Ohri Gezi Rehberi

0
13.4.2016

Makedonya’nın incisi olan Ohri’ye hoş geldiniz. Ohrid gölü kıyısında kurulu olan şehir Osmanlı himayesinde iştirak ederken bol miktarda camii, medrese, han, hamam kısacası Osmanlı kültürüne uygun her şeyden mevcuttu. Yugoslavya himayesine geçtikten sonra Kiliseler hızlıca çoğaldı. Yerel halk ile konuştuğumda şu anda Ohri şehrinde tam 365 tane kilise mevcut olduğunu öğrendim. Her gün için bir kilise inşa edilmiş. Bu yüzden UNESCO Ohri şehrini ve Ohrid gölünü dünya mirası listesine almıştır. Ohri üstelik Slavlar için önemli bir noktadır. Kiril Alfabesinin çıkış noktası burası kabul edilmektedir.

Image

 

OHRİ’YE ULAŞIM

Ohri’ye maalesef hava yolu ile direkt uçuş olmadığı için kara yolu ile ulaşmak mümkündür. İster Üsküp havaalanına inip kara yolu ile gelebilirsiniz, isterseniz de Arnavutluk’un başkenti Tiran uçuşlarını kullanarak kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ama kısa yol derseniz Üsküp’ü tavsiye ederim. Üsküp üzerinden kara yolu ile otobüsler 3 buçuk saat sürmektedir. Şehir içine eğer otobüsle gelecekseniz otobüs istasyonu biraz şehir dışında kalıyor. Göl kenarına yürüyerek veya taksi ile geçebilirsiniz.

Image

 

OHRİ’DE GEZİLECEK YERLER

Kafa dinlemek için Türklerin en çok tercih ettiği noktalardan birisidir şehir. Şehrin %85’i Türkçe bilmekte ve konuşmaktadır. Bu yüzden gezeceğiniz yerlerde sıkıntı yaşayacağınızı hiç sanmıyorum. Başlıca saymak gerekirse de;

  • Ohrid Gölü turları
  • Ohri Kalesi
  • Sveti Jovan Kaneo kilisesi
Image

 

OHRİ’DE KONAKLAMA

Konaklama konusunda son derece cömert olan şehir Bol miktarda konak sağlayıcısı bulmanız mümkündür. İster Otel, ister hostel, isterseniz apart, isterseniz de göl manzaralı bir ev olsun sıkıntı yaşamazsınız. Gezginler ve travelciler için benim tavsiyem Di Angolo Gueasthouse. Hem merkezde hem de ulaşımı ve bulması kolay bir lokasyonda yer alıyor.


YORUM

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!