Barberini Meydanı

0
12.7.2017

Roma’da en sevdiğim meydanlardan bir tanesi diyebilirim. Roma kültüründe bulunan meydan anlayışı bizimkilerinden çok farklı. Meydanlar genellikle “Meydan, Çeşme ve Saray” kombini olarak tasarlanıyor burasıda aynı şekilde planlanıp yapılmış.

Roma 17 yüzyıl zenginlerinden Barberini ailesine hitaben tasarlanmış meydan adını da buradan almaktadır.  

Vatikan, Kolezyum, Roma Formu gezip Aşk çeşmesi ve İspanyol merdivenlerinde fotoğraf çekip, Villa Borghese’de dinlendik sırada ne var demeden evvel görülmesi gereken meydanları es geçmemek lazım.


BARBERİNİ AİLESİ

Roma’nın en köklü ailelerinden birisidir. Roma’da 17. Yüzyılda Kardinal Maffeo Barberini'nin Papa tahtına seçilmesiyle 1623'te Papa Urban VIII olarak zirveye ulaştı. Kentsel sarayı olan Palazzo Barberini (1633'te Bernini tarafından tamamlandı ) bugün İtalya'nın Galleria Nazionale d'Arte Antica'sını (Antik Sanat Ulusal Galerisi) barındırıyor.

Barberini ailesinin aslen , 11. yüzyılın başlarında Floransa'ya yerleşen Barberino Val d'Elsa'nın Toskana kasabasında küçük asalet ailesidir Carlo Barberini (1488-1566) ve kardeşi Barberini (1494-1559)  başarılı bir Floransa tohumu, yün ve tekstil tüccarlarıydı. 1530 yılında Floransa Cumhuriyeti savunmasına Antonio katıldı ancak imparatorluk birlikleri tarafından kentin ele geçirilmesi ve Medici'nin iktidara dönüşünün ardından Antonio, Medici yönetiminden bıktı ve 1537'de Floransa'yı Roma'daki Barberini işini denetlemek için terk etti.

1552'de Carlo'nun oğlu Francesco amcasını Roma'ya kadar takip etti ve iş dünyası gelişti. Francesco çok zengin bir kişi oldu ve hükümet ve Katolik kilisesinde bir dizi yüksek büro satın aldı . 1559'da amcası Antonio, Medici'ye sadık kuvvetler tarafından öldürüldü. Francesco, servetini inşa etmeye devam etti ve 1600 yılında ölümüne kadar ünvanları toplamaya devam etti.

TRİTON ÇEŞMESİ

Triton Çeşmesi Barok heykeltraş Gian Lorenzo Bernini'nin , Roma'daki 17. yüzyıldan kalma bir çeşmesidir. Bernini'nin ayakta duran kentsel çeşmelerinden biri olan Tritone , Urban'ın restore ettiği Acqua Felice su kemerinden su sağlamak için dikilmişti. Doğal bir taş olan traverten taşından yapılmış bu çeşme Roma'nın diğer çeşmeleri gibi özenle işlenmiş ve tarih doludur. Deniz kabukları ile sembolize edilen Triton, dört yunus balığı tarafından taşınan büyük bir istiridye kabuğuna oturmuş, iki eliyle tuttuğu helezoni deniz kabuğu boruyu üflüyor.


YUNAN MİTOLOJİSİNDE TRİTON KİMDİR?

Triton, Poseidon ile Amphitrite'nin oğlu. Poseidon'nun habercisi. Belden yukarısı insan belden aşağısı balık şeklinde ayakları at ayağına benzeyen bir deniz tanrısıdır. Denizin dibinde anasının ve soylu babasının yanında altından bir sarayda oturur. Argonaut'lara Akdeniz'e çıkmanın yolunu gösterdiği söylenir ve Pallas adında bir kızı olduğu, bu kızın Athena'nın efsanesinde önemli rol oynadığı belirtilir.


YORUM

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!