Kotor Gezi Rehberi

1
6.4.2016

Karadağ’ın en popüler destinasyonlarından bir tanesi olan Kotor’a hoş geldiniz. Gerek denizi olsun, doğası olsun, gerek se de dokunulmamış tarihi olsun beni benden alan bir şehir Kotor. Eğer ki bir Balkan turu yapıyorsanız ve bu rotanızda Karadağ varsa Kotor’a gelemeden bu turunuz tamamlanmış sayılmaz. Yerel halk buraya kafa dinlemek için gelse de biz gezginler Dubrovnik’ten sonra buraya vizesiz olduğu için tercih sebebi yapmışız. Öncelikle Podgorica’dan Her saat düzenlenen tarifeli seferlerle otobüsle gelmeniz mümkün. Yolculuk yaklaşın 1-1 buçuk saat kadar sürmektedir. Kotor’a varmadan evvel Budva’nın muazzam güzellikteki plajlarını izledikten sonra 30 dakika daha süren bir yolculukla Kotor’a ulaşıyorsunuz.

Image

 

Öncelikle Kotor’a vardığınızda ufak bir panik yaşamanız çok normal. Alışık olmadığımız bir türde otobüs istasyonuna sahip Kotor. “Ben nereye geldim böyle?” Der gibi hissedebilirsiniz. Çantalarınız toparladıktan sonra koyuluyorsunuz yola. Bayış aşağıya olduğu için yorulacağınızı düşünmüyorum. Yaklaşık 15 dakikalık bir yürümeden sonra Kotor’un muazzam şehir duvarları sizlere “Merhaba” diyor. Söylemek gerekirse Dubrovnik’ten sonra beni benden alan şehirler arasında geliyor Kotor. Starigrad olarak adlandırılan eki kurulmuş sur içindeki şehir Kotor‘un en popüler bölgesi. Bütün turistler bu bölgede diyebilirim. Podgorica’da kendime sormuştum. “Nerede bu turistler? Diye. Cevabını Kotor’da buldum. Eski şehir adeta turistlere hitap bölgesi olarak yapılmış.

 

Image

 

“Kotor’a nasıl gelebilirim?” Der gibi duydum sanırsam. Podgorica’ya Türkiye’den tarifeli uçuşlar ile uçuşla gelebilir. Buradan da 2 buçuk saat süren bir otobüs yolculuğu ile Kotor’a ulaşabilirsiniz. Yada ben fazla otobüs yolculuğu çekemem derseniz Podgorica’ya uçtuğunuz gibi ufak bir aktarma ile Tivat’a uçup buradan da bir 10 dakikalık taksi süresiyle Kotor’a ulaşabilirsiniz. Farklı bir destinasyon olan Mostar veya Dubrovnik’ten Herceg Novi üzerinden de otobüslerle gelebilirsiniz. Şunu da belirtmeme izin verin Mostar üzerinden gelecekseniz bazı otobüsler Hırvatistan üzerinden gelmektedir. Bunu göz önünde tutarak vizesiz olarak Hırvatistan üzerinden değil de direkt Herceg Novi’ye gelen otobüsleri tercih etmeniz iyi olacaktır. Aksi taktirde vizeniz olmaması durumunda sıkıntı çıkabilir. Hırvatistan Avrupa Birliğinde olduğu için Schengen Vizesi’ne tabidir.

 

Image

 

Kotor’da aslında çok aman aman yapılabilecek bir şey yok diyebilirim. Fakat ambiyansı sizi dinlendirip, yaşamın zevkini çıkartmanızdaki en önemli gezi noktası olacaktır. Başlıca gezilmesi gereken yerleri sayarsak;

 

 • Starigrad (Eski şehir)
 • Katedralleri ve kiliseleri
 • Kotor sarayı
 • Napoleon Tiyatrosu
 • Fortification (Zirve tepe)
 • Kotor Kalesi
 • Kotor Körfezi
 • Deniz Müzesi
Image

 

Fortification yani zirveye özellikle değinmek istiyorum. Çıkış 2 farklı noktadan Stari Grad’tan yapıyorsunuz. Tırmanış için öncelikle bir meblağ vermenizi istiyorlar. Ben gittiğim zamanda bu rakam 3€’du. Tırmanış ortalama 1-1 Buçuk saat kadar sürüyor. Fakat Kotor’a gelip te tırmanmadan olmaz. Yukarlara çıktıkça Kotor körfezinin muazzamlığına bir kez daha şahit oluyorsunuz. Yukarı çıkmak isteyenlere ufak bir tavsiye! Yukarı çıkmadan evvel yanınıza mutlaka bir çanta, yedek t-shirt, havlu, ve zirveyi kutlamak için içeceğinizi olmayı unutmayınız. Çıkarken size su veya herhangi bir içecek satmak isteyen satıcılar olacaktır. Şehir merkezinden almanızı tavsiye ederim içeceklerinizi. Buraya çıkarken denk geldiğiniz satıcılar birazcık pahalıya satıyor içecekleri. Bu tepenin arkasında birde dağ yolu var. Aldığım bilgilere göre bu yol uzuuun bir yolmuş ortalama 2 güne denk geliyormuş Bir gün çıkış, bir gece dağda kamp konaklaması, bir günde iniş. Kotor dağının en zirve noktasına çıkmak isteyen trekkingciler için biçilmez kaftan diyebilirim.

 

Image

 

Yeme içme konusunda da standart Karadağ kültürü yine baskın çıkıyor. Ülke genel anlamda domuz seviyor ve bunu her yemeklerinde kullanıyor. Genel anlamda ülkede genel bir pizza severlik var. Kotor’da da bunu bizzat görebilirsiniz. Kotor tam anlamıyla pizza cenneti. Her yerde pizza dükkanı görmeniz çok olağan. Şimdiden heveslendiğinizi hisseder gibiyim. Bol şanslar. Yolunuz açık, şansınız bol olsun.

Kapak Fotoğrafı - Nico Trinkhaus (Kotor Panoroma / Daylight)


YORUM

 1. Ebru

  Merhabalar, öncelikle açıklayıcı yazınız için teşekkürler. Deneyiminizden yola çıkarak bir sorum olacak; ağustos ayı için kotor.da iki gece konaklama süresi uygun mudur sizce?

  • Az Gezen

   Ebru Merhabalar; Açıkçası Kotor biraz sıkıccı olabilir iki gün için. Deniz sever bin insansan bunu Budva'dan yana kullanman daha mantıklı olacaktır. Başka bir alternatif olacak Herceg Novi'yi görmeni de tavsiye ederim.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz!