Tetova Gezi Rehberi

0
12.4.2016

Avrupa’nın en cafcaflı camii ’sinin olduğu şehir olan Tetova. Namı değer Kalkandelen. Uzun süre Hristiyanlık hüküm süren şehirde Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesine geçtikten sonra ucun bir süre Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalmıştır. Bu süre içerisinde zamanla halk Müslümanlarmış ve köklü r-değişiklikler yaşamıştır. Osmanlı dönemindi özellikle mimari konularda reform yaşayan şehir daha sonradan Yugoslavya Krallığı’na devrolmuştur.


TETOVA’DA ULAŞIM

Şehre ulaşım için Üsküp üzerinden tarifeli olarak düzenlenen otobüs seferleri ile ulaşabilirsiniz. Ortalama 40 KM uzaklıkta bulunuyor. Bu da yaklaşık 30 dakika bir otobüs yolculuğu yapacağınız anlamında. Şehir içi ulaşım yine Makedonya’nın ucuzluğundan ister yürüyerek etrafın tadını çıkartabilir, isterseniz de taksi kullanabilirsiniz. Şunu da belirtmekte yarar görüyorum. Tetova otobüs terminali şehrin uzak bir köşesinde. Yürüyerek şehri daha yakından tanıyabilirsiniz.

TETOVA’DA GEZİLECEK YERLER

Şehir her ne kadar Makedonya’nın en büyük 3. Şehri olsa da aman aman dolaşılacak pek bir yeri yok. Başlıca sıralamak gerekirse.

  • Alaca Camii (Boyalı Camii)
  • Harabati Baba Tekkesi

Alaca Cami (Boyalı Cami)

1438 yılında Osmanlı zamanında inşa edilmiş bir eser. 2010 yılındaki restorasyon işlemleri ile bugünkü boyalı, görkemli haline getirilmiş. Cami de seramik yerine bol çiçek motifli resimler hakim. Hem iç hem de dış tarafında çok güzel boyamalar mevcut. İki katlı, ev görünümde olan caminin çok da güzel geniş bir bahçesi mevcut.


YORUM

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!