Milano Ulaşım Rehberi

0
31.8.2016

Türkiye üzerinden karşılıklı tarifeli seferler ile günde birkaç uçuş düzenlenmektedir. Açıkçası havaalanından ulaşım sanıldığının aksine zor olmamakla beraber ulaşımın son derece kolay ve hızlı olduğu havaalanlarından diyebilirim. Havaalanından merkeze maksimum 5€ vererek shutle buslar ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Avrupa’nın en büyük aktarma istasyonlarından olduğu için inen ve kalkan uçak sayısı olarak son derece kalabalık ve yoğun bir havaalanı diyebilirim. Neredeyse her dakika 3-5 uçak kalkıyor ve iniyor diyebilirim. Havaalanı ile merkez tren istasyonu arasındaki ulaşım süresi trafiğin durumuna göre 40-45 dakikada ulaşıyorsunuz. Buradan sonra marifetiniz tabi ki de nereye gideceğinizi kestirmek olacaktır. Benim tercihim ve kesinlikle önerdiğim en ucuz yöntem olan metro olacaktır. Milano’ya varmadan evvel otele veya hostelinizin nerede olduğunu kesinleştirerek en yakın metro durağını öğrenmeniz olacaktır. Ortalama bir metro bileti 1,5€ (30.06.2016 Tarihli) olup ulaşımın en kolay ve hızlı yolu budur. Ha ben toplu taşıma kullanmam taksi tercihimdir diyenleriniz illa olacaktır. Bu konuda şöyle bir uyarım var! Modanın başkentindesiniz ve etrafınız lüks giyimli insanlar ile dolu. Taksi ücretini az çok anlamışsınızdır. Taksi binmeye tenezzül bile etmedim diyebilirim kendi açımdan.  Otel veya hostelinize yerleştiğinizde bol bol metro kullanacaksanız sizlere önerim toplu bir bilet alımı yapmanız olacaktır. Ha öyle aman aman bir fiyat farkı olamayacaktır ama, hesaplamanızı iyi yaptığınızda cebinizden çıkan tek seferlik bir harcama olacak kafanız rahat olacaktır.


Şehrin otobüs istasyonları merkez tren istasyonunun aksine M1 hattında bulunan Lampugnano metro istasyonu yakınlarındadır. Bilmeyenler için bunu mutlaka bir yere yazmanız gerekir. Şehirlerarası oldun, uluslar arası olsun nerdeyse bütün otobüsler buradan hareket etmektedir. Trenin aksine ucuz bir yöntem olarak kullanılan bu yol en ekonomik yöntem diyebilirim. Daha evvelinden alacağınız otobüs bileti ile inanılmaz bir kar etmiş olursunuz. Anlık otobüs biletleri ülkemize oranla değişiklik göstermektedir. Bir hafta öncesinden alacağınız otobüs bileti ile sefer günü alacağınız otobüs biletlerinde uçuk farklar ile karşılaşabilirsiniz. Ben Milano’dan Fransa’nın Nice şehrine geçmek için OUI Bus isimli firmayı kullandım. Firmanın internet adresi; http://www.ouibus.com/ ulaşabilir inanılmaz indirimleri buradan takip edebilirsiniz.


Şehir içindeki ulaşımdan söz edecek olursak; Öncelikle Duomo meydanına yakın bir yerde konaklıyorsanız metro kullanmacasınız bundan emin olabilirsiniz. Ama uzak bir kesimdeyseniz merkez tabi ki de Duomo olacaktır. Duomo meydanın çevresindeki bir çok turistik noktalara ulaşım genelde yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.


YORUM

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!