Marsilya Gezi Rehberi

0
22.9.2016

Kozmopolit kentin sıra dışı insanları sizleri selamlıyor. Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya’dan hepinize selamlar. Akdeniz’in en büyük ticaret limanlarından birisi olan bu şehir, her kadının bildiği gibi sabunları ile de meşhurdur. Nerden mi biliyorum? Sağ olsun kardeşim kozmetik olarak son derece araştırmacıdır. Ve en iyi zeytin yağlı sabunların nerede yapıldığını öğrendiğinde açıkçası pek şaşırmadım. Bölge Akdeniz iklimi hakimiyeti altında olduğu için bol miktarda zeytin ağacı yetişiyor. E hali ile de zeytin yağı üretimi son derece yoğun. Her neyse. Konumuz Marsilya. Benim çok merak ettiğim ve bir o kadar da hayal kırıklığına uğradığım şehirdir. Belki de ben beklentilerimin üzerinde tuttuğum için hayal kırıklığına uğramış olabilirim.

Şehir Cote d’Azur bölgesinin merkez şehridir. Merkez şehri olması Cote d’Azur bölgesinin başkenti olduğu anlamına gelmiyor tabi ki de. Başkentimiz Nice. Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya’da neredeyse 300 gün güneşli geçtiği söyleniliyor burası için. Havanın kapalı olduğunu görmeniz çok nadir. Yaz tatili esnasında ziyaret ettiğim bu şehirde bu konuda emin oldum açıkçası. Hava gece saat 10:45 civarında kararmaya başlandığında “Hadi canım daha neler!” dedim kendi kendime. Buna seyahat arkadaşım Emrah’ta tanıklık oldu. En son bu konuyu anlatacağım.


MARSİLYA’DA KONAKLAMA

Marsilya sanılanın aksine o kadar çok turistik bir yer değil kanımca. Kaç gün kalacağınıza oranla hangi bölgeyi seçmeniz size kalmış olacaktır. Ben bir gün Marsilya bir gün Saint Tropez olarak planladığımızdan, merkez tren istasyonuna yakın bir yerlerde konumlanmamız daha mantıklı olacağını düşündük. Ki Saint Tropeze gidişimiz yalan oldu o  başka. En altta bu konuyu anlatacağım. Merkez tren istasyonuna yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bir hostele yerleştik. Marsilya sanılanın aksine diğer şehirlerden güvenli bir şehir değil öncelikle onu belirtelim. Hostel sahibimiz gece dolaşırken kesinlikle ara sokakları kullanmamamızı özellikle belirtti. Bizde onun tavsiyelerine uyup ara sokaklardan uzak durduk. Siz tabi seçiminize bağlı olarak şehrin liman bölgesinde daha turistik bir mekanda konaklamayı tercih ettiyseniz böyle bir probleminiz olmayacaktır. Ama şunu da belirtelim ki 2 günden az kalacaksanız tren istasyonu civarında konaklamanız daha mantıklı ve uygun olacaktır. Tren istasyonu ile liman ortalama yürüme mesafesi ili 10 dakika sürmektedir. Zaten hafif bir yokuş aşağı gitmek herkesin hoşuna gider.


MARSİLYA’DAN NE ALABİLİRİM

Bu konu benim tam kız kardeşime göre. Kendisi tamamen zeytin yağlı sabun hastası diyebilirim. Liman çevresinde kurulan minik pazarlardan veya limana çıkan her sokakta mutlaka sabun satan birilerini bulacağınızdan. Sabun çeşitleri konusunda da ben pek fazla anlamam ama kardeşime fotoğrafını gönderdiğimde resmen çıldırdı. Her türlü meyvenin veya kokulu çiçeğin sabununu bulmanız mümkün. Kalitelisinden tutun bütçe dostu olan versiyonları bile mevcut.

Zeytin yağı konusunda pek iddialı olmadıkları aşikar. Ama bazı zeytin yağları hakikatten benim ağız tadıma uygun ve çok güzel aromatik. Zeytin konusunda daha evvelden ziyaret etmiş olduğum Fas kadar olmasa da yine de bölgeye has ürünleri denemenizi bu farklı lezzetleri tatmanızı öneririm.


Bölgede bir de lavanta merak var. Civar şehirlerde kasabalarda dönüm dönüm lavanta ekildiği için bunun burada satılmasına kimse bir şey diyeceğini sanmıyorum. Bol bol lavanta ürünleri alabilirsiniz. Az da olsa tahta oymacılığı ve kukla satan kişilere de rastladım. Ön planda tabi ki de sabun ve lavanta yer alıyor.

MARSİLYA’DA NE YENİR

Açıkçası bu konuda pek lokal yemek yeme fırsatım olmadı diyebilirim. Gerek az parayla çok yer gezme olsun gerekse de bizim çimliğimiz olsun pek fazla öyle aman aman restoranlara girdiğimiz söylenemez. Ama sırt çantalı gezginler için bol miktarda fast food dükkanı var. Buralarda hem ucuz yemek yeme şansınız olur hem de bedava internet elde etmiş olursunuz. Limanın hemen karşı köşesindeki MC Donalds bizim genelde tercihimiz oldu.


SON NOKTALAR

  • 2 günden fazla kalacaksanız biraz sıkıcı olabilir ama civardaki şehirlere göz atmanızı tavsiye ederim.
  • Limandan yukarıya doğru çıkarken bol bol sabun satan mağaza bulabilirsiniz. Limandan alıp turist tarifesinden almayın.
  • Limandaki dönme dolaba binmek pek avantaj sağlıyor gibi gözükse de en başta, aynı görüntülerin daha iyisini katedralden de izlemeniz mümkün.
  • Katedrale çıkarken şehir içi otobüsleri var ufak bir araştırma ile limandaki turistik trenlerden daha ucuza gidebilirsiniz.

Saint Tropez Fiyaskosu

Normalde Nice’den sonra Marsilya’da kalıp 2. Gün St. Tropez’e geçecektik. Planımız buydu. Marsilya’da ikinci günümüzden sonra maalesef ki Marsilya’dan St. Topez’e ulaşımın kolay olmadığını ve çok fazla aktarma ile ulaşabileceğimizi öğrendik. Siz siz olun Ya Kan’dan Yada Nice’den geçmeyi tercih edin. Marsilya’dan en az 3 aktarma ve tek yön 30€ gibi rakam tutmaktaymış bilginiz olsun.


YORUM

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!