak şehri son derece beğendim. Ama kaçırdığım çok şey olduğunu düşünmüyorum. Şehir mimari olarak İtalyan mimarisinden çok farklı. Zaten şehre ilk ayak bastığınızda buna kendiniz şahit olacaksınız. Sonuç olarak “Bir kez daha gelir misin?” diye sorarsanız. Eğer yolum o taraflara düşerse seve seve ziyaret edebileceğim şehirlerden diyebilirim. Ha hususi “Haydi San Marino’ya gidelim” diyebileceğimi sanmıyorum. Şehrin ucuzluğu ve güvenilirliği benim için + puan aldı gözümde. Yemek lezzeti ve insanların yardımseverliği ekstrası. Kafanızda takılan soruları yorum bölümüne eklerseniz en kısa sürede cevaplayabilirim.

Image

YORUM

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!