Lesvos (Midilli) Ulaşım Rehberi

0
26.9.2016

Öncelikle zor olan yöntemi anlatacağım. Midilli de bir adet hava limanı bulunuyor. Türkiye’den maalesef ki direkt uçuşlar olmuyor. İlk öncelikle Atina’ya uçmanız gerekiyor. Buradan da başka bir uçak ile Lesvos adasına ulaşmanız mümkündür. Ama unutmayın ki uçuş biraz uzun ve ekonomik olmayacaktır.

Diğer bir yönteme gelecek olursak en kolay yöntem bu. Ayvalık üzerinden her gün düzenlenen tarifeli seferler ile adaya feribotlarla ulaşım olacaktır. İki farklı firma Lesvos’a sefer düzenlemektedir. İster aracınızla, isterseniz de yaya olarak bu adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Genel olarak ucuz yöntem yaya yolculuğu tercih edilmektedir. Araç ile ulaşım hem pahalı hem de yeşil sigorta yapmanızı istiyorlar. Bu yüzden yaya ulaşımı en kolay olanı. Jale Tur ve Turyol adlı iki firmadan biletlerinizi alabilirsiniz. Turyol internet üzerinden bilet alımlarında 5€ gibi bir indirimi var. Ekonomik bir tur yapacaksanız bunu kaçırmamanızı dilerim. Bilet olarak verilen kağıt size gidiş gelişinizi aynı olarak verecektir. Bunu kaybetmenizi özellikle belirtiyorum.


Ada içerisinde de açıkçası istenilenin aksine bir ulaşım olduğunu aman aman görmedim. Bir şehirden başka bir şehire ulaşım sağlayabilmeniz için ya toplu taşıma kullanacaksınız ki ben bunu göremedim, belki de yoktur. Yada en popüler ve en kolay yöntem araç kiralama olacaktır. Ben ve feribotta tanıştığım Sarp ve Yavuz arkadaşlarım ile araba kiralamayı tercih ettik. En kolay yöntemin bunun olacağı kanısındaydık. Zaten yaptığım araştırmalarda adada en kolay ulaşım yönteminin araç kiralama olduğu tekrar tekrar karşıma çıktı. Bizde bu yöntemi tercih etmemiz daha sonradan da hakikatten mantıklı olduğunu anlamış olduk. Şöyle bir durum daha var araç kiralama ile alakalı belirtmek isterim. Hafta içi yapacağınız araç kiralama fiyatları ile hafta sonu yapacağınız araç kiralama fiyatları arasında uçuk farklar olacağını bildireyim. Hafta içi 30€’ya kiraladığınız bir aracı hafta sonu 50€’dan aşağıya kimse vermiyor. Zaten gelen turistlerin hepsi araç kiralama peşinde olduğu için ellerinde araç kalmayacağından eminler. Adaya ziyarette bulunmadan evvel işinizi sağlama almak babında mutlaka rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Yoksa ben oradan bulurum mantığı ile yola çıkarsanız araçsız kalabilirsiniz. Araç kiralayabileceğiniz birkaç adresi şu şekilde sıralayabiliriz;

Sizde bizler gibi her koyda yüzerim, her yeri az da olsa görmek isterim derseniz el mahkum maalesef ki araç kiralamanız olacaktır. Eğer ki tek başınıza gidiyorsanız feribotta arkadaş edinmeye çalışın.

ÖNEMLİ NOT

Yunan adalarına yılın belirli aylarında kapı vizesi alarak dolaşım sağlanılabiliyor. Diğer yandan elinizde hali hazırda bir Hellas veya Schengen vizeniz varsa kapı vizesi almadan da ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır.


YORUM

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!