Viyana Ulaşım Rehberi

0
23.5.2016

Öncelikle ulaşımın en kolay olduğu şehirlerden birisi olduğunu belirtmek isterim. Kaybolma şansınız yok denilecek kadar az bu şehirde. Şehre Türkiye’den ulaşımın en kolay yolu olan hava yolu ile tarifeli seferler ile her gün ulaşmanız mümkündür. Onun haricinde haftanın belirli günlerinde İstanbul üzerinde otobüslerle de ulaşmak mümkün. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben hala yolu ile ulaşmadım ama gerekli bilgiyi hosteldeki arkadaşlardan aldım. Prag üzerinden geldiğim için maalesef havaalanı konusunda pek kesin bilgilerim yok. Yine de belirtmek gerekirse, havaalanından CAT adı verilen trenler ile şehir merkezine çok cüzi miktarlar ile ulaşmanız mümkündür. Haricen biraz kalabalıksanız 60-70€ civarındaki taksi fiyatlarını göz önünde bulunarak taksi kiralayıp ta şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Diğer bir ekonomik yöntem ise; kaldığınız otel ile irtibata geçip taksi fiyatından biraz daha düşük fiyat ile havaalanından aktarma isteyebilirsiniz.


Şehir içi ulaşıma gelecek olursak, şehirde en kolay ulaşım yine metro hattı. Tek binişli, saatlik, birkaç günlük, veya daha fazla seçenekleri olan biletlerden almanız sizin avantajınıza olacak ve inanılmaz kar elde etmenizi sağlayacaktır. Ama yine de sınırlı zamanınız varsa da sizlere tavsiyem en kolay yöntem olan yürümeyi seçip hem ekonomi hem de spor yapar, bu şehri de damarlarınızın en uç noktasına kadar çekip inanılmaz bir şehir turu yapmış olursunuz. Ben bu şehirde 1 gün kaldığım için tam anlamıyla dolaşamadım ama, GPS bana kolay bir rota çizerek şehrin ara sokaklarında dolaşıp bir Viyanalı gibi hissetmemde yardımcı oldu. Diğer gönden almış olduğunuz biletlerin kullanım sürelerinde baz alırsanız tramvay ve otobüslerde de kullanmanız mümkün. Normalde hiç kontrole rastlamadım ama bu da rastlamayacağınız anlamına gelmiyor. Bilet almanız sizin cebinize çok fazla bir zarara sokacağını sanmıyorum. Bilet alarak hem o ülkenin ekonomisine az da olsa katkıda bulunabilirsiniz, hem de kontrol esnasında yüksek meblağlı cezaları da yememiş olursunuz. Üstelik bilet almamak size hiç yakışmaz ve etik bir davranış olamaz. Bilet her daim alın.


Diğer yandan bu şehirde birkaç gün kalacaksanız ve müze görmek istiyorsanız Vienna Pass veya Vienna Card almanızda fayda görüyorum. Bunların detaylarını ve fiyatlarını sitelerinden bulabilirsiniz. Ama ufaktan belirtmen gerekirse de diğer şehir kartları gibi aynı mantıkta çalışmaktadır. Farklı bir ulaşım açısı da şehirler ve uluslar arası ulaşım. Genel anlamada trenler her yere gitmektedir. Ama tren fiyatları sırt çantalı gezginler için biraz maliyetli olabiliyor. Bu yüzden de otobüs her daim ucuz ve kullanışlı bir yol oluyor. Başlıca Eurolines ve Student Agency en çok tercih edilen otobüs firmalarıdır.


YORUM

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!